Roman Tkáč
24.02.16,10:17
Zdravím Vás.
Mám takúto otázku na Vás. Riešim stavbu domu. Plánujem stavať u rodičov na záhrade teda za ich domom. Pozemok je 20m široký a 100 metrov dlhý. Z oboch strán sú susedia aj zozadu čiže je nemožnosť tam z inej strany dostať príjazdovú cestu.
Otázka znie stačí pre stavebné povolenie že príjazdová cesta by bola tá ktorá slúži teraz ako vchod do dvoru rodičovského domu. Pričom môj dom by bol až v ich záhrade. Vlastne by sme používali spoločný dvor na ktorom máme postavené garáže. Dom by bol až za nimi.
Neviem akú podmienku má prístupová cesta či stačí že je k hranici pozemku alebo musí byť až po samotný dom. Lebo k tomu budúcemu domu by som sa autom nedostal ale dostal by som sa autom do dvora ktorý by sme požívali spolu.

Dúfam že som to vysvetlil rozumne.
arizona
24.02.16,10:30
Ano,je to mozne,ak ti daju rodicia pisomny suhlas (vecne bremeno prechodu a prejazdu) a ak ta prist.cesta nude splnat podmienky
Mrk.napr sem. http://www.porada.sk/t158000-pristupova-cesta-k-domu.html

http://www.trh.sk/clanky/byvanie-a-reality/ako-predist-problemom-ohladom-pristupovej-cesty-146.html
Anik
24.02.16,10:53
janka Ti tu už dala odkaz na stránku, ktorá sa Ti isto zíde. Ja len dodám, že si túto skutočnosť treba riadne ošetriť , aby si sa v prípade dedenia, resp. predaja časti pozemku nedostal do situácie, že sa k svojmu domu nebudeš vedieť dostať. Viem aj zo skúsenosti, že k tomu môže naozaj dôjsť.
arizona
24.02.16,11:30
janka Ti tu už dala odkaz na stránku, ktorá sa Ti isto zíde. Ja len dodám, že si túto skutočnosť treba riadne ošetriť , aby si sa v prípade dedenia, resp. predaja časti pozemku nedostal do situácie, že sa k svojmu domu nebudeš vedieť dostať. Viem aj zo skúsenosti, že k tomu môže naozaj dôjsť.
Anik,ved SP nedostane,ak nema vyriesenu prist.cestu. Ak rodicia daju suhlas a zriadia VB k nehnutelnosti,je to snad dostatocne,nie?
Asi je lepsie VB davat k nehnutelnosti,nie na osoby. Ak by sa v buducnosti zmenili majitelia danych nehnutelnosti,maju v tom jasno,pristup je zabezpaceny a zazmluvneny.
lastom
24.02.16,12:23
ahoj, urcite ti odporucam geometrickym planom vyclenit pristupovu cestu a dat ju riadne zapisat na list vlastnictva. Nasledne je potrebne zriadit suhlas s prechodom - vecne bremeno. Bez tychto veci by ste nedostali nikde hypoteku, ak budete potrebovat a nastal by velky problem, keby sa rodicovsky dom v buducnosti dedil, predaval a pod.
Roman Tkáč
24.02.16,12:24
Zabudol som napísať ze cely pozemok mi darujú takze budem vlastníkom ja. S tým ze rodičia zostanú bývať vo svojom dome teda vlastne sa o nich budem starať. Nakoľko uz su v dôchodku.
misoft
24.02.16,13:15
Ak ten pozemok (darovaný) má vyriešený prístup - je splnená podmienka prístupu na pozemok. Takže by nemal byť problém požiadať o stavebné povolenie.
Dôležitý je fakt, či sa dostaneš NA pozemok, ale ako budeš riešiť prístup k domu vzadu na VLASTNOM pozemku - to ich už nezaujíma.