pato9999
27.02.16,18:53
Dobry den,

planujeme s manzelkou stavbu bungalovu, no v mieste kde bude dom je studna.

Kedze pozemok ma na sirku len 15 m nie je kam dom posunut.

Studna je siroka 1m, hlbka asi 15 m s betonovymi skruzami. Voda je tam pitna, tak si myslim ze je skoda ju zasypat. Rad by som poznal vas nazor na moju situaciu ci ju zasypat alebo ako pripadne vyuzit studnu a ci je vobec mozne a bezpecne stavat nad studnou.

Dakujem
ivka70
27.02.16,17:55
Je to mozne, poznam dom, kde maju studnu v chodbe a viac domov, kde je studne v kuchyni. Bezpecnost urcite zavisi aj od toho ako je studne robena.
Urcite by bolo dobre to prediskutovat so statikom.
buchač
27.02.16,17:59
Ani nie tak so statikom, ako s geológom...
arizona
27.02.16,18:59
Sikovny architekt dokaze studnu vhodne zakomponovat do domu. Videla som dom, kde studnu mali v zimnej zahrade v dome /sucast domu/. Bolo to krasne,v prirodnom style,kamene,rastliny a pod.

Ale...spodna voda pod domom vytvara geopatogenne zony, tie su velmi skodlive na zdravie,hlavne u citlivejsic osob. Ja osobne tomuto verim, neraz som sa zial,presvedcila
ivka70
27.02.16,19:08
Geopatogenne zony su nad tecucou podzemnou vodou, o studniach to nic nehovori.
korela
27.02.16,21:01
Súhlasím, iba treba skutočne dobre zakomponovať, zimná záhrada je výborné miesto, pretože studňa bude v každom prípade vytvárať všade zvýšenú vlhkosť, aj keby nebola používaná a bola prekrytá.
robovi
28.02.16,00:08
Pri takejto kopanej studni dochadza k roznym statickym efektom. Jednym z nich je napriklad vtekanie materialu okolo skruží spolu s pritekajúcou vodou do studne a tym sposobeny pohyb materialu okolo studne, až napokon môže dôjsť k posunutiu skruží. Mám s tým osobnú skúsenosť.
Pozitívnym javom je to, že podzemná voda sa z okolia kopanej studne akoby sťahuje do studne, takže hladina podzemnej vody v jej okolí bude nižšia. Je to fyzikalne na zaklade kapilarneho vzlínania.
Ak ju nechceš využiť ako esteticky prvok, ale len funkčne, spusti do studne plastovu trubku priemeru 30 cm a okolie trubky zasyp. na meter od povrchu Budeš mať studnu akoby vrtanu, a pripadne ti ostane aj estetický prvok. Potom tam môžeš spustiť ponorku a navrch namontovať atrapu ručnej pumpy na vodu, čo sa voľakedy montovala na narážané studne. Ak sa ti chce pumpovať ručne ešte aj dnes sa predávajú takéto pumpy v železiarstvach.
Cez kopanú studňu ti môže pomedzi medzery medzi skružami kľudne do domu naliezť aj kadejaká háveď.
Ak nebudeš vodu z kopanej studne pravidelne čerpať začnú ti v nej rásť riasy a dlho potom pitná nebude. Sypať tam kadejakú dezinfekciu do hlbky 15m nemôžeš, lebo to už kontaminuješ podzemné vody a vodohospodárom sa to moc pozdávať nebude.
Studnu v dome ešte môžeš využiť ako tepelné čerpadlo voda-voda.
Mno tak sa rozhodni ... :-)
robovi
28.02.16,00:18
Spodna voda je pod každým domom, ešte aj pod hradmi na kopcoch je spodná voda. Spodná voda stále prúdi, či vodorovne, alebo zvisle. Pod každým domom sú teda geopatogénne zóny? To sú strašné báchorky... Ale však každý máme svojich démonov, či?
pato9999
28.02.16,11:31
Tam kde stoji studna je v buducnosti planovana technicka miestnost, v plane je aj tepelne cerpadlo nakolko od tohto roku su sprisnene pravidla pre energeticku narocnost domov. Dakujem za tip