Laura1
26.02.16,08:57
Dobrý deň,
prosím poraďte, či je možnosť vysporiadať nadmerný odpočet aj v prípade č. 4.
Príklady píšem nižšie:

"Príklad na vysporiadanie nadmerného odpočtu
Spoločnosť Podnikajte.sk, s.r.o. vykázala v daňovom priznaní za jún 2015 nadmerný odpočet.
Spoločnosť Podnikajte.sk, s.r.o. má tri možnosti.
1.) Ak spĺňa všetky podmienky na skoršie vrátenie nadmerného odpočtu, môže v daňovom priznaní za jún 2015 (ktoré podáva do 27.7.2015) zaškrtnúť políčko, že tieto podmienky spĺňa. Daňový úrad mu vráti nadmerný odpočet za jún do 26.8.2015.
2.) Druhou možnosťou je, že si nadmerný odpočet za jún odpočíta v nasledujúcom daňovom priznaní (za júl) od vlastnej daňovej povinnosti. V daňovom priznaní za júl (ktoré podáva do 25.8.2015) uvedie, že si odpočítava nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti. Do 25.8.2015 zaplatí daň za júl po odpočítaní sumy nadmerného odpočtu za jún 2015.
3.) Ak si daňovník v daňovom priznaní za júl (ktoré podáva do 25.8.2015) nemôže odpočítať nadmerný odpočet za jún, napr. z dôvodu vzniku nadmerného odpočtu aj za júl, daňový úrad mu vráti nadmerný odpočet za jún do 24.9.2015. Keďže daňové priznanie za júl podal 25.8.2015, lehota na vrátenie nadmerného odpočtu daňovým úradom plynie odo dňa podania daňového priznania."

4.) Som na pochybách, či existuje aj štvrtá možnosť: Nadmerný odpočet v júni, v júli odpočítaná časť nadmerného odpočtu z vlastnej daňovej povinnosti. ALE v JÚNI NADMERNÝ bol vyšší, ako júlová povinnosť. Je možné odpočítať zvyšok nadmerného odpočtu aj z augustovej daňovej povinnosti? Alebo platí stále, ODPOČET VYSPORIADAŤ V PRVOM NASLEDUJÚCOM ZDAŇOVACOM OBDOBÍ.
Ďakujem, Alžbeta
KEJKA
26.02.16,08:28
nie, nie je. Zvyšok podľa bodu 4 vráti DU tak ako je uvedené v bode 3.
Ale podľa mňa - pod hrozbou sankcie - je možnosť 4 takáto:
4.
Daňovníkovi zostane z júna časť NO, ktorý nemohol odpočítať v DPH za júl.
DPH za august neuhradí, alebo uhradí sumu nižšiu o ten rozdiel z júna.
Požiada DU o započítanie na DPH za august.
je to však zbytočné, lebo platiť mussí do 25.9., ale rozdiel z júna mu DU tiež vráti do 25.9.
Laura1
26.02.16,08:40
Ďakujem, nakoľko za "august" sme nezaplatili, hrozí exekučná výzva, v odvolaní požiadame o započítanie. (samozrejme v skutočnosti sa jedná o neskoršie mesiace, pôvodný príklad som kopírovala dopísala som len "myšlienku".
KEJKA
26.02.16,08:50
Ak DU ten preplatok nevrátil, tak asi mal na to dôvod. Mohol ho započítať na úplne inú daň, prípadne na sankciu. O tom ste však museli dostať rozhodnutie.
Exekúcia nasleduje až po zápočte.
Laura1
26.02.16,09:45
áno, DU mal dôvod, ten mesiac s nadmerným odpočtom je predmetom kontroly, ktorá práve končí.