middlesboro
26.02.16,09:35
Ahojte,

mam zivnost a peniaze mi chodia na sukromny ucet. Z tohto uctu si nasledne poslem peniaze na iny sukromny ucet. Mam znamu ktora mi zalozila excel a ukazala mi co a ako uctovat, kedze mam len cca 12 faktur za rok, je to v podstate kazdy mesiac to iste. Ide o to ze mi povedala ze tieto prevody medzi tymito dvoma uctami nemusim nijako uctovat pretoze to nikoho nezaujima, kedze idem na pausalne vydavky a vsetky prijmy a vydavky (socialne, zdravotne) mam v uctovnictve evidovane. No vsade na internete citam ze ak pouzivam sukromny ucet na zivnost musim uctovat kazdu jednu polozku, aj ked len na osobne ucely. Viete mi poradit co je spravne? Este pre info, uctujem v jednoduchom uctovnictve. Dakujem za kazdu radu.
hanelie
26.02.16,08:54
tak ako - uplatňuješ výdavky percentom, alebo vedieš JÚ ? ak vedieš JÚ si účtovná jednotka a tá musí evidovať aj pohyby na bankovom účte, hoci na súkromnom ( ide o účet, ktorý si oznámila v súvislosti s podnikaním
hanelie
26.02.16,08:56
prečo nevedieš len DE ? tá je jednoduchšia a tam nemusíš všetky učtovať položky z bankového výpisu
middlesboro
26.02.16,09:00
Vydavky si uplatnujem len pausalne. Mozno som sa zle vyjadril. Myslel som ze ked mam pausalne vydavky tak to uz je jednoduche uctovnictvo. Ci nie?
middlesboro
26.02.16,09:01
Co je to DE? :)
Marcellino
26.02.16,09:31
DE = Daňová evidencia.
Paušálne výdavky sú paušálne výdavky.
Jednoduché účtovníctvo je jednoduché účtovníctvo (nekombinovať a nepliecť si s paušálnymi výdavkami).

Inak je dobré si kupit knihu o účtovných a danových zákonoch na r. 2016 a prečítať, ideálne ked sú tam aj komentáre. Minimálne Zákon o dani z príjmov a účtovné opatrenia. Alebo uplne najlepšie zveriť sa do rúk niekomu, kto rozumie účtovníctvu (hoci aj za poplatok).
JankaO
26.02.16,09:34
Uplatňovanie paušálnych výdavkov - to nie je žiadne účtovníctvo a už vôbec nie jednoduché účtovníctvo.
middlesboro
26.02.16,09:37
Dakujem za vysvetlenie. Tak potom robim toto :) prave nato mam tu znamu ktora je uctovnicka a ukazala mi co vsetko mam robit, len potom ked som cital clanky na nete tak som bol z toho trochu mimo. Hlavne z tych roznych pojmom. Uz v tom mam poriadok. Dakujem.
Marcellino
26.02.16,09:39
Nie nie. Paušálne výdavky znamenaju ze mate 1000eur a paušálne si k nim vypocítate 40%, teda 400eur. Rozdiel je základ dane (600eur) a z tohto sa platí daň (teda este je tam aj odpocitelna polozka atd,ale pre zjednodusenie to takto staci). Teda pri pauš. výdavkoch si evidujete a dokladujete iba príjmy.

Pri jednoduchom uctovnictve si musite (mali by ste) kupit účtovný program na jednoduche uctovnictvo a nahadzovat tam kazdy jeden prijem, ale aj kazdy jeden výdaj. A este ich rozlisovat aj na vydaje ovplyvnujuce zaklad dane (danové) a neovplyvnujce zaklad dane (nedanove - tá vaša osobná spotreba). A nakoniec urobite uctovnu zavierku.