kuko61
29.02.16,15:21
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, nakoľko som sa nikde nedopátral odpovede.
Som živnostník, náklady si uplatňujem paušálne - percentom z príjmu.
Minulý rok v lete mi priznali invalidný dôchodok so spätnou platnosťou dva roky.
Podal som žiadosť na zdravotnú poisťovňu o vrátenie preplatkov, nakoľko som mal za tie dva roky platiť len polovicu sumy. Hlavná otázka je, ako vyriešiť v daňovom priznaní nedoplatky RZZP, ktoré sa po prepočítaní v minulom roku zmenili na preplatky a boli mi vrátené.
Chronologicky:
- v r. 2014 som mal pri RZZP nedoplatok a zaplatil som 103€
- v júni r. 2015 som mal pri RZZP nedoplatok a zaplatil som 250€
- v tom čase mi priznali invalidný dôchodok
- v septembri 2015 mi poslala zdravotná poisťovňa doklad o zrušení RZZP v rokoch 2014 a 2015 a prepočet oboch ročných zúčtovaní - vznikol mi preplatok a vrátili mi 470 € (zdanených zrážkou u zdroja)
- taktiež mi vrátili 700 €, ktoré som za uplynulé dva roky zaplatil navyše bez právneho dôvodu (tu nebolo nikde napísané, že by ich ZP zdanila, takže asi nie)

Predpokladám, že preplatky v sume 470€ zaúčtujem normálne v účtovníctve ako príjmy zdanené u zdroja a neovplyvnia mi základ dane.

Úplne som si nie istý, ale tých 700€ zaúčtujem asi ako ostatné príjmy a normálne ich zdaním?

Ale hlavný problém je v tom, že neviem, čo s nedoplatkami, ktoré som zaplatil v roku 2014 a 2015. V danovom priznaní za rok 2014 som si preplatok 103€ započítal do odvodov poistovni a znížil tak základ dane.
Tých 103€ si mám teraz odpočítať od odvodov za rok 2015 aby som si zvýšil základ dane (aj keď som ich platil v roku 2014)? A bez akéhokoľvek zápisu do účtovníctva, nakoľko tam taká položka neexistuje? Ako to mám zdôvodniť a dokladovať daňovému úradu?
A tých 250€ zaplatených ako neoplatok v r. 2015 nemám brať vôbec do úvahy, keďže to RZZP bolo zrušené? Lenže tie peniaze som reálne poslal z účtu a figurujú mi v účtovníctve ako odvod poisťovni. Môžem to len tak vymazať? Čo s tou položkou?
A aké sumy potom zapísať do DP v prílohe 2 do riadkov 14 a 15?

Ďakujem veľmi pekne za radu :)