branojak
25.02.16,10:55
Mám prenajaté priestory, ktoré ja ďalej prenajímam. Prenajímateľ mi ,,zabudol" prenajať priestor za celý rok 2015. Dôvod má, ževraj na to taký, že nemá dostatok zisku, aby ho mohol odpisovať a pri prenájme musí krátiť odpisy (pripočítateľná položka) ak ho prenajme za cenu nižšiu ako sú jeho odpisy a preto si nehnuteľnosť ponechal na rok 2015 akoby na vlastné podnikanie. aby ho mohol odpísať v plnej výške. Ale ja tam mám svojho nájomcu. Nerozumiem tomu dobre.
Môže si on odpisovať nehnuteľnosť a mne to prenajať za babku alebo neprenajať vôbec a prenajať o rok dvojnásobkom?
Môžem ja prenajať nehnuteľnosť, ak nemám faktúru prijatú za prenájom alebo len napríklad za 1000,- a prenajímam za 2000,- ?
Vidím tieto novely zákonov také komplikované....
Mária27
25.02.16,15:47
Ak ti prenechá priestory bezplatne (hradíš len náklady užívania), nevolá sa to nájom ale výpožička. Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.

Ty prenajímaš jeho nehnuteľnosť, on s tým súhlasí, ale nebudeš to robiť predsa zadarmo. Ak sa jemu nechce hľadať nájomcu ochotného platiť viac, urobíš to ty - to je obchod.