robovi
26.02.16,20:32
Môj nájomca ma požiadal, ako vlastníka nehnuteľnosti o udelenie súhlasu na trvalý pobyt pre jeho pramatku(starú mamu) z dôvodu, že stará mama potrebuje opateru od sociálnej služby fungujúcej v našom meste, ktorá túto činnosť vykonáva len pre obyvateľov mesta.
Mám za to, že s udelením súhlasu by nemal byť problém. Čo ma však zaujíma je to, že čo sa môže stať, keď sa náš nájomný vzťah nebude uberať správnym smerom a budem musieť vypovedať nájomnú zmluvu. Pokiaľ viem, tak podľa zákona nemôžem zrušiť trvalý pobyt nájomcovi, kým má užívateľské právo k nehnuteľnosti, teda kým trvá nájomný vzťah. Ak by mala trvalý pobyt v nehnuteľnosti aj jeho manželka a nezaopatrené deti, tiež sú podľa všetkého takto ošetrené. Ako je to však s rodičmi, prípadne prarodičmi nájomcu? V praxi v prenajímanej nehnuteľnosti bývajú matka a stará mama nájomcu. Podotýkam, že rodičia, či prarodičia nájomcu v nájomnej zmluve nie sú nijak spomínaní. Nájomná zmluva je uzavretá len medzi mnou a nájomcom.
Môžu nastať nejaké legislatívne problémy pri zrušení trvalého pobytu pre nájomcovu starú mamu? Ak áno, prosím aké? Vyplývajú pre mňa z udelenia súhlasu na trvalý pobyt nájomcovej starej mame, nejaké legislatívne záväzky?
Ďakujem za všetky odpovede.

Rád by som doplnil moju otázku, keďže sa inak reagovať na väčšinu príspevkov nedá. Možno som zle zvolil názov mojej otázky, ale so všetkou úctou. Zaujímajú ma konkrétne odpovede na moje otázky a nie osobné pocity a špekulácie prispievajúcich. Úprimne, nechce sa mi prehrýzať toľkou kopou balastu, keď potrebujem konkrétnu a výstižnú odpoveď. Aby som trochu osvetlil:V záujme zachovania anonymity nájomcu napíšem len toľko, že nájomca sa po dlhých rokoch vrátil aj s celou rodinou zo zahraničia a momentálne si svedomito plní svoje záväzky, ba ešte koná aj naviac, takže osobný problém s udelením súhlasu nemám. Ergo: Podstatná je pre mňa v tomto prípade len legislatíva.
misoft
26.02.16,20:05
Trochu divná požiadavka. Ty ako nájomník nie si vlastníkom nehnuteľnosti. Takže ani nemôžeš dávať nejaký súhlas k trvalému pobytu. Veď ty sám si v podnájme, teda nemáš tam asi trvalý pobyt.
Nech si ju nájomca prihlasuje k trvalému pobytu sám, kde chce, ty s tým nemáš nič spoločné. Pre teba platí nájomná zmluva a basta.
robovi
26.02.16,22:39
Mno tak si to trochu ujasnime. Ja som prenajímateľ, tzn. majiteľ nehnuteľnosti a môj nájomca, alebo nájomník je clovek, ktorému som dal do prenájmu nehnuteľnosť v mojom vlastníctve. :-) Myslím, ze takto uz ta poziadavka nie je divná ani trochu.
Katy a R
26.02.16,23:15
V podstate by s o zrušením TP nemali byť nijaké problémy . trvalý pobyt je len evidenčná záležitosť.
je to na tebe, či im vyhovieš, alebo nie. ak im tým pomôžeš ...?
A čo sa týka nájomnej zmluvy - podmienky tam máš, tiež sa riadite prísl. zákonom - môžeš si tam "ošetriť" počet bývajúcich osôb v byte
doplním z § 3 z o hlásení pobytu
(3) Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

a ešte info - vlani som rušila TP nejakej mne úplne neznámej osobe - ani som nevedela, že tam má TP .. a ani by som to vôbec nebola riešila - len jeho sestra ma ukecala, ževraj to potrebuje. (nechcelo sa mi, bol tam problém trošku s presnou identifikáciou bytu - ale nakoniec len robili na MU trošku drahoty - stačilo jedno tlačivo, poslali mi o tom aj potvrdenie) - aj tu na porade som to už písala, ak sa ti chce hľadať ;)
jelalim
27.02.16,06:23
Byt na mieste prenajimatela NIKDY by som nepovolil aby najomnca, alebo akakolvek osoba vo vztahu k najomcovi mala v byte trvaly pobyt a uz vobec nie dochodca, o ktora potrebuje opateru od soc. sluzieb.
nechcem nikoho krivo osocovat,obvinovat, ale cele to moze byt spekulacia, nesuhlasil by som s tym.
buchač
27.02.16,06:28
Veru tak....NIKDY trvalý pobyt.
Ten "problém" JE ŠPEKULÁCIA...jak sviňa !
buchač
27.02.16,06:32
Zákony na Slovensku sú trhací kalendár...alebo to druhé.

Ak jeden chce dostať zo svojho bytu nájomníka, tak musí dodržiavať literu zákona ? Tá druhá strana sa bude tomu vysťahovaniu brániť ?
...choré....
Oliwa
27.02.16,07:51
Pomáhať je síce pekné, ale...
Kde v súčasnosti býva prastará matka Tvojho nájomcu a kto sa o ňu stará?
Ak jej má mesto poskytovať sociálne služby, na akej adrese jej ich budú poskytovať?
Nikto z jej príbuzných nemá vo Vašom meste trvalý pobyt?
Skús si pozrieť všeobecne záväzné nariadenia Vášho mesta na jeho stránke, tam by si mal nájsť aj to, ktoré sa týka poskytovania sociálnych služieb - komu a za akých podmienok. Alebo si rovno zavolaj na príslušný odbor a over si informácie...
Osobne by som do toho nešla, aj keď trvalý pobyt má len evidenčný charakter.
Ak je stará pani de facto "bezdomovec", teda bez trvalej adresy u Vás a bez vzťahu k nejakej nehnuteľnosti vo Vašom meste a naozaj nie je iná možnosť, nech si dá zriadiť trvalý pobyt na mestský úrad.

Našla som toto, kde sa píše:
Prijímateľ sociálnej služby je fyzická osoba, ktorá je:
. občan SR, ktorý má na území SR trvalý pobyt alebo prechodný pobyt
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_prijimatelia-a-poskytovatelia1/
Takže?
Ak chceš, môžeš si pozrieť zákon č. 448/2008 o sociálnych službách
a zákon č. 253/1998 o hlásení pobytu občanov /neskôr novelizovaný/.
Katy a R
27.02.16,08:40
Zrušiť trvalý pobyt je jedna vec - to problém nebude!
nájomná zmluva a prípadné vysťahovanie je úplne iná vec ... to s TP nemá v podstate nič spoločné.
Katy a R
27.02.16,08:45
je to na ňom, či bude/nebude súhlasiť - ja napr. by som s tým problém nemala .... a kvôli tomu opatrovaniu je to ozaj veľká pomoc
roman876
27.02.16,09:20
Ja som najomcu odkazal na mestsky urad, aby si tam zriadil trvaly pobyt ked potrebuje. Nedovolil by som zriadenie trvaleho pobytu vo svojom byte ktory prenajimam.(moze ti tam zacat chodit jeho posta, v horsom pripadne exekutor a pod. )
Katy a R
27.02.16,09:28
to mu tam môže "chodiť" aj keď tam nebude mať trvalý pobyt ;)
robovi
27.02.16,12:18
Ďakujem za odkazy :-) Preverím na tej súkromnej sociálnej službe, či stačí trvalý pobyt na meste, alebo treba konkrétnu adresu.
robovi
27.02.16,12:18
Dobra myšlienka. Preverím to. Pošta mu tam už chodí. Normálna.
robovi
27.02.16,12:21
Hej, hej, v tom mám úplne jasno. Sú to dve nezávislé veci. Ďakujem.
Katy a R
27.02.16,12:43
doplnila som ..
ilona
27.02.16,12:48
Neviem o akú opatrovateľskú službu sa presne jedná, ale ak sú to opatrovateľky mestského úradu nemusí byť trvalý pobyt v tomto meste. Našla som si opatrovateľku, ktorá uzatvorila pracovný pomer s tým mestských / obecným / úradom, kde má prababka trvalý pobyt dá sa to takto vybaviť a opatruje ju v inom meste, kde sa pri dcére zdržiava.
Katy a R
27.02.16,12:52
veď ide o opatrovanie v jeho byte - preto sa pýta! nepotrebuje iné mesto ;)
Kvaka
27.02.16,14:15
Súhlas na trvalý pobyt starej mame nájomníka môžeš oľutovať len v prípade, že by sa napríklad rodina starej mamy odsťahovala, ale stará mama by bola naďalej opatrovaná v tvojom byte, alebo rodina by neplnila podmienky v nájomnej zmluve. Budeš mať problém s ich vysťahovaním. Pozri aj tu http://poradna.sme.sk/c/7086282/prenajimate-byt-trvaly-ci-prechodny-pobyt-nemusia-byt-problem.html
Oliwa
27.02.16,14:34
Zo zadania som to pochopila tak, že sa jedná o sociálnu službu, ktorú poskytuje mesto. Ani mi nenapadlo, že ide o súkromnú firmu. Tej môže byť šum a fuk, kde majú trvalý pobyt jej klienti, keďže jej sociálne pracovníčky nie sú zamestnancami mestského úradu, u ktorého by sa ešte dala táto "podmienka" akože predpokladať, aj keď, ako vysvitlo, je v rozpore so zákonom.
misoft
27.02.16,19:53
Aha! Sorry, zle pochopené.
Nuž - záleží to na tebe. Ak rozpočítavaš platby podľa počtu ubytovaných/prihlásených osôb (a podchytené v nájomnej zmluve) - len ty by si zarobil....
A bolo spomínané - prihlásenie k TP má len evidenčný charakter. Ak nie je majiteľom/kou nehnuteľnosti - ty ako majiteľ môžeš kedykoľvek TP zrušiť.
A mimochodom - ak prenajímaš - tak istotne na dobu určitú.... tam by som povolenie k TP nedával - len prechodný.
robovi
27.02.16,21:26
dakujem za doplnenie
robovi
27.02.16,21:35
Mno ono je to trochu komplikovanejsie. Dnes sa kdekto snazi nabalit ako sa da, takze ta sukromna socialka vykonava tuto sluzbu pre mesto, teda musi naplnat literu zakona.
robovi
27.02.16,21:42
Dakujem. Tohto som si vedomý a rátal som s tým pri uzatváraní nájomnej zmluvy. Snažil som sa zmluvu sformulovať tak, aby som nebol ani pri súdnej dohre veľmi škodný. Ten článok v odkaze je celkom poučný.
robovi
27.02.16,21:48
S tym prechodnym pobytom to skusim, ale az v pondelok. Potom dam vediet ako to je. Dakujem.
robovi
27.02.16,21:55
Dnes som kusok za tym isiel a predstavte si, ze pravdepodobne je to tak, ako pise Ilona. Tzn. ze socialnej sluzbe bude stacit potvrdenie o neodkladnej soc. starostlivosti na zaklade potvrdenia o TP od obecneho uradu kde ma ta stara mama trvaly pobyt momentalne. Takze asi nebudem musiet davat ziadny suhlas na prechodny, ci trvaly pobyt. Budem vas vsak vsetkych informovat v texte zadania otazky, ako sa to cele vyvrbilo.