slnecnicalenka
24.02.16,15:16
u pohladavok so splatnostami v rokoch 2008,2010 a 2011 mi uplynula lehota 1080 dni, tak by som mala mat narok na 100% uznany vydavok co sa tvorby opravnych poloziek tyka. Avsak ja ich nepotrebujem lebo mame danovu stratu aj bez nich. Mozem si uplatnit tieto danove vydavky radsej nabuduci rok, alebo musim hned dat do danovych vydavkov ako vytvorim OP? nemozem si tento narok na danove naklady nechat do buducich rokov ked sa mi to zide ked budem v plusovom zaklade dane. Teraz som v strate zbytocne ju iba prehlbim.
skor sme OP netvorili lebo dlh splacali podla splatkoveho kalendara, tak sme neboli v riziku ze nezaplatia, teraz je to vsak uz riziko lebo prestali splacat. Chcem tvorit OP v r2015 aby suvaha bola ok.

mozem vytvorit op a potom tu hodnotu celu dat do pripoc.poloziek ?



dakujem za rady
juzek691
24.02.16,14:19
daňový výdavok nemusí byť nič - náklady do daň.priznania môžeš dať, nemusiš, na rozdiel od výnosov, ktoré musíš priznať.
slnecnicalenka
24.02.16,14:24
aha, to znamena ze si ich dam do danovych nakladov v roku kedy mi to bude vyhovovat z hladiska optimalizacie zakladu dane?
lebo v zakone som nenasla take nieco ze do vysky 100% POCNUC zdanovacim obdobim ked sa splnila podmienka poctu dni. Je to tam niekde explicitne napisane alebo si to mam domysliet ? dakujem za upresnenie
karakul
24.02.16,14:41
Optimalizácia základu dane je jedna vec, postupy účtovania a verné zobrazenie skutočnosti v účtovníctve vec druhá... Okrem toho tvorba OP môže byť daňová i nedaňová.
KEJKA
24.02.16,15:21
OP tvorba v roku 2015 bude daovým výdavkom za rok 2015, nemôžeš to prenášať do roku 2016, lebo sa Ti to "hodí".
OP tvoriť musíš podľa úvahy - rizika nezaplatenia v zmysle ZoÚ.
Prehlbenú stratu si odpočítaš v nasledujúcich 4 rokoch.
KloferHladny
24.02.16,17:25
No hej, napr. v roku keď je po splatnosti iba 60 dní ale je riziková v zmysle smernice tvorím 20% OP iba účtovne. Následujúci rok už bude polehotná 360 dní a vytvorím 20% OP daňovú a ešte dotvorím 10% OP nedaňovú (podľa smernice pre účto). V následujúcom roku (720 dní po) je stále neuhradená. V zmysle smernice vytvorím ďalších 30% OP ktoré sú ale daňovo uznateľné (iž teda mám 50% OP daňovo uznateľných). No a v poslednom roku (1080 dní po) vytvorím 20% OP daňovo uznateľných. Tým mám vytvorených 100% OP z ktorých som v daňových výdavkoch mal 70% a neuplatnil 30%. Otázka teda je, môžem tých 30% uplatniť mimoúčtovne v daňovom priznaní ? Podľa mňa áno.
karakul
24.02.16,18:10
aj podľa mňa môžeš.
slnecnicalenka
25.02.16,09:20
dakujem kejka za radu. Ako vsak postupovat v pripade ak by pohladavka bola po splatnosti iba viac ako 360 dni, t.j. bol by narok iba na 20% dat do danovych vydavkov. Ja by som uctovne vytvorila OP na celu vysku pohladavky 547/391, lebo podla mna je cela pohladavka v riziku a nie len 20% z nej. V danovom by som si do pripocitatelnych poloziek dala zvysnych 80 % na ktore nemam z danoveho hladiska narok. Kedy vsak dostanem tych 80 % do danovych nakladov ? za predpokladu ze aj buduci rok a ten dalsi by bola stale nezinkasovana, dokazem to potom dat cez odpocitatelne polozky dalsich zdanovacich obdobi alebo ako sa to robi?

este mam otazku pri pohladavke na ktoru bola tvorena 100% op aj danovo uznana, ked sa rozhodne vedenie ze upusta od vymahania, nakolko naklady z vymahania by boli vysoke a vymozitelna suma nulova, nakolko ten dlznik nema na seba nic napisane (alla slovenske podnikanie). Mozem vyradit pohladavku z uctovnictva 391/311 ? bez dopadu na danove vynosy a naklady alebo ako?

dakujem za rady
KloferHladny
27.02.16,19:06
391/311 je O.K. K otázkam o jedno vyššie sú odpovede o dve vyššie