ayqa
26.02.16,11:31
Ako vyporiadat podielove spoluvlastnictvo v prípade, že na LV je taky zmätok, že naozaj len krutim hlavou. Takze na LV je vedených 15 spoluvlastníkov. Z toho jeden spoluvlastnik moja mama, ktorá ale tento podiel zdedila po svojom otcovi, ktorý je ale dalším spoluvlastníkom, ktorý tento majetok zdedil po svojej matke a tá je tiež na LV vedená ako spoluvlastník. Cize mame 3 spoluvlastníkov na LV ale jedna sa o ten istý majetok.Myslela som ze tam bude len treba zapísat do katastra osvedcenie o dedicstve, len tam nastal dalsi problem ze kazdy je vlasnikom rôzneho podielu a este aj v dedicskom konaní je zle zapisana vymera v m2. Dalsi dvaja vlastnici na LV su nezijúci, teda od nich podpis asi neziskam, A dalsi dvaja spoluvlastníci su vlastne jedna osoba len zo skomolenym menom zijúca v zahranicí.Naozaj neviem ako v takom pripade postupovat. Jedna sa o to, ze moja mama by chcela odclenit GP ten svoj podiel a neskor ho teda darovat synovi.Vyporiadanie spoluvlastnictva sme uz raz absolvovali ale tu si naozaj neviem rady. Dakujem za kazdu odpoved.
misoft
26.02.16,11:01
Nuž -teda poriadne zmätky. Ako môže byť spoluvlastník ten, ktorý už nežije a dedilo sa po ňom? A ten to tiež zdedil a pôvodný vlastník (vedený ako spoluvlastník) už nežije? Mŕtvi predsa nemôžu nič vlastniť! Je to chyba katastra a tiež aj tých, ktorí dedili, pretože to v katastri neošetrili (teda kataster ani nevedel, že nežijú). I keď v katastri ich mohlo napadnúť, že ak niekto zapisuje vlastníctvo a dôvod nadobudnutia je dedenie, že ten pôvodný už nežije.
Bude asi potrebné na kataster dať opravy - dôvodom - chybné zápisy, vedenie vlastníctva mŕtvych osôb.
Dáša_
26.02.16,11:42
no, hlavne si treba sadnuť, zobrať do ruky všetky pôvodné dedičské rozhodnutia a kresliť a písať. aby sa vlastne zistilo, čo to je a ako by to malo byť správne. Najlepšie, ak žije ešte aspon niekto, čo si čo to pamätá. Lebo ísť takto za právnikom, tiež nebude z toho múdry.
ayqa
26.02.16,13:02
Dakujem za odpoveď,no ja to tiež celkom nechápem ako je to možné, ale zjavne je! Postupnost bola taká- po smrti spoluvlastnícky zdedil podiel jej syn, teda mamin otec-a po jeho smrti to pripadlo na mamu.Ak by to bolo správne tak by mala byť na LV len mama. Preto nechápem prečo sú tam zapísaní všetci traja. Ide o to, že aj keby sme to chceli dať doporiadku tými opravami na katastri, tak sa nám to snáď podari vo vlastnej línií, teda stara mama -otec - dcéra (moja mama). Ale ako zistím dedičov resp. či vôbec nejakí existujú tých ostatných dvoch nežijúcich? Ako v takom prípade postupovat pri vyporiadaní spoluvlastníctva ak sa dediči nezistia. Predsa nie je možné aby sa majetkom nedalo disponovať koli smrti nejakého spoluvlastníka.
robovi
27.02.16,23:21
V prípade, že si upraceš ten zmätok s vlastnými predkami budeš môcť tých zosnulých spoluvlastníkov ošetriť nasledovne. Ďáš na súd podnet, aby súd rozhodol o vyporiadaní vlastníckych vzťahov po neznámych zosnulých. Súdny znalec ohodnotí celú nehnuteľnosť a zložíš do rúk súdu finančnú čiastku vo výške hodnoty podielu tých ostatných zosnulých spoluvlastníkov. Súd rozhodne o nadobudnutí vlastníctva ich podielu v tvoj prospech.Ak by sa náhodou objavil nejaký ich dedič, súd mu vyplatí sumu vo výške jeho podielu Najprv však musíš vyriešiť toho so skomoleným menom, pretože súd takéto konanie nezačne, pokiaľ nebude celý zvyšok nehnuteľnosti tvoj. A toho so skomoleným menom bude treba kontaktovať a dohodnúť sa s ním. Odčleniť nejakú časť nehnuteľnosti pomocou GP môžeš len na základe súhlasu ostatných spoluvlastníkov, alebo rozhodnutia súdu.
ayqa
29.02.16,09:41
No takze sme sa z mamou pustili do toho upratovania, a musim povedat ze mi to pripada ako zla americka komedia. Tak sme obehali vsetkych spoluvlastnikov- zijucich teda :D predbezne vsetci suhlasili, uvidime co potom ked dojde ku podpisom. ALe. Tak ideme davat do poriadku tie veci na katastri, ohladom dedicstva nasich predkov. Navstivili sme archiv sudu, cele stastne ze fajn aspon nieco a tam nam povedia ze ok, jedno dedistvo mame, a druhe neexistuje. NO tak mi povedzte na zaklade coho je potom zapisany titul nadobudnutia v katastri dedicstvom xxx, ak take dedicske konanie pod konkretnym cislom neexistuje. Takze asi zmenim profesiu a dam sa na drahu detektiva. To len tak pre zaujimavost. Ale kazdopadne dakujem za rady. Alebo mozno sa pojdem porozpravat na cintorin s mojim pra pra dedom-ktory je este vlastnikom :D ze ako si to on vlastne predstavuje. Pekny den vsetkym
Dáša_
29.02.16,10:44
to potom hádam radšej nejakú špiritistickú seansu :D - to neexistujúce dedičstvo je také, že je to v prospech tvojich predchodcov?
robovi
29.02.16,18:05
Rozhodnutie sudu v dedicskom konani by mali mat aj na katastri. Museli to podla niecoho zapisat. Skus tam.
branislavp
07.03.16,23:02
Určite musia mať rozhodnutie na katastri možno v archíve, veď na základe rozhodnutia bol vykonaný zápis.
branislavp
08.03.16,16:19
ayqa, ešte ma napadlo to, že ak na LV je zapísaný nezistený vlastník, v tom prípade je nehnuteľnostť v správe SPF. To znamená, že aj na tomto úrade by si sa mohla informovať.