Bobusko
24.02.16,01:23
Vediem jednoduché účtovníctvo. V roku 2015 sme začali stavať firemnú budovu, stavba bude dokončená až v roku 2016, je potrebné k 31.12.2015 výdavky za rok 2015 uvádzať vo výkaze majetku a záväzkov alebo až po zaradení do používania a následnom odpisovaní, čo plánujeme urobiť v roku 2016. Budem vďačná za každý názor, poraďte prosím. Pomôžte, kto vie, prosím
milkami
04.03.16,10:21
tiež robíme stavbu vo vlastnej réžii, ja ju evidujem na karte DHM ako nezaradenú do užívania,čiže mi ju neodpisuje, ale dá mi ju aj do výkazu.Zaradím ju po kolaudácii.Tiež by som chcela aj iné názory
KloferHladny
04.03.16,13:50
§ 10 postupov účtovania pre JÚ (OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74)

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).
(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13). Uvedením do používania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby13a) alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku13b).
(3) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technické zhodnotenie majetku.

Teda máte to dobre.
Bobusko
26.03.16,19:30
Ďakujem milkami za komentár, zaujíma ma, či budeš rozdeľovať osobitne výdavky na plynovú, elektrickú a vodovodnú prípojku zvlášť a odpisovať jednotlivo, alebo to zarátaš spolu ako obstarávacia cena stavby a zaradíš do jednej odpisovej skupiny.
milkami
27.03.16,10:45
všetky výdavky účtujem ako nákup DHM v členení názov stavby, čiže aj plyn,elektrinu,vodu, na konci roka to nahodím ručne na kartu DHM. Odpisovať budem všetko ako jednu stavbu, nebudem to členiť , lebo by som musela osobitne sledovať výdavky na jednotlivé prípojky, to sa mi zdá zbytočne.