janahv
26.02.16,14:36
prosím o radu,
právnická osoba - ambulancia všeobecného lekára / tiež je PO/ dostala 2 finančné dary od inej právnickej osoby / nie "držiteľa licencie"/. V prvom finančnom dare je v zmluve napísané, že sa má použiť na chod ambulancie, v druhom prípade je v zmluve napísané, že peniaze sa majú použiť na kúpu klimatizácie do ambulancie. Podľa § 12 ods7 ZDP - predmetom dane nie je príjem získaný darovaním - teda ak predpokladám správne, ani peniaze, ktoré boli pripísané na účet ako finančný dar. Finančná čiastka, ktorá má byť použitá na nákup klimatizácie však bola poukázaná až v 12/2015 a tak ku kúpe klimatizácie tento rok nedošlo.
Ak sa klimatizácia kúpi v r. 2016 s OC vyššou ako 1.700,- eur - budú odpisy daňovým nákladom? Alebo mám postupovať tak, ako je to pri dotáciách v §17 ods.3 písm. f) - takže dar pôjde postupne do základu dane spolu s odpismi? Ale to sa podľa mňa týka vyslovene dotácií, dar sa tam nikde nespomína.
Volala som na FR SR - a dostala som odpoveď, že je to zložitý problém a nevedia mi dať odpoveď.
Takže pre rekapituláciu -1. mám tento rok z finančných darov daňové tržby, alebo nie? 2. Ako budem postupovať v roku 2016 pri kúpe klimatizácie.?
Prosím o názor, prípadne nasmerovanie v zákone. Ďakujem