mondes
28.02.16,13:35
Ahojte, prosím Vás, robím DP živnostníkovi, ktorý má slovenskú živnosť, no príjmy má len z ČR. V ČR platil aj odvody do SP.
Je prosím Vás možné zaplatené odvody v ČR uplatniť do výdavkov? Ďakujem pekne.

P.S.. Z poučenia DP čítam:
Do oddielu VI., riadok 2 sa uvádzajú aj príjmy rovnakého druhu zo zdrojov v zahraničí v prepočte na eurá. Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona platného na našom území.

Takže z tohto usudzujem, že do výdavkov si odvody zaplatené v ČR nemôžem uplatniť, ale ponížim si o ne príjmy. Chápem to správne? Srdečná vďaka.
Anik
28.02.16,13:01
on pracuje na SVK živnosť v ČR? ten jeho príjem je podľa §6
mondes
28.02.16,13:32
áno, v r. 2015 takto pracoval.. No teraz si otvoril živnosť v ČR a na SK zrušil. Áno, je to príjem podľa § 6, no neviem, čo s tými SP odvodmi zaplatenými v ČR?
Anik
28.02.16,13:40
Som toho názoru, že odvody si určite odčítať môže. Ako by si chcela ponížiť príjmy. Príjmy máš na základe faktúr - tie musia ísť do príjmov.
čo sa týka toho poučenia podľa mňa sa určite nevzťahuje na zaplatené odvody
- môže sa to vzťahovať napr. na české rôzne odpočítateľné položky, ktoré si na SVK nemôže uplatniť

https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1958/category/dan-z-prijmov/article/zdanenie-prijmy-slovak-v-cesku.xhtml
mondes
28.02.16,13:47
No, veď práve to, že má vystavené faktúry a potom by to nesedelo.
Keďže bol väčšinou roka v ČR, dokonca má tam otvorený aj účet a faktúry vystavené v českom jazyku, som tohto názoru, že v prvom rade by mal podať DP v ČR a na základe podaného DP tam, podať DP na SK, kedže tu má trvalý pobyt. Aj som mu takto vravela, no vraj na DÚ v ČR mu povedali, že je to úplne jedno, kde podá DP. Čo je podľa mńa riadna blbosť. A on sa rozhodol podať DP len na SK. Vraj tak činia aj jeho kolegovia.
P.S. A prosím ťa, kde v DP uvediem tie odvody zaplatené v ČR? Podľa mňa do výdavkov si dám len odvody zaplatené na SK. Ďakujem.
Anik
28.02.16,14:22
mondes,
Zrejme by mal podať DP aj v ČR ak by mu vyšla dań (čo asi áno) tak zaplatiť tam aj daň a potom ju započítať na SVK, tuším že tam je 15% daň. Podľa mňa by na SVK určite ešte daň doplácal.
s tými odvodami
odvody by som dala na 3 str. všetky zaplatené odvody a na str. 13 by som napísala len tie na SVK v jednotlivom členení
mondes
28.02.16,15:16
Áno to viem, veď som ti písala, že ako by mal postupovať daňovník. Ale on trvá na tom, že DP podá len na SK za r. 2015 a od r. 2016 už má českú živnosť.
Čo sa týka odvodov, nesúhlasím s tým, že sa započítavajú do výdavkov, nakoľko v poučení je uvedené, že na str. 13 sa neuvádzajú povinne alebo dobrovoľne preukázateľne zaplatené poistné do SP a ZP.
Anik
28.02.16,15:32
mondes ja som myslela , že na SVK mal zaplatené aj povinné odvody a tie by som dala na str. 13
mondes
28.02.16,15:47
Na SK má zaplatené len odvody do ZP, ktoré mu uplatním vo výdavkoch. Ale odvody do SP platil v ČR, tak tie mu nemôžem uplatniť.
Je to taká "miešanina". Keď platil odvody do SP v ČR, tak aj ZP mal podľa mňa platiť tam. Uff. No nič, spracujem mu doklady na jeho žiadosť, urobím Dp, aj keď nie som stotožnená s tým, že je to správne.