Patrik Murárik
25.02.16,06:06
Zdravím.. čo hovoríte na poistenie pri PN, dennom odškodnom a pod. ? .. rozmýšlam či to zahrnuť do pistky, samo o sebe je to dobrá vec nakolko stat vyplati len 55% vyplaty ale rozmyšlam či mi to len nezdraži poistku zbytočne nakolko to teraz teoreticky nepotrebujem, momentálne bývam ešte u rodičov zamestatny som len pol roka čiže keby aj tak ten rozdiel by mi chýbať nemusel .. čo vy nato ?

+ čo si myslíte o samotnom sporeni ? bolo by to nastavene na 10€ a pod uplynutí poistky by to malo priniesť nejakych 12tisic € ..+ nejde o kapitalove sporenie ale nejake ine ..

Prosím o rady, Ďakujem
Martuk
25.02.16,09:18
to máš tak:

určite by si mal mať v poistení zahrnutú buď PN-ku alebo denné odškodné za úraz, pretože človek nikdy nevie, kedy sa mu stane nejaký úraz, nebude môcť ísť do roboty a prachy tým pádom nebude mať.

PN funguje tak, že ti dorovná príjem, čiže časť dostaneš zo sociálky, časť od zamestnávateľa a z poistenia sa ti doplatí zvyšok. Maj však na pamäti, že na PN môžeš byť maximálne rok, potom už ideš na invalidku. Skús si porovnať cenu poistenia s PN respektíve len s denným odškodným za úraz a daj si to hlavne PORIADNE VYSVETLIŤ!!!! Predídeš tak zbytočným komplikáciam.

K tomu sporeniu: Pri 10-tich € aj keby si to mal na 50 rokov v investičku je len teoretická šanca, že ti to naozaj zarobí tých cca 12 tisíc. Totižto investičko je náladové a vplýva naň strašne veľa vecí (svetová ekonomika, dianie vo svete, krízy, vojny a pod.) Pri ponukách s investičnou časťou je tá suma orientačná, čiže ti nikto nevie zaručiť, že po uplynutí dohodnutej doby tam naozaj bude tých 12 000. Ak ti bude niekdo tvrdiť, že pri investičnej časti naisto dostaneš povedzme 15000 € po 30 rokoch, tak ho kopni do zadku. Môžeš ich dostať ale aj nemusíš, vysvetlenie je o pár riadkov vyššie. Ak chceš mať istotu, že chceš napríklad za 30 rokov dostať 20000€, tak si daj kapitálku, tam to funguje tak, že ty si z každej splátky poistného odkladáš časť na dohodnutú cieľovú sumu mínus časť poistného ktoré sa spotrebúva na riziká (smrť a pod.) a keď sa dožiješ konca zmluvy, tak ti poisťovňa vyplatí dohodnutú sumu plus podiel na výnosoch, platí, že čím dlhšie funguje kapitálko, tak tým je vyšší výnos. Že pri kapitálku je teraz úrok cca 1,9 %, je vedľajšie.
Patrik Murárik
25.02.16,09:37
Vďaka za odpoveď, ešte by som sa spýtal .. poradca mi tvrdi že lepšie si dať to druhé sporenie, teraz sa mi niečo marí že to malo byť cez nejaké fondy. BTW - okrem poistky mi ponúka aj dochodkové sporenie cez správcovské spoločnosti.. šetrenie 20-30€ mesačne s tým že výnos je vraj okolo 8% priemer

mne sa zdá že k tej PN som mal napísané len že na mesiac, ale za to ruku do ohňa nedám a suma cca 8€ mesačne za toto + cca 8€ za denné odškodné
Pri oboch prípadoch PN+odškodné je suma 9€
Martuk
25.02.16,10:13
aké druhé sporenie? Investičné? Investičné je cez fondy. Čo sa týka dôchodkového sporenia, tým myslel druhý pilier, ak si mladý, má to význam, tam je teraz pri niektorých fondoch druhého piliera výnos okolo 8 %.

Z toho druhého odstavca som jeleň: poistné za PN cca 8€, cca 8€ za denné odškodné a dokopy PN+denné odškodné 9€?? tá matika mi nesedí.

P.S: ak sa s tebou baví nejaký maklér, tak zakaždým trvaj na tom, aby ti to, čo ti hovorí ukázal v poistných podmienkach, pretože podľa mojich skúseností makléri s veľkou obľubou sľubujú hory-doly, ale realita je v 99% prípadoch úplne odlišná a nakoniec je vždy najhoršia poisťovňa a nie ten, čo ti to zle vysvetlil.
Patrik Murárik
25.02.16,10:18
nie aspon ako on hovorí. 2 pilier je niečo iné a donho chcem aj vstúpiť, toto je nejaké sporenie do ktorého by som dával každý mesiac asi 30€, teda tak sme sa bavili a vraj je to najvyhodnejšia možnosť sporenia že su tam zatial najvyššie zisky a ide to priamo cez spravcovske spolocnosti preto to vraj vychadza lepšie

..tých 8€ je cena poistného za túto položku, teda položka PN =8€ ..DO =8€
príklad. v prípade že by som bol na PN tak od poisťovne dostanem za ten deň PN 8€ .. aspoň tak mi to bolo vysvetlené.
Eva 100
26.02.16,10:46
Zdravím Vás Patrik :) Čo sa týka nastavenia poistenia, tak v rozhodovaní je fajn vychádzať zo schémy 4+2. To znamená nasledovne -
Riziká, ktoré súvisia s chorobou aj úrazom, a vedia maximálne ovplyvniť Vašu finančnú situáciu - Smrť akákoľvek, Kritické ochorenia, Invalidita ( aj úrazom aj chorobou, PN.
Doplňujúce riziká - Trvalé následky úrazu, Doba nevyhnutného liečenia.
A teraz postupne - vo výklade nebudem riešiť výšky poistných súm, nakoľko pre správne nastavenie je nutné poznať viac Vašu finančnú situáciu. Budem sa skôr venovať výkladu vyplývajúcemu z poistných podmienok.
Smrť - Vo všeobecnosti existujú rozdiely v krátení za užitie alkoholu. Rozdielnosť však nie je v tom či ku kráteniu dochádza alebo nie ( pretože táto otázka závisí od situácie, v ktorej k poistnej udalosti došlo, plus celú túto problematiku ošetruje v prvom rade Občiansky zákonník), skôr v tom akou mierom je krátenie uplatnené a či je táto miera ošetrená vo VPP. Teda sú produkty, v kt- máte priamo uvedené, že v prípade úmrtia kedy bol poistený pod vplyvom alkoholu dochádza ku kráteniu v miere v akej sa táto skutočnosť pričinila o vznik poistnej udalosti...a bodka... alebo máte uvedené, že " dochádza ku kráteniu v miere max 50%, pričom výška % je závislá od miery akou sa táto skutočnosť pričinila o vznik poistnej udalosti".

Kritické ochorenia- pri kritických ochoreniach nie je jediné kritérium množstvo ochorení v rámci rizika krytých. Dôležité je aj to, či sú kryté " najpravdepodobnejšie možnosti ochorenia". Ak berieme do úvahy , že najčastejšie kritické ochorenia sú mozgová príhoda, srdcový infarkt a rakovina, tak - v prípade prvých dvoch sú rozdiely v preukazovaní existencie ochorenia v rámci jednotlivých poisťovní minimálne. Zásadný rozdiel je v prípade choroba " Rakovina". Najbanálnšjím typom rakoviny ako takej je rakovina INSITU. To znamená " ohraničená, nemetastuzujúca". Tento typ rakoviny je po väčšine z krytia vylúčený. V rámci krytia ( na čiastočné plnenie, rozumejte isté % z poistnej sumy dojednanej na komplet kritické choroby), je krytá v troch poisťovniach. Axa - kryje ale len rakovinu insitu mužských a ženských pohlavných orgánov plus u mužov hrubé črevo. Čiastočné plnenie je vo výške 20% z poistnej sumy na kritické choroby. NN- kryje rakovinu in situ všeobecne, pričom výška čiastočného plnenia je vo výške 10% z poistnej sumy na kritické ochorenia. Generali - kryje rakovinu in situ všeobecne, čiastočné plnenie je vo výške 20 % z poistnej sumy na kritické ochorenia. Čo sa týka rizika Kritické ochorenia, volila by som Generali.

Invalidita- toto riziko je veľmi dôležité, nakoľko zahŕňa v sebe krytie chorobových stavov, ktoré nevykryjete cez žiadne iné pripoistenie. Poviem príklad- jednou z najčastejších príčin odchodu do invalidného dôchodku čiastočného sú ochorenia pohybového aparátu - " nešpecifikované dôvody bolestí chrbtice). Takéto niečo nevykryjete cez žiadne iné pripoistenie ( ak to samozrejme nie je úrazového pôvodu). Preto je dôležité nastaviť si aj pripoistenie invalidity aj chorobou aj úrazom, a zároveň s plnením od 40%. ( čo znamená , že miera poklesu schopnosti pracovať je na úrovni 40% oproti zdravej osobe). V tomto riziku je ešte veľmi dôležité vybrať si poisťovňu , ktorej pre výplatu plnenia z tohoto pripoistenia postačuje potvrdenie invalidity, bez nutnosti vzniku nároku na výplatu invalidného dôchodku. Je to benevolentnejšie , a vzhľadom na to, že je skutočne veľa prípadov, kedy človeka uznajú invalidným, no nárok na výplatu dôchodku nevznikne, tak aj veľmi podstatné kritérium pre výber vhodnej poisťovne, kde si toto riziko poistiť.

PN- toto riziko je rovnako dôležité, nakoľko súvisí s priamo s Vašou finančnou situáciou. PN zabezpečuje krytie pre prípad úrazu ale aj choroby ( samozrejme a je dojednaná táto varianta) . Myslite na to, že úrazy sú štatisticky menej pravdepodobné, a to nehovorím o pravdepodobnosti ochorenia súvisiacej so stúpajúcim vekom. Jedna vec je mať zabezpečené krytie úrazov z Denného odškodného, no myslite hlavne na chorobové stavy.
Pri tomto riziku a jeho výbere rozhodne pozor na výber variantu krytia - s plnením od konca karenčnej doby , alebo s plnením od prvého dňa ( rovnako musí uplynúť karenčná doba, tj minimálna dĺžka liečby, aby vznikol nárok na plnenie). Proklientskejší je variant s plnením spätne od prvého dňa PN. Laicky povedané - musíte sa liečiť minimálny počet dní určený v zmluve ( karenčná doba ) a následne Vám bude spätne od prvého dňa vyplatená denná dávka za každý deň PN.

Trvalé následky úrazu - toto riziko zabezpečuje krytie následkov úrazov. V rozhodovaní je akurát podstatné vedieť výšku progresie ( = navýšenia, násobku poistnej sumy vzhľadom na % následku úrazu). A ešte sledovať či je oceňovacia tabuľka ( = tabuľka s ohodnotením úrazov v %) s pripodobnením alebo bez ( = či sú úrazy v nej fixne menované bez možnosti plnenia za úraz, ktorý v tabuľke nie je, alebo či sú plnené následky úrazov akékoľvek).

Doba nevyhnutného liečenia - ako som už vyššie v texte spomínala , toto riziko súvisí len s krytím úrazov. Je istotne dobré ho mať, nakoľko je veľa úrazov, ktoré umožňujú chodiť do práce ( ak pracujete napr. v administratívnej oblasti, je možné, že zo zlomenou ľavou rukou budete do práce chodiť, lebo časť práce odviesť budete vedieť). V tomto prípade by ak by Ste mal dojednané len riziko PN, a chodil do práce, samozrejme by k plneniu nedošlo. Preto je Denné odškodné vhodným doplnkom PN a je vhodné ho mať.

Pri poistení ako takom majte na pamäti, že nesmie dochádzať k sebaobohateniu sa ... čo znamená, že ak Ste sa pýtal na PN, tak maximálne vie dostať to čo zarába. Laicky povedané - dávka zo SP plus zamestnávateľ plus komerčná poisťovňa by nemali prekročiť Váš bežný príjem.

Čo sa týka sporenia , predpokladám, že Vám bolo ponúknuté Investičné životné poistenie... zhrniem to asi tak, v rámci investičného životného poistenia exitujú 4 poplatky, kt. majú vplyv na výšku Vášho kontakt - administratívny, počiatočný, správcovský a variabilný. Rozoberať ich tu nebudem, nakoľko by to bolo opäť na dlho a nechcem Vás zahlcovať množstvom info. Podstatné pre Vás je, že v prípade sporenia mimo poistenia ( mimochodom už aj základy slov sporenie a poistenie hovoria o tom, že podstatou týchto dvoch produktov sú úplné iné, a že sporiť sa má do sporenia a poisťovať sa poistením...) sa väčšine z týchto poplatkov vyhnete a teda výsledok Vášho konta bude vyšší. Opakujem , že je to téma na dlhšie, no isto iste si odkladajte úspory v produktoch na to určených.
Verím, že som Vám pomohla a bude sa Vám ľahšie rozhodovať a voliť si náplň svojho poistenia:)

Príjemný deň prajem,
Eva
Patrik Murárik
26.02.16,11:30
Ďakujem za vynikajúcu odpoveď, mohol by som vám napísať správu či by ste mi konkrétne v krátkosti, nechcem vás zaťažovať moc ale keby ste mi vedeli trochu zhodnotiť poistku ?
Eva 100
26.02.16,11:45
Áno, samozrejme. No dostanem sa k tomu cez víkend, bude to pre Vás takto postačujúce?
Eva
Patrik Murárik
26.02.16,12:15
jasnačka, to len by som chcel dalši odbornejši posudok, čim viac ludi mi poradi tym lepšie :D
Eva 100
26.02.16,13:12
Ok, pošlite.
Príjemný deň Vám prajem,
Eva
Martuk
27.02.16,14:58
a takto si makléri naháňajú kšefty pre svoj prospech. Patrik, nebuď moc prekvapený, ak ti táto osoba povie, že tvoja zmluva je na nič a bude ťa tlačiť do novej
Martuk
27.02.16,15:21
dodatok: z mojej praxe ti Patrik, viem povedať dve potvrdené veci:

1. takéto záležitosti sa riešia osobne
2. v prípade maklérskych a bankových služieb JE VŽDY LEN JEDEN ÚŽITOK - NA STRANE MAKLÉRA ALEBO BANKY!!!!!!!!!!! POTREBY TEBA AKO KLIENTA ANI JEDNU Z VYŠŠIE SPOMÍNANÝCH SKUPÍN NEZAUJÍMA!!!!!!!!!!!! Totižto pri týchto dvoch skupinách ide len o to, aby sprostredkovateľ mal zmluvu, aby si zaplatil prvú splátku a následne aby sprostredkovateľ dostal províziu. Potom ťa má u zadku. Pretože oni majú nariadené koľko zmlúv musia za mesiac urobiť. Potreby teba ako klienta, tvoje finančné možnosti, požiadavky, potreby, zdravotný stav a pod. nikoho z týchto dvoch skupín nezaujíma!!!!!!!!!!!!!!! Nič nepodpisuj bez dôkladného vysvetlenia.
Martuk
27.02.16,15:28
a Patrik posledná vec: dúfam, že ak by si dával tejto osobe prehodnocovať tvoju prípadnú zmluvu, nebudeš jej dávať osobné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo, telefón, mail a pod.), to po prvé a po druhé, ja na tvojom mieste by som si určite nedával prehodnocovať zmluvu osobe, pri ktorej ani neviem, ako sa volá, pre koho robí, ako dlho robí, neviem ani ako vyzerá, aké má skúsenosti, prístup a podobne. Konečné rozhodnutie je na tebe, zachovaj zdravý rozum a nenechaj sa uvŕtať na hocijakú blbosť. Dobre ti radím, viem, o čom hovorím!!!!!
Eva 100
27.02.16,18:25
Martuk, zdravím Vás. Ďakujem za " ohodnotenie " mojej osoby a zaradenie ma do kategórie predajcov poistenia. V podstate na takéto príspevky reagovať nezvyknem, ale vzhľadom na Váš priamy útok na moju osobu, sa vyjadrím.

V prvom rade mal Patrik konkrétne otázky, na ktoré Ste mal šancu odpovedať. Vašu odpoveď Ste zverejnil a je vizitkou Vašich znalostí a skúsenosti. Za odpoveď Vám poďakoval a mal Ste šancu, rovnako ako máte šancu stále, doplniť ju korektnými informáciami. Diskusia je otvorená a rovnako ako Vy, tak i ja, som sa na základe svojich znalostí a skuseností vyjadrila k položenej otázke. Ak Vás trápi nedostatočnosť mojej odpovede, alebo máte aj Vy otázku, mal Ste priestor sa vyjadriť.

V druhom rade som sa nikde nevyjadrovala a ani vyjadrovať nebudem ohľadne zobchodovania, prípadne zakladania nových zmlúv s tým, že som dojednávateľ. V tomto Vás musím sklamať, no moja oblasť pôsobenia nie je obchod. Pôsobím v poisťovníctve 12 rokov a z toho 6rokov sú mojím zameraním analýzy, výklad VPP, výklad VPP vo vzťahu k legislatíve. Takže v tomto Vás musím sklamať, no odo mňa sa človek dozvie jediné výklad podmienok zmlúv ako takých.

A v treťom rade by som rada povedala, že v prípade, že vystupujete verejne a pridávate príspevky, ktoré majú reprezentovať Vašu osobu, zdržala by som sa invektív, tykaniu ľuďom, kt. nie sú Vašimi priateľmi, a osočovaniu.

Do fóra som slušne pridala príspevok k téme, a ak by obsah zmluvy, ohľadne ktorej mal Patrik otázku, bol zverejenený ako súčasť tohoto fóra, tak sa k nej vyjadrím aj verejne. Je ale prirodzene , že sa takéto dokumenty človeku nechce dávať do verejného pléna. Preto sa Patrik opýtal, či mu výklad zmluvy zašlem v súkromnej správe. Čo samozrejme rada urobím. A poviem Vám aj prečo - pretože ak by Ste mu dal odpoveď, ktorá by bola dostačujúca, k téme by som sa vôbec nevyjadrovala. Akurát sa mi Vaša odpoveď zdala nedôsledná a chaotická, preto som usúdila, že je priestor na to , sa k nej vyjadriť. Rady obdobného charakteru podávam denno denne, nakoľko je to náplň mojej práce. A ak Vás trápi to, že nezverejňujem svoje meno, či kontakt, tak to ma mrzí. Myslela som, že pre ľudí, kt. položia otázku je skôr dôležité to ako je zodpovedaná, a to či im pomôže. Nie to kto odpoveď zaslal.

Skutočne si nemyslím, že je správne sa vzájomne osočovať a urážať. A ak som sa Vás niečím dotkla, tak má to mrzí... Jediné čo bolo mojím cieľom , bolo zodpovedať otázku.
Prajem Vám príjemný deň
Eva
Patrik Murárik
27.02.16,19:37
tak ak nemaš nič proti možem aj tebe poslať moj navrh zmluvy a napiš mi pre a proti ak si najdes 5 minut pre mna :)
Martuk
27.02.16,20:30
ako chceš, ja nepotrebujem vidieť tvoje osobné údaje, stačí, keď napíšeš svoju predstavu, čo by si tam chcel mať, čo dané veci znamenajú, ako fungujú a koľko si maximálne ochotný platiť
Patrik Murárik
28.02.16,20:39
a ako by ste poradili sporiť najlepšie ked nie priamo cez poistku ?