Dusan11
25.02.16,13:51
Pekny den prajem.


Chcem sa opytat ako je to ked cloveka zamestna zivnostnik na dohodu.
- Pocita sa to ako odrobene roky do dochodku?
- Ake odovody sa platia ked zarobi napr. 50€? Asi nie 65 eur odovd vsak?
- Aky odovod (kam) plati dochodca?
- Co sa kam hlasy ake tlacivo a kedy sa posiela? Na zaciatku ci na konci prace?

Hlavne ma zaujima bod c.1 a 4. Kamarat si potrebuje este odrobit 3 mesiace na minimalny dochodok a ma moznost iba na dohodu tak mu zistujem ci sa to pocita do odrobenych rokov a ake by platil zamestnavatel odovdy.

Dakujem.

Doplnim otazku. Jedna sa o riadneho starobneho dochodcu ale ak by odrobil este cca 3 mes. tak by mal minimalny dochodok ktory je vyssi ako ten co ma teraz (tiez ma minimalny ale nizsi). Zamestnal by sa na kancelarsku pracu (posta a pod,.) na hodinu dve denne u zivnostnika (nie u mna).
Toto je len take predbezne zistovanie ci sa to pocita ako odrobene roky (cital som ze uz ano) a ake su tam odvody.

Dakujem.
veronikasad
25.02.16,12:54
minimálny alebo predčasný starobný dôchodok ? Ty ho ideš zamestnávať a účto aj mzdy si budeš robiť sám ?
Dusan11
25.02.16,13:01
Jedna sa o riadneho starobneho dochodcu. Zamestnal by sa na kancelarsku pracu (posta a pod,.) na hodinu dve denne u zivnostnika (nie u mna).
veronikasad
25.02.16,13:10
Dohoda s pravidelným príjmom sa započítava do doby dôch.poistenia. Prepáč,prvej vete toho doplnenia nerozumiem. Má už starobný dôchodok priznaný ?

Predpokladám, že kamarát má mzdárku, ktorá ovláda všetky povinnosti zamestnávatela voči ZP, SP a DU ...
Jana Motyčková
25.02.16,13:12
1. do dôchodku áno, do minimálneho dôchodku nie
2. nie, výška závisí od toho, čo je to za dohodu a či ten dohodár má nejaký dôchodok. odvody zamestnávateľa budú max. 35,2 %
3. to myslíte dôchodca na tú dohodu? Platí Stp (zamestnanec) 4%, zamestnávateľ Stp,ÚP, GP, RF, spolu 19,8 %.
4. to je nadlho.pred začiatkom do registračný SP, na konci registračný list do SP, evidenčný list do SP, každý mesiac, SP a Dú, raz ročne ďalší DÚ, ....

Pre minimálny dôchodok by sa mu obdobie počítalo, ak by získal za rok VZ rádovo tento rok 2600 € (presná suma bude známa až po skončení roka).Ak nemá iný VZ tento rok tak aj pre tri mesiace potrebuje ten príjem 2600. Zvážiť treba asi radšej možnosť doplatenia poistného za staršie obdobia (napr. počas evidencie na ÚP od r.2014), v roku, kedy mal aj zamestnanie.
Dusan11
25.02.16,13:17
Ano uz ma priznany. Neviem asi ma len som to chcel zistit.
A aky je rozdiel pravidelny prijem a nepravidelny?
Ked odpracuje necele 3 mesiace na dohodu to je pravidelny?
Dusan11
25.02.16,15:15
Nechapem preco by sa to nemalo pocitat do minimalneho dochodku. Tam ide iba o cas nie sumu.
Na UP nikdy nebol ani den takze to nemoze doplatit.
Minimalny dochodok je podla rokov a jemu chyba par dni do dalsieho roku proste.
Jana Motyčková
26.02.16,08:30
Keď nechápete, pozrite si zákon. Nejde len o čas. Berie sa len obdobie poistenia v roku, v ktorom získa osobný mzdový bod 0,241- Osobný mzdový bod je o príjme.
Dusan11
26.02.16,10:04
Dakujem! Toto bolo dobre info.
A kolko je asi tak treba aby zarobil mesacne aby to bolo 0,241?