kraler
29.02.16,10:12
Chcel by som sa spýtať, som SZCO,podnikám 20 rokov, vediem jednoduché účtovníctvo podľa skutočných príjmov a výdavkov, som platiteľ DPH a vlani som nezaškrtol, že som mikro účt.jednotka, takže podľa prechodných ustanovení som aj pre rok 2015 povinný podať danové priznanie ako malá účt.jednotka, ale čo všetko s tým som povinný poslať FS. t.j. samotné danové priznanie typ B, účtovnú závierku v JU a ešte aj to všeobecné podanie k účt.závierke a s tým aj nejakú výročnú správu do Registratúry, alebo ako to vlastne je? dakujem
Žabinka
29.02.16,09:19
...Chcel by som sa spýtať, som SZCO,podnikám 20 rokov, vediem jednoduché účtovníctvo podľa skutočných príjmov a výdavkov..
a kde si chcel zaškrtnúť že si mikro účt.jednotka, keď si SZČO a vedieš JÚ?
alebo si FO podľa osobitného predpisu - § 27 ods. 2 písm. c) Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov?

Zákon o účtovníctve, §2
(5) Na účely tohto zákona sa obchodná spoločnosť, družstvo, fyzická osoba podľa § 1 ods. 1 písm. a) tretieho bodu účtujúca v sústave podvojného účtovníctva, fyzická osoba podľa osobitného predpisu4b) a pozemkové spoločenstvo4c) považuje za mikro účtovnú jednotku, ak
a) za účtovné obdobie, v ktorom vznikla, rozhodla sa postupovať ako mikro účtovná jednotka, alebo
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie neprekročila dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku nepresiahla 350 000 eur, pričom celkovou sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat nepresiahol 700 000 eur, pričom čistým obratom sa na tento účel rozumejú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov počas účtovného obdobia nepresiahol desať, alebo
c) dve z podmienok podľa písmena b) prekročila len v jednom z dvoch po sebe nasledujúcich účtovných období, pričom v prvom z týchto dvoch účtovných období podľa písmen a) a b) sa považovala za mikro účtovnú jednotku.
(6) Účtovná jednotka, ktorá spĺňa podmienky podľa odseku 5 písm. b) a c), sa stáva mikro účtovnou jednotkou, ak sa tak rozhodne; táto účtovná jednotka je povinná postupovať pri účtovaní a vykazovaní ako mikro účtovná jednotka v období, kým spĺňa podmienky uvedené v odseku 5 písm. b) a c).
(7) Odsek 5 sa nevzťahuje na účtovnú jednotku, ktorá je uvedená v § 17a.

a k tvojej otázke, kto podáva všeobecné podanie k ÚZ:
https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/Poucenia/VP_UCTv15-poucenie.pdf
kraler
29.02.16,09:30
takže stačí, ked podám ako FO len danové priznanie a účtovnú závierku, nič iné nemusím posielať FS?
Žabinka
29.02.16,09:37
doplnila som odpoveď.. všeobecným podaním sa podáva, ten kto sa ho to týka, výročná správa, správa auditora.. keď si rozklikneš prílohy všeobecného podania, tak to nájdeš..
ak sa ťa to netýka, nič viac neposielaš..
kraler
29.02.16,10:09
dakujem