janinka69
26.02.16,07:37
VRATENIE VYMAZANEHO TEXTU !!!!

Moj priatel sa rozviedol, ma v bezpodielovom spoluvlastnictve rodinny dom. Predelil ho na dva samostatne byty. Mam pravo sa k nemu s detmi nastahovat, ak este nie su s ex majetkovo vysporiadani? Co moze jeho ex proti tomu urobit? Moze nam nejako branit? Moze nas odtial vyhodit, vyhrazat sa nam, napadat nas? Dakujem.
buchač
26.02.16,06:53
Zbytočná...úplne zbytočná otázka.
Ex môže vystrájať aj po majetkovom vysporiadaní.
Tweety
26.02.16,06:53
Samozrejme, že sa môžeš nasťahovať. Veď ak dom patrí na polovicu manželovi, potom má právo si do svojej časti nasťahovať koho chce. A zvlášť, ak sú v tom dome samostatné byty.

Doplním, ak sú už teraz s tým,problémy, potom treba počkať až na vysporiadanie. Hoci, veľa ex tak žije.
janinka69
26.02.16,06:56
Ano, su. Ale ked nie su vysporiadani moze tam prist ex do tej jeho casti kedykolvek. Pretoze papierovo je to stale aj jej majetok. A ona robi peklo uz teraz. Ze na nas zavola policiu.
janinka69
26.02.16,06:57
No len ona vystraja a napada nas uz teraz. Nici majetok domu, planuje rozbijat okna, dvere.
buchač
26.02.16,07:03
Tweety neblázni....

Pozri si, čo je to "ideálne spoluvlastníctvo"...a zvlášť potom vrav niečo o práve nasťahovania si kohokoľvek do "vlastného bytu"...
Oliwa
26.02.16,07:38
Pozri sa na to z iného uhla pohľadu:
Tebe by neprekážalo, keby si Tvoj bývalý manžel nasťahoval do Vášho spoločného nevysporiadaného majetku milenku s deťmi?
Vysporiadanie môže trvať aj niekoľko rokov...
Ak sú problémy už teraz a tušíš ďalšie, do takého prostredia chceš priviesť svoje deti?
Nemôže sa on prisťahovať k Tebe, ak Ty také problémy nemáš?
Ak by jej išlo len o peniaze, skús navrhnúť jeho ex uzavretie nájomnej zmluvy za užívanie jej časti domu /Ty + deti/, či...?
ivka70
26.02.16,08:00
Ak je majetok stale v BSM, nedoslo k rozdeleniu, s nastahovanim musia suhlasit obaja. Ak jeden suhlasi , druhy nie, musel by priatel poziadat sud o povolenie.
Predelenie na 2 samostatne byty nestaci, lebo oba byty vlastnia obaja, kazdy z nich v celosti, lebo BSM.
Priatel nech najskor ukonci rozdelenie BSM.
Otazka je, ci to rozdelenie domu na 2 samostatne byty dotiahol aj skolaudaciou.
Lebo inak to nikdy samostatne byty nebudu.
janinka69
26.02.16,08:03
Jasne, ze prekazalo. Synovia uz su dospeli, tak to sa da. Len s nou sa neda nijako dohodnut a my chceme byt spolu..Ona nikdy nicim na ten majetok neprispela. Nikdy nepracovala, je to parazit.
janinka69
26.02.16,08:07
Dakujem, ano chce urobit bsm, len to este potrva. Kolaudovat to nebude, chce ten dom, resp. svoju polovicu nechat dospelemu synovi. My tam chceme byt len docasne, cca 1 rok, kym postavime vlastny dom. Mne slo o to, co mi teraz moze ona...ked povieme, napr. policii, ktoru ona isto zavola, ze som tam len na navsteve.
janinka69
26.02.16,08:08
Ale to je pri podielovom...nie bezpodielovom vlastnictve, nie?
Oliwa
26.02.16,08:23
Ona sa nechce vzdať domu, ktorý jej podľa zákona patrí. Ty sa chystáš doň nasťahovať, hoci Ti v ňom nepatrí ani zrnko prachu.
Sorry, ak je ona parazit, Ty si potom čo?
arizona
26.02.16,08:26
A naco sa chces prosim ta nastahovat do takehoto prostredia aj s detmi? To nechapem!!!
janinka69
26.02.16,08:30
No praveze nepatri...bol postaveny z darovanych a dedenych penazi...nechapem tvoje invektivy..ja ho nechcem vlastnit...my tam len chceme spolu byvat ako rodina docasny cas, kym neporiesime vlastne byvanie...ty si nejaka zatrpknuta, asi...ja hladam pomoc, radu, nie urazky..nic zistne v tom nehladaj...
janinka69
26.02.16,08:41
Tie deti su uz dospele..urcite nechcem nikomu robit ziadnu traumu..to sa neboj..mam uz toho zaziteho za sebou dost :-(
Oliwa
26.02.16,08:41
Ja len reagujem na to, čo píšeš Ty... keďže sa ma to vôbec netýka, nemám problém sa odosobniť a pozrieť sa na fakty, čo tu uvádzaš, objektívne. Ak sa Ti to nepáči, nemôžem za to. Ty si strojcom svojho šťastia i svojich problémov.
opalit
26.02.16,08:43
super odpoveď
janinka69
26.02.16,08:45
To mi je jasne. Dakujem, som vdacna za kazdy nazor, radu..A pisem prave preto, ze sa chcem vyvarovat akychkolvek konfliktov, riesit vsetko s kludom, pokojom. A len som chcela vediet co nam moze ona...nakolko je konfliktny a problematicky typ...skus pochopit aj ty mna..este raz vdaka..:-)
Oliwa
26.02.16,08:59
No ona môže všetko... Ak nevyhrala súboj o manžela, bude teraz asi zubami-nechtami bojovať o majetok. Mimochodom, ja som tiež dospelá a prekážalo by mi /byť na mieste Tvojich synov/ ísť bývať na adresu, kde by si kľučky podávali mestskí policajti... Ale napokon, všetci ste dospelí, tak sa snáď nejako dohodnete...
janinka69
26.02.16,09:04
No ved v to dufam aj ja...ja z jej ani jeho majetku nechcem nic...asi nam neostava nic ine len to pretrpiet a dufat, ze sa to zmeni a zlepsi...a ze to vsetci v zdravi prezijeme ;-) a cim skor budeme vo svojom...
Oliwa
26.02.16,09:11
Neviem teda, ako ďaleko ste so stavbou nového domu, ale ak ste náhodou ešte nezačali, a o rok tam chcete bývať... Realita býva častokrát iná - spravidla sa kolauduje vždy neskôr ako sa plánovalo... a dôvody bývajú rôzne... Ale to je už mimo témy...
janinka69
26.02.16,09:31
No to dufam stihneme..ta moznost s tou najomnou zmluvou ma veru nenapadla..ak bude moznost skusim navrhnut...dakujem...
Oliwa
26.02.16,10:30
Nemusíš zrovna Ty, ak pôsobíš na ňu ako červené súkno... Môže aj ex... Veľké šance tomu síce nedávam, ale ktovie...
Liptáčik
26.02.16,11:06
Parazit sa nestá o rodinu, o deti, o spoločný majetok. Súhlasím so záverečnou otázkou Olíviie. Prekvapuje ma, že sa niekto chce nasťahovať do domu, pričom vie, že s takým bývaním budú vždy len problémy. Do takého prostredia chce priviesť svoje dete?
janinka69
26.02.16,11:24
Presne tak..parazit sa nestara o nic...nikdy nepracovala...nevari...len cele dni lezi pred telkou a cita..a parazituje a robi peklo..nestara sa o ziadny majetok..o nic..nic neplati...zivot ako v bavlnke...a deti su dospele..maju 20 a 22...preco by sme mali ustupovat?
ajka432
26.02.16,12:20
ved ak tak velmichces byt s nim, nastahuj si ho k sebe a nekomplikuj zbytocne zivot sebe, detom a aj jeho ex. Ja osobne by som sa za takchto podmienok nestahovala kvoli ziadnemu chlapovi.
janinka69
26.02.16,12:24
no to prave nie je mozne..boli sme v podnajme a teraz potrebujeme tam na pozemku stavat dom...viem, ze je to vsetko komplikovane ale inu sancu nemame..a on ma tam pri dome svoju zivnost...
taiko
26.02.16,12:41
arizona ma pravdu, preco chces prilievat olej do ohna ? Ex nezabrani nic, aby vam robila prieky a zlobu. Otazka je ci tym chces byt konfrontovana.
taiko
26.02.16,12:43
opatrne s tym parazitom, lebo by sa niekto mohol zacat pytat, cim si prispela do toho domu Ty ;)
majkii
26.02.16,16:10
Janinka69, nazývať ľudskú bytosť parazitom, to si prosím nechaj na míting Kotlebovcov, tam ti za to zatlieskajú na poradu to nepatrí.

1) Samozrejme, prezentuješ pohľad tvojho priateľa ohľadom majetkových nárokov, realita môže byť a pravdepodobne bude iná. To či bol dom financovaný z jeho vlastných zdrojov (dar - obvyklá finta v konaniach, alebo dedičstvom) tvoj drahí mohol už dávno preukazovať na súde ak by podal návrh na vysporiadanie BSM.

2) ex tvojho priateľa má možnosti účinne brániť svoj majetok pred neoprávneným užívaním tretími osobami napr, žalobou na súd a predbežným opatrením žiadať zákaz užívania nehnuteľnosti tretími osobami.

3) skôr než ste začali rozmýšľať o spoločnej domácnosti a ubytovať tvojich dospelých synov v cudzej nehnuteľnosti, mal ako prvé riešiť tvoj priateľ vysporiadanie BSM, predpokladám že dohoda nebude možná, a tak mal podať návrh na súd.

4) úprimne sa čudujem tvojmu vyjadreniu, že nechceš nič z jej majetku, keď už v zadaní otázky píšeš, že chceš užívať jej majetok tým že sa bez jej súhlasu nasťahuješ s dvoma dospelými synmi do nehnuteľnosti, ktorej je spoluvlastníkom. Právny stav je totiž taký, že BSM zaniklo rozvodom manželstva, ale nedošlo k jeho vysporiadaniu, znamená to, že ex tvojho priateľa je spoločne sním vlastníkom v 1/1 do vysporiadania BSM. Tvoj priateľ tak nie je oprávnený sám rozhodnúť o spôsobe užívania sploločného majetku.
janinka69
26.02.16,16:47
No praveze nechcem..ale proste nemame ine vychodisko...ja chcem pokoj..chcem chranit seba a svoju rodinu...tak hladam moznosti...
majkii
26.02.16,17:11
BSM zaniklo v okamihu, keď nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie súdu o rozvode. Platí to čo píše Búchač.
dmc
26.02.16,17:18
v tomto pripade vsak tam nieje ziadna polovica a nieje tam ziadna JEHO cast.
janinka69
26.02.16,17:32
dakujem velmi pekne za pomoc...rozvod prebehol len teraz a cakame na pravoplatnost, aby sa mohlo podat vyporiadanie bsm...no bude to boj..ale som vdacna za kazdu radu...nieco veru musime vymysliet..nechceme nikomu ublizit...
Mária27
26.02.16,17:56
Tvoj priateľ má právo bývať v dome nielen sám, ale aj s tými, s ktorými vedie spoločnú domácnosť. On môže vyhlásiť, že to si teraz ty s deťmi.
Exmanželka to môže napadnúť na súde, ale uspela by len vtedy, keby to manžel prenechal alebo dal do nájmu tretej osobe. Naopak, tvoj priateľ by mohol žiadať predbežným opatrením, aby exmanželka strpela jeho bývanie s novou rodinou do vyporiadania BSM.

Iný zásah pred rozhodnutím súdu nie je prípustný; zakladá nárok na náhradu škody.
Pozri priložený judikát Obydlie vniknutie - manželka sa vrátila s novou rodinou.

Judikát R 10/1990 (priložený): "Každý z bezpodielových spoluvlastníkov je oprávnený podať žalobu o vydanie neoprávnene zadržiavaných vecí z bezpodielového spoluvlastníctva, a tiež žalobu o vypratanie nehnuteľnosti, ktorá je bezpodielovým spoluvlastníctvom. Toto oprávnenie má obdobne (teraz § 853 OZ) aj v dobe, keď bezpodielové spoluvlastníctvo síce už zaniklo, avšak nebolo ešte vykonané jeho vyporiadanie."
V tomto judikáte ale ide o ochranu pred zásohom tretími osobami (užívanie domu z nevyporiadaného BSM inými so súhlasom len manželky).

Nájomná zmluva nepomôže (pozri priložený judikát 2221/2006 (vypratanie stavby...).

Nakoniec, ak priateľ preukáže, že dom bol postaveny z darovanych a dedenych penazi, tie sa pri vyporiadaní BSM započítajú - on bude mať viac ako polovicu.
arizona
26.02.16,18:17
Si riadne protirecis! Pises,ako hladas klud,pokoj a chces chranit svoju rodinu.
A zaroven sa chces uplne drzo nasackovat do cudzej nehnutelnosri,do cudzej rodiny,kde nie si vitana,kde ti nic nepatri,kde maju kopec problemov aj bez teba...

Nechcem sa zastavat ex tojho priatela,ale vies si predstavit,co by si na jej mieste robila ty? Tiez by si vystrajala,mozno este viec ako ona.

Si dospela osoba,mas dospele deti. To sa neviete postarat samy o seba a najst si nejaky podnajom,ci ine byvanie?
S priatelom sa mozes stretavat aj tak,bude to ovela serioznejsie a budes mat pokoj.

Nechaj ex- manzelov,nech si svoje starosti vyriesia sami,ty sa im do toho nemiesaj. Ty sa radsej postaraj o svoju rodinu...urcite je co riesit
janinka69
26.02.16,18:52
to ze chcem klud a pokoj je pravda...nemame ine riesenie..v podnajme sme boli doteraz..a novy dom staviame vedla tohto povodneho a obidvaja pri dome podnikame...a prave preto, ze chceme spolu zit ako normalna rodina a nie sa len kdesi stretavat toto vsetko musime podstupit..ale chapem, ze nie kazdy to pochopi...tu sa isto cele pozadie neda popisat...ona nam neda pokoj nikde...asi tolko...
janinka69
26.02.16,18:59
Mária27..dakujem ti z celeho srdca...konecne jedna rada za vsetky..kazdy len kritizuje..utoci...nikto nevie pochopit nasu situaciu..velmi si mi pomohla..som ti vdacna..keby tu bolo viac takych ako si ty...nie len mudrlantov a osocovatelov..to dokaze kazdy..VDAKA..s uctou janinka69
arizona
26.02.16,19:16
Tak ju vyplatte z domu.Asi to bude najlepsie riesenie. Lebo zit v susedstve s ex, to bude o drzku :-(
Oliwa
27.02.16,14:52
Však to je hotové kamikadze! To staviate naozaj vedľa domu, kde doteraz bývali oni ako manželia? A Ty budeš jej nová suseda??? Ak už teraz sú problémy, myslíš, že Váš nový dom ich vyrieši? To je vari jediný pozemok na zemeguli? Veď ak ľudia začínajú nový život, tak sa aj sťahujú, predávajú domy i firmy, ak nie je iné východisko, ale toto - vieš si predstaviť, že obidve susedy budete starnúť de facto po boku toho istého muža...? A to píšeš, že chceš kľud a pokoj...
arizona
27.02.16,16:02
Oliw,mne sa cely tento pribeh zda az neskutocny...pripada mi to ako film Vojna Roseovcov :D
buchač
27.02.16,16:05
arizona (Dnes 18:02) Oliw,mne sa cely tento pribeh zda az neskutocny...pripada mi to ako film Vojna Roseovcov
=========================
1. Príbeh jak u nepevných

2. Roseovci mali lepšie obsadenie ... ;)
arizona
07.03.16,12:27
TEMY SA NA PORADE NEVYMAZAVAJU!!!!
branislavp
08.03.16,00:01
janinka69, ak je to ešte majetok ex manželky najlepšie by si urobila z bezpečnostných dôvodov, keby si zvolila iné riešenie dočasného bývania. Ex manželka má právo rozhodovať o jej majetku, Ty nie.
Nemáš najmenšie právo hodnotiť partnerovú exmanželku, či robila, či ležala, či nevarila.
Tu nejde o žiadne uráženie Tvojej osoby, ide o fakt, že Tvojou prítom,nosťou ešte stále v majetku exmanželky by si mohla vyvolať, či spôsobiť niečo, čo by Ťa mohlo v živote veľmi mrzieť. A porozmýšľala si o bezpečnosti Tvojich detí, aby žili v takej traume, v takom dusne, inak sa to nedá nazvať. Však vidíš keď sleduješ v médiách k akým tragédiám dochádza. Bála by som sa takého partnera, akého máš, keď nemá ešte vyriešené veci z predošlého vzťahu, vyrába svojim konaním ďalšie problémy. Len aby si nedopadla tak, ako partnerova exmanželka. Mysli si o mojom názore čo chceš.
branislavp
08.03.16,00:20
janinka69 to nemyslíš vážne celý život vedľa seba žiť dve znepriatelené rodiny. Som toho názoru, že výstavba domu je veľká investícia, dom sa nedá na chrbáte odniesť z jedného miesta na druhé, takže takéto bývanie nebude žiadna pohoda. No to je poriadne komplikovaný a zauzlený prípad.
janinka69 a neuvažovala si tak aj nad tým, že čo ak Tvoj partner si to po čase premyslí a vráíti sa k expartnerke a Teba nechá na pospas. Aj takéto prípady sa v živote stávajú. .
Alebo, možno po čase si aj budete vedieť porozumieť, bude to v rodine. Si odvážna, takto si komplikovať život, ale to je samozrejme Tvoj život.
branislavp
08.03.16,00:45
Vyčkaj, pokiaľ si Tvoj partner nedá veci s expartnerkou do poriadku. Ak nechceš prísť k "úrazu".