veronika 2012
25.02.16,18:18
Starý otec (moj dedo)prenajímal pôdu družstvu ešte za čias komunizmu cca 2000m2 . Dedo zomrel, zomrel i môj otec. V dedičskom po otcovi nie je uvedená táto pôda- zabudlo sa na to.Ako postupovať, aby sme získali previedli tuto pôdu na mňa a moju sestru?
Tweety
25.02.16,17:21
Žiadať na súde obnovenie dedičského konania pre novoobjavený majetok.
veronika 2012
27.02.16,07:06
Ďakujem za odpoveď ☺
robovi
27.02.16,22:58
Len doplním :Budeš potrebovať k tomu aj úmrtný list tvojho stareho tatu, rodny list tvojho tata, jeho úmrtný list a svoj rodny list.(Zoženieš na matrike úradu, kde sa narodili a umreli.) Aby si preukázala, ze ste boli v pribuzenskom vzťahu. Do hry vstupujú aj ďalší možní dediči, ak mal tvoj tato súrodencov(myslím vlastné deti starého tata) a ak tí mali prípadne deti. Ak nie je závet, alebo vydeďovacia listina, žiadny dedič by nemal byť opomenutý. Nemala by si ich opomenúť, lebo ak sa o tom dozvedia po dedičnom konaní, môžeš mať zbytočné komplikácie. Takže ak tú pôdu chceš previesť na seba a sestru, musíš o tom presvedčiť aj ostatných možných dedičov.
Uff, dúfam že som to tu napísal zrozumiteľne.
veronika 2012
04.03.16,16:26
ok Ďakujem pekne
branislavp
07.03.16,23:16
Najskôr ale zisti aké pozemky-čísla parciel sú ešte napísané na starého otca, alebo Tvojho otca. Ak sú role zapísané ešte na starého otca, tak konaj tak, ako píše robovi. Možno, v ded.konaní budú vystupovať ešte aj Tvoji ďalší príbuzní žijúci dediči po starom otcovi. V takom prípade, by museli súhlasiť Tvoji príbuzní, aby si Ty a Tvoja sestra nadobudla tie nehnuteľnosti do vlastníctva.
veronika 2012
08.03.16,18:16
Ďakujem pekne
Ešte sa chcem spýtať sú tam staré čísla parciel, ktoré sa kedysi používali a nezhoduju sa s novými číslami. Kde si viem overiť tieto staré čísla alebo zistit.
branislavp
08.03.16,23:11
Po starom otcovi tie pôvodné čísla zistíš na katastri v pozemkovej knihe. Sú zapísané v pozemnoknižnej vložke konkrétneho katastrálneho územia, kde sa pozemky nachádzajú. V tomto prípade sa platí aj za nahliadnutie, ale aj za odpísanie si poplatok. Staré čísla parciel by si zistila aj na družstve, kde boli, alebo ešte aj sú tie role družtsvom obrábané, neviem, ako to máte vyriešené.Ak vieš kedy, v ktorom roku starý otec zomrel, v archíve príslušného okresného súdu nájdeš dedičské osvedčenie po starom otcovi. A môže mať starý otec aj v inom katastrálnom území role, ak sa napríklad odsťahoval z obce, kde predtým žil, aj také prípady sa stávajú. Takže aj na katastri portál si pohľadaj..A popozeraj aj doma , možmo máte pkv aj doma uschované medzi ostatnými listinami.
Takže treba len po úradoch hľadať, alebo doma.
branislavp
08.03.16,23:19
už som si myslela, že sa môj koment stratil.
veronika 2012
09.03.16,16:12
Ďakujem za cenné rady