Gabr
09.06.06,11:57
Kamarátovi odišla účtovníčka, tak mu pomáham dávať nejaké staré doklady dohromady. Zistili sme, že pani účtovníčka nahlásila na SP všetkých zamestnancov, okrem dvoch /nastupovali v priebehu 10 dní/ SP ich neeviduje. Neviem, či ich nenahlásila, alebo sa to niekde stratilo na pošte, ale jednoducho sú zamestnancami od 11/2004 a nie sú nahlásení.
Samozrejme SP by na to prišla, keby kamarátova spoločnosť /neviem, či už to bola chyba účtovníčky alebo majiteľa firmy/ neposielala výkazy do SP a ani neplatila za nich odvody /za žiadnych zamestnancov/. Poraďte, čo robiť, aby to kamaráta stálo čo najmenej. A aké sankcie z toho môžu vyrúbiť? Mám hlavu v smútku :mee: a rada by som mu pomohla. Samozrejme pod podmienkou, že keď to dáme všetko dokopy, tak zaplatí dlžné poistné. Aspoň dúfam. Všetkým vám ďakujem.
saman
09.06.06,10:04
Ak som to spravne pochopila, okrem toho ze firma nema prihlasenych dvoch zamestnancov v SP, dlhsiu dobu neposielala vykazy do SP a ani neplatila odvody.
1. Co sa tyka neprihlasenych zamestnancov. Skuste hladat prihlasky a doklady o tom, ze to bolo dodane do SP. Ak nenajdete ex post ich prihlaste samozrejme s datumom kedy mali byt prihlaseni.
2. To iste plati pre mesacne vykazy. Znovu vypracovat (alebo teda vypracovat) a poslat do socialnej poistovne.
3. Dajte rec s predchadzajucou uctovnickou, preco nastala situacia aka nastala a pripadne ak to zavinila ona nech aspon participuje na sankciach. Neviem ci mate s nou zmluvu a ako znie.
ZAHADOU MI JE, CI KAMARATOVI NEBOLO DIVNE, ZE NEPODPISOVAL ZIADNE VYKAZY DO SOCIALKY A NEPLATIL ODVODY.... je to predsa standard!!!
Drzim palce!
nikulik
09.06.06,10:24
ZAHADOU MI JE, CI KAMARATOVI NEBOLO DIVNE, ZE NEPODPISOVAL ZIADNE VYKAZY DO SOCIALKY A NEPLATIL ODVODY.... je to predsa standard!!!


Mne to divné nie je. Výkazy do SP predsa podpisuje ten kto spracuváva mzdy ak ma samozrejme splnomocnenie že môže konať v mene zamestnávateľa. A ohladom platenia odvodov, myslím si, že ak má viac zamestnancov a hlbšie sa tomu nevenuje, tak sám šéf nevie zistiť či sa platilo za všetkých alebo nie.

Aj ja držím palce...:)
jankasm
09.06.06,10:30
Mne to divné nie je. Výkazy do SP predsa podpisuje ten kto spracuváva mzdy ak ma samozrejme splnomocnenie že môže konať v mene zamestnávateľa. A ohladom platenia odvodov, myslím si, že ak má viac zamestnancov a hlbšie sa tomu nevenuje, tak sám šéf nevie zistiť či sa platilo za všetkých alebo nie.

Aj ja držím palce...:)

To áno, o to sa šéf väčšinou nezaujíma. Lenže oni neplatili za žiadneho zamestnanca, a to sa mu mohlo zdať trochu divné. Ale zase je pravda, že niektorí sa v týchto veciach čo sa týka vzťahov s poisťovňami vôbec nevyznajú a spoliehajú sa len na svoje účtovníčky, a tá v tomto prípade zlyhala.
nikulik
09.06.06,10:42
Aha, no jasne, zle som to pochopila. Ospravedlňujem sa. Myslela som, že neplatili ani nedavali výkazy len za tých neprihlásených. Tak to sa aj ja čudujem tomu šéfovi, že si to nevšimol. Náš šéf sa tak do podrobnosti tomu nezaobera, čiže keby som niekoho neprihlásila tak by ho to ani nenapadlo sa opýtať, ale zase ohľadom platenia odvodov si dáva veľký pozor. No samozrejme, že je to hlavne na nás, ktorí sa o to staráme. My by sme mali za to niesť zodpovednosť a preto si myslím, že taká účtovníčka, ktorej sa stane niečo podobné mala by za to niesť zodpovednosť.
Niekedy si normálne myslím, že účtovníčkou sa dnes stane asi každý....ako tak počúvam dookola tie chyby, ktoré dokážu niektoré učtovníčky urobiť a spokojne si žiju ďalej....:D
Zoltán Kovács
09.06.06,10:57
To znamená, že výplaty sa vypočítavali, strhávali sa odvody, len ich neodvádzali!? Zaujímavé. Nechcel by som vidieť, keď náhodou zamestnanci sa obujú do toho, že mali strhnuté z výplaty, ale napriek tomu poistenie nemajú. Čo v tomto prípade urobiť?

Budete musieť ich spätne prihlásiť, zaplatiť odvody a čakať na vyrúbené penále. Keď dostane firma penále, tak by som to nárokoval od účtovníčky. Lebo keď to tak približne prerátavam to penále nebe 5,- Sk. Snáď účtovníčka mala podpísanú zodpovednosť, keď nie tak to bude tažší oriešok.
korduľa
22.06.06,11:40
chcela by som sa spytat jednu vec, ked posielam postou prihlasky, odhlasky do SP, ZP mam k tomu davat aj nejaky sprievodny list, ktory mi poslu potvrdeny, alebo kopie tych prihlasok a tiez by mi to mali poslat spat potvrdene.
nemam moznost chodit osobne do socialky a ani by som asi nezvladla tie rady lusi.
ide o to aby som mala nejaky doklad, ze som zaslala prihlasenie alebo odhlasenie, kedze ak by nastal problem s dorucenkou nepochodim
dakujem