LADIDO
24.02.16,18:12
Mám s manželskou 50% účasť v s.r.o., ktorá prenajíma nebytové priestory a mám 100% účasť v s.r.o., ktorá podniká v oblasti služieb v IT. V obidvoch spoločnostiach som konateľ. Druhá spoločnosť má priestory prenajaté od prvej spoločnosti.
Z môjho pohľadu to nespadá pod transferové oceňovanie, lebo čo je v jednej spoločnosti vo výnosoch to je v druhej spoločnosti v nákladoch, takže o umelom znižovaní dane sa nedá hovoriť.
Mám pravdu ? Ďakujem za názory, rady aj stanoviská.
Consultix
24.02.16,21:07
Co by sa nedalo hovori o umelom znizovani dani :) Co ak prenajimatel je vo vysokej strate a tak bezproblemov vystavi prehnane vysoku fakturu najomcovi. Prejanimatel zostava v strate, dane nezaplati ziadne. Najomca si znizil danovu povinnost a odvedie nizsiu dan. A optimalizacia je na svete :)
Alebo prenajimatel si necha zisk nerozdeleny, dalsi rok pojde do likvidacie. Nerozdeleny zisk sa vyplati vo forme likvidacneho zostatku a tak sa z toho neodvedie ZP. A optimalizacia je opat na svete :)
Nemas teda pravdu a jedna sa o obchodny vztah medzi spriaznenymi spolocnostami a TO je na mieste a je povinne. Pravdepodobne postaci v skratenom rozsahu.
abi209
25.02.16,12:56
v skrátenom rozsahu iba pri mikro jednotke, inak základná dokumentácia a určite toto spadá pod transférové oceňovanie
LADIDO
27.02.16,09:15
Aj som si to myslel že to spadá pod transferové oceňovanie ale v Usmerneni Ministerstva financií Slovenskej republiky Č. MF/8120/2014-721 je bod 11 ktorý hovorí

11. Daňovníci vedú dokumentáciu o kontrolovaných transakciách, ktoré sú významného charakteru, pričom do dokumentácie môžu zahrnúť aj informácie o transakciách nevýznamného charakteru.

No a keď zisťujem čo je významný charakter, našiel som na webe takéto stanovisko
Nové usmernenie de-facto stanovuje minimálnu hladinu významnosti pre kontrolované transakcie na 1 mil. eur (ak kritérium významnosti daňovníka prevýši v konkrétnom prípade čiastku 1 000 000 eur, za významné sa považujú všetky kontrolované transakcie nad túto čiastku 1 000 000).

A to sme v mojom prípade niekde na 1% z tejto sumy. Ak je to bezvýznamná transakcia, potom mám mať iba všeobecnú dokumentáciu ale nemusím robiť špecifickú ?
abi209
27.02.16,09:37
neviem, či sa toto dá vziať za všeobecné pravidlo...pri obratoch okolo 500 000 je predsa iná hladina významnosti ako pri miliónových obratoch, ale mám za to, že tu ozaj ide len o kontrolované transakcie pri špecifickej dokumentácii a vo vašom prípade pôjde (ak nemáte mikro jednotku) o základnú dokumentáciu.
LADIDO
27.02.16,09:49
vďaka za rýchlu reakciu. Základná dokumentácia musí obsahovať aj špecifickú dokumentáciu a jej súčasťou je opis kontrolovaných transakcií. Toto rozumiem.
Na strane poskytovateľa 1.sro ide možno o významnú transakciu lebo ak iba prenajíma priestory potom je príjem z prenájmu pre ňu významný. Na druhej strane pri 2. sro je náklad za nájom 2% obratu čiže je to bezvýznamné.

Ja nemám problém s tým vzťahom, špekulujem hlavne kvôli tomu že v mojom prípade je to ozaj korektné a nechce sa mi vymýšľať ako vyberiem a aplikujem metódu oceňovania.
Orsz
14.04.16,19:15
abi209 môže aj skrátenú dokumentáciu, keď obchoduje len s tuzemskými závislými osobami (teda nie so záhraničnými závis.osobami) - konkrétne bod.3:

Skrátenú dokumentáciu vedú (t. j. majú povinnosť viesť):

1. fyzické osoby podnikatelia (napr. živnostníci, iné SZČO),
2. mikro účtovné jednotky,
3. podnikatelia uskutočňujúci tuzemské kontrolované transakcie (okrem výnimiek )
4. daňovníci vymedzení v § 22a ods. 1 až 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov