luluhaha
09.06.06,11:00
Prosím o radu od skúsenejších - ak podnikateľ kúpi napr. krmivo pre psa na faktúru (kôli veľkoobchodnej cene) ako to mám zaúčtovať?
Na faktúre je predsa ičo, aj všetky údaje.
Treba to zaúčtovať ako osobnú spotrebu alebo len VNZD? Mám faktúru prijať medzi ostatné alebo nie?
Ďakujem
Zita5
09.06.06,09:05
Prosím o radu od skúsenejších - ak podnikateľ kúpi napr. krmivo pre psa na faktúru (kôli veľkoobchodnej cene) ako to mám zaúčtovať?
Na faktúre je predsa ičo, aj všetky údaje.
Treba to zaúčtovať ako osobnú spotrebu alebo len VNZD? Mám faktúru prijať medzi ostatné alebo nie?
Ďakujem


Pokiaľ je to súkromný nákup a bol uhradený bankou , tak to účtuj ako súkromná platba/ osobná spotreba/ :
banka výdavky - oproti výdavky neovplyvňujúce ZD - iné , doklad neprikladáš ani zapisuješ do záväzkov .


Ak to bol firemný nákup ...pre služobného psa /evidovaného v majetku ....zápis do záväzkov a úhradu účtovať do prevádzkovej réžie .

V prípade súkromnej platby v hotovosti túto nikde neuvádzaj a vo výške faktúry účtuj ako výber z pokladne - osobná spotreba ...VNZD-iné .
luluhaha
09.06.06,09:23
Nie je problém v tom že sme to kúpili v podstate ako tovar na faktúru ale v účte je to ako osobná spotreba? Nemôže kontrola niečo namietať? Ide to jeho vlastnému psovi.
Paula
09.06.06,09:24
Nie je problém v tom že sme to kúpili v podstate ako tovar na faktúru ale v účte je to ako osobná spotreba? Nemôže kontrola niečo namietať? Ide to jeho vlastnému psovi.
Faktúru nemusíš nikomu ukazovať, pokiaľ ide o osobnú spotrebu.
Zita5
09.06.06,09:25
Nie je problém v tom že sme to kúpili v podstate ako tovar na faktúru ale v účte je to ako osobná spotreba? Nemôže kontrola niečo namietať? Ide to jeho vlastnému psovi.


Kontrola nebude namietať nič , je to jeho súkromná platba a faktúru za súkromnú platbu nedávaj do účtovníctva , tam nemá opodstatnenie .Žiadny problém v tom nevidím , je to súkromná platba .
plavčík
09.06.06,09:29
Ty obchoduješ s krmivom???
Ak áno potom kde je to napísné - osobná spotreba, na akom účte ?
Účtuješ v PU alebo V JU ?

Ak v PU tak ako nákup tovaru/ pokiaľ nemáš sklad tak rovno do spotreby
504 xxx
ak si to kúpil pre spotrebu sužobného psa/ v majetku/ tak 501xxx

Ak účtuješ v JU tak zaúčuješ ako spotreba tovaru


Ak si si to kúpil sám pre svojho psa tak samozrejme osobná spotreba v JU alebo ako nedaňový náklad v PU