Zuzannaa
25.02.16,19:54
Poraďaci mala by som otázku k výdavkom plateným v súvislosti s prenájmom bytu. Ak byt nebol prenajímaný celý rok, a prišlo vyúčtovanie v máji nasledujúceho roka, ako sa správne postupuje? Z niečoho sú preplatky z niečoho nedoplatky.. jasné že zaplatený nedoplatok ide do výdavkov, ale čo preplatok? zvyšuje príjem, či znižuje výdavky? a do výdavkov, resp. do príjmov sa dáva celý preplatok a nedoplatok, alebo len v pomernej výške podľa počtu mesiacov, za ktoré bol byt v prenájme?
jslancik
26.02.16,04:41
Jasne, ze v plnej vyske (ak si mala dic od zaciatku roka). Vydavky chces dat v plnej, a prijmy uz nie? Na to treba iny dovod, ako iba chciet ovplyvnit zaklad dane vo svoj prospech.
Zuzannaa
26.02.16,21:01
No tu zrejme niekto nepochopil moju otazku, za 1. uvadzam ze byt sa neprenajimal cely rok, (upresnujem od 1.7.14- vtedy bola uskutocnena aj registracia na DU), v máji 2015 prisli vyuctovania za cely rok 2014. Ciže je tam aj obdobie, kedy byt v prenajme nebol. Preto neviem co s tym, a kto hovorí ze chcem dat výdavky v plnej výške a príjmy nie? si si fakt čítal pozorne, na čo som sa pýtala? lebo si zareagoval úúúúplne z cesty.
jslancik
27.02.16,17:24
Nepisala si dovod, preco nebol byt prenajaty. Preto som to tam aj napisal do zatvorky, aby to bolo explicitne.
SuzanB
01.03.16,08:44
Ja dávam preplatky z vyúčtovania energií formou znižovania výdavkov (neviem, či je to správne, ale nezdá sa mi, že by preplatok z vyúčtovania bol zdaniteľným príjmom). Čo sa týka pomernej časti výdavkov, všetky výdavky súvisiace s prenájmom dávam v plnej výške, bez ohľadu na to, koľko mesiacov bol byt v prenájme, považujem ich za výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmu... Jediné čo teraz zvažujem v pomernej časti sú odpisy, ale to ešte nemám celkom preverené...