Ivena
29.02.16,13:03
Dobrý deň,

máme tetu, ktorá je sestrou nášho dedka. Teta je bezdetná, jej manžel už nežije. Podľa zákona by mali dediť jej súrodenci, čiže aj môj dedko. Avšak ani môj dedko, ani ďalší jej súrodenci už nežijú. Teta preto už v minulosti spísala závet, kde svoj majetok poručila svojim dvom neteriam a jednému synovcovi - môjmu otcovi. Môj otec ale nedávno zomrel, avšak teta závet neopravila, pretože medzičasom dostala mozgovú príhodu a nevie rozprávať ani písať. S tetou v spoločnej domácnosti nikto nežil, žila sama až do času jej príhody. Momentálne je v zariadení pre seniorov. Tetu pravidelne navštevujem. Neviem sa dopátrať toho, či po smrti môjho otca pri prípadnom dedení prechádza jeho podiel automaticky na mňa, alebo som z dedenia už vylúčená. Ďakujem za odpoveď.
Mária27
29.02.16,13:32
Ak nededí dedič určený v závete, jeho podiel sa stáva dedičstvom zo zákona. Ak nie sú dedičia zo zákona, pripadne ten podiel štátu.

Podľa § 475 obč. zákonníka v tretej skupine dedia súrodenci alebo ich deti (ak súrodenec nežije). Teda netere a synovcovia môžu dediť zo zákona, ich potomkovia už nie.
Tvoj popis ukazuje na to, že závetný podiel tvojho otca zdedia netere tety zo zákona. Ibaže by si žil s tetou rok pred jej smrťou v spolonej domácnosti - potom by si zdedil 1/3 podielu tvojho otca.
Ešte máš možno nádej, že dedičskou dohodou závetných dedičiek by si mohol otcov podiel získať - vraj to tak notári potvrdia.

Na základe odpovede robovi dopĺňam:
Ak je teta spôsobilá na právne úkony tak, že jej spôsobilosť nebola obmedzená, ale tiež pri neobmedzenosti vtedy, ak nekoná v duševnej poruche (§ 38 ods. 2 obč.z.), ktorá by ju na ten úkon robila neschopnou (to je dobré uviesť do závetu, aby to ostaní dedičia nemohli napadnúť), môže urobiť nový závet aj v prospech teba. Do závetu je vždy dobre napísať náhradných dedičov, napr. že ak by si ty nemohol dediť, budú zo závetu dediť tvoje deti. Tiež je vhodné dať závet do notárskej úschovy.

Teta by mohla nový závet urobiť buď notárskou zápisnicou (asi najistejšie), alebo ako tzv. závet s predčitateľom podľa § 476c obč.z. v spojení s § 476e a § 476f.
K takému závetu je potrebná prítomnosť troch svedkov. Predpokladom platnosti závetu je prejav vôle poručiteľa pred tromi svedkami, ktorí musia byť prítomní počas celého úkonu zriadenia závetu, spolu s pisateľom a predčitateľom (ak nie sú tiež svedkovia), teda pri prečítaní závetu nahlas a pri prejave poručiteľa, že je to jeho pravá vôľa - treba uviesť spôsob potvrdenia. Pisateľ a predčitateľ musia byť rozdielne osoby. Zákonný dedič, závetný dedič, ani osoby im blízke nemôžu byť svedkami, pisateľom ani predčitateľom (§ 476f).
Osobitný holografný závet vyžaduje uviesť príčinu (že nemôže písať ani rozprávať). Musia tam byť uvedené mená pisateľa a predčitateľa. Svedkovia závet podpisujú. Svedkovia pôsobia rovnako aj pri notárskej zápisnici (§ 476d ods. 5).

Pre každý závet platí tiež § 476 = V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný. Samozrejme treba zreteľne identifikovať v ňom poručiteľa, dedičov a ich podiely.
robovi
29.02.16,13:50
Teta za urcitych podmienok uatanovenych zakonom napriek tomu, ze je zdravotne postihnuta moze svoj zavet poupravit. Aj hluchy, ci nemy clovek moze spisat zavet. Musia tam byt nejakí svedkovia pri spisovani zavetu, alebo take cosi. Maria 27 bude isto vediet viac o tom. :-).
Teta Ti moze kludne darovat nejaky podiel majetku. Zas je potrebna asistencia uradov pri takejto darovacej zmluve. Ak vie citat a prikyvnut hlavou, na text zmluvy, malo by to notarovi postacit na osvedcenie suhlasu. Niekedy sa aj zdanlivo neriesitelne veci daju vyriesit.
Mária27
29.02.16,14:26
Máš pravdu, doplním odpoveď.