Bobusko
24.02.16,01:58
Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. V roku 2015 sme dali postaviť betónový plot na firemnom stavebnom pozemku, uhradili sme faktúru za prepravu, dodávku a montáž betónového oplotenia. V roku 2016 plánujeme ešte medzi betónové časti namontovať železnú vchodovú bránu. Potrebovali by sme poradiť, kedy máme zaradiť plot do užívania a odpisovať, či už v roku 2015, alebo až po namontovaní brány v roku 2016. A v prípade, že ho máme začať odpisovať až v roku 2016, či treba výdavky za plot z roku 2015 uvádzať niekde vo výkaze majetku a záväzkov za rok 2015, keďže plot vlastníme, ale ho ešte k 31.12.2015 nebudeme mať zaradený do používania a ani odpisovaný.Prosím poraďte, potrebujem uzavrieť rok.
kaukaz
24.02.16,01:27
Podľa môjho názoru, ak máš dieru v plote na tú bránu, tak je to nedokončená investícia (plot neslúži ako by mal, ktokoľvek sa Ti dostane na pozemok), dala by som to do výkazu do riadku dlhodobý hmotný majetok v obstarávacej cene a za rok 2015 by som neodpisovala. Potom v roku 2016 si hodnotu plotu pripočítaš k výdavkom za bránu, dostaneš obstarávaciu cenu plotu aj s bránou, zaradíš to do dlhodobého hmotného majetku a začneš ho odpisovať v roku 2016. Na konci roka 2016 dáš plot do výkazu na riadok 02 v zostatkovej cene.
Bobusko
03.03.16,03:56
Ďakujem za radu, s tým zaradením a odpisovaním súhlasím, že by to malo byť začaté až v roku 2016 po namontovaní brány, ale s tým vykazovaním vo výkaze majetku a záväzku som si nie istá, lebo na daňovom úrade mi radili, že to tam nejde vôbec, až po zaradení v zostatkovej cene. Ale ja si tiež myslím, že by bolo logické to tam uviesť už v roku 2015 v tej cene, čo sme v roku 2015 zaplatili. Prosím, poraďte, kto vie.
Bobusko
26.03.16,22:29
Len pre informáciu pre ďalších poraďákov, podľa názoru Poradca podnikateľov, je treba do výkazu majetku a záväzkov uvádzať aj majetok v obstaraní, aj keď nie je zatiaľ zaradený do používania a to v obstarávacej cene, takže ďakujem kaukaz za dobrú radu, potvrdili mi to viacerí.