Edith
09.06.06,10:08
Milí poraďáci. Je tu nový pojem-kultúrny poukaz. Slúži na úhradu vstupného na akékoľvek kultúrne podujatie organizované zaregistrovaným príjemcom týchto poukazom. Inak povedané. Ja ako SZČO som tvorca kultúrneho programu, som zaregistrovaná na Min. klutúry ako príjemca kultúrnych poukazov(KP) , teda za realizáciu môjho programu môžem od žiakov-študentov prijať namiesto hotovosti KP v nom. cene 50,-Sk.Je to cenina, ktorú mi po predložení vyplatí MK SR. Otázka znie, ako ich evidovať ? Kedy si zaúčtovať príjem ovpyvniteľný ZD?Aký je to príjem vo vzťahu k DPH? Jedná sa mi o to, že platcom DPH nie som, avšak pri tom množstve KP aké môžem získať môžem aj so svojími inými podnikateľskými aktivitami čoskoro presiahnuť obrat 1500000,-Sk.Veľmi pekne ďakujem. Čakám na akúkoľvek reakciu, myslím, že to bude zaujímať viacej ľudí.
Zoltán Kovács
09.06.06,08:22
Milí poraďáci. Je tu nový pojem-kultúrny poukaz. Slúži na úhradu vstupného na akékoľvek kultúrne podujatie organizované zaregistrovaným príjemcom týchto poukazom. Inak povedané. Ja ako SZČO som tvorca kultúrneho programu, som zaregistrovaná na Min. klutúry ako príjemca kultúrnych poukazov(KP) , teda za realizáciu môjho programu môžem od žiakov-študentov prijať namiesto hotovosti KP v nom. cene 50,-Sk.Je to cenina, ktorú mi po predložení vyplatí MK SR. Otázka znie, ako ich evidovať ? Kedy si zaúčtovať príjem ovpyvniteľný ZD?Aký je to príjem vo vzťahu k DPH? Jedná sa mi o to, že platcom DPH nie som, avšak pri tom množstve KP aké môžem získať môžem aj so svojími inými podnikateľskými aktivitami čoskoro presiahnuť obrat 1500000,-Sk.Veľmi pekne ďakujem. Čakám na akúkoľvek reakciu, myslím, že to bude zaujímať viacej ľudí. Ja pri prijímaní KP by som robil samostatnú evidenciu pri každom podujatí. Po odovzdaní na MK SR, by som zaevidoval do knihy pohľadávok a až úhradu tej pohľadávky by som evidoval v peňažnom denníku ako zdaniteľný príjem.
Ak dobre som pochopil § 34 zákona o dph, kultúrne služby sú oslobodené od dph, len písmenko c) mi nedá pokoj. Je tam odvolávka na §30 ods.2 zákona o dph. Tento § zase hovorí o činnosti, ktorá nie je založená na dosahovanie zisku.
Vladimír Ozimý
09.06.06,11:10
neviem o co ide...ale ak je to za ucelom zisku tym padom nejde o kulturne poduajtie podla paragrafu 34 a ide to do obratu...a do obratu by som to ratal az po preplateni...kedy skutocne obdrzim prijem...
Zoltán Kovács
09.06.06,11:14
Presne toto som mal na mysli, keď som spomenul odvolávku na §30 ods.2. Je to podnikanie účelom vytvorenia zisku. Tým pádom je to zdaniteľné a ráta sa do obratu.
Peterka
09.06.06,11:17
1.KP je podľa mňa cenina.
2. Či mám alebo nemám oslobodenú službu z pohľadu DPH, musím si sám zodpovedať a to ohľadom § 30, ods.2,t.j. musím to preukázať DÚ.
3. Ak nie je oslobodené, tak potom do obratu vstupuje príjem= moment vyplatenia KP.