Papucz
25.02.16,12:50
Dobrý deň, neviete mi prosím niekto poradiť. Mala som v pláne urobiť daňové priznanie osobe, ktorá je celý rok zamestnaná v Rakúsku a v roku 2015 predala nehnuteľnosť nadobudnutú dedením. Príjmy z Rakúska podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia by som vyňala. Vyšla by mu len daň za predaj nehnuteľnosti a následne zdravotné odvody. Avšak teta vo VŠZP mi oznámila, že pokiaľ je zamestnaný v Rakúsku, mal by podať DP aj za príjem z nehnuteľnosti tam. Poistenie platí tam, nie na SR. Nepríde mi to nejaké logické, je rezidentom tu, má tu trvalý pobyt. Ako by ste postupovali. V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia je veta: (1) Príjmy, ktoré osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte poberá z nehnuteľného majetku (včítane príjmov z poľnohospodárskych a lesných podnikov), ktorý leží v druhom zmluvnom štáte, sa môžu zdaniť v tomto druhom štáte. ďakujem za rady. Ešte by som podotkla, že v konkrétnej zmluve nie je nikdy spomenutý príjem z predaja nehnuteľnosti, iba príjem z nehnuteľného majetku.
Anik
25.02.16,12:18
No každopádne on musí podať DP na SVK z predaja nehnuteľnosti a samozrejme aj z tých AT príjmov, ktoré ako píšeš vyjmeš.
Dokonca to bude mať v daňovom priznaní lepšie nakoľko príjem z predaja nehnuteľnosti je pasívnym príjmom , ale vďaka tomu, že pracuje v AT mu ostane odpočítateľná položka, ktorá mu môže riadne okresať daň na zaplatenie a tiež pokiaľ nemá zdravotné poistenie na SVK môže sa s najväčšou pravdepodobnosťou stať, že dokonca ani nezaplatí odvod do ZP, nakoľko mu žiadna zdravotná poisťovňa nebude robiť RZZP.
Rakušákov do toho podľa mňa nič nie je. Tam podáva DP len z AT príjmov.