nikula
01.03.16,08:39
szčo má predajňu potravín, v ktorej akceptuje stravné lístky.
Môže tieto stravné lístky použiť pre zam-cov, aby nemusel kupovať nové?
Stačil by len nejaký interný doklad o prevzatí týchto lístkov?
Ako sa to dostane do výdavkov?
Ak by sa dohodli, že zam-teľ bude prispievať 3,15 € lístkom, ale aby sa neriešilo zam-covi cez výplatu úhrada zvyšku za SL, tak by mu zam-teľ dal len 3,15*55%*počet dní toľko hodnota SL
Gabi03
01.03.16,08:20
celé zle... prijaté stravné lístky za platbu sa ťažko dá dať k náhrade ZCom, no v tom nemám skúsenosť, tak neradím... avšak ZCom podľa zákonníka práce ste povinný zabezpečiť hlavné teplé jedlo. ak to neviete, môžete poskytovať stravné lístky v NOMINÁLNEJ HODNOTE najmenej 3,15 Eur. žiadne preplatenie. ZĽ musí prispievať minimálne sumou 1,73 Eur, maximálne 2,31 do svojich výdavkov. zvyšok sa môže rozdeliť na príspevok zo sociálneho fondu (bárs aj celá zvyšná časť) a doplatok zamestancov. Ak to nechcete dávať cez výplaty, sumu ZCov sa môže zaplatiť aj do pokladne. .. a že pozdravujem účtovníčku ;)
nikula
02.03.16,12:27
Ak by zam-teľ postupoval tak, že si vypočíta aký má nárok zam-nec (3,15*55%*počet dní)a takú hodnotu by dal z prijatých SL.... viedla by sa len evidencia, ale neriešili by sa náklady ani žiadne preplatenie zam-com
Môže byť aj takto?
veronikasad
02.03.16,12:36
Môžete dať zamestnancom finančný príspevok na stravovanie v sume 3,15*55%, ale pokial ho zamestnanci nedostanú zo zdravotných dôvodov, je predmetom odvodov aj daní. Teda v konečnom dôsledku na tom "prerobí" zamestnanec aj zamestnávatel.
karakul
02.03.16,12:59
... zatiaľ s takouto možnosťou opakovaného použitia SL som sa nestretol, ale prečo nie ? viď : http://ekonomika.sme.sk/c/6734356/gastrolistky-sa-daju-pouzit-aj-dvakrat-zatial-je-to-legalne.html

Samozrejme, že emitenti SL sú proti, znižuje im to horibilné zisky...
Ak to však zákon zákon nezakazuje a netrestá, tak prečo nie... keď ich možno viackrát otočiť na vstupe, tak prečo nie na výstupe?

... a dalo by sa i účtovné ošetriť, aby to sedelo.

doplnenie: nemyslel som tým špekuláciu zníženia hodnoty SL na úroveň 55%
veronikasad
02.03.16,13:06
Hodnota SL nesmie byť nižšia ako 75 % ceny stravného pri PC. Ako to chceš účtovne ošetriť ak namiesto 3,15€/deň SL len v hodnote 1,74€/deň ?
karakul
02.03.16,13:11
ja som vyjadril k opätovnému použitiu prijatých stravných lístkov, nie k špekulatívnemu spôsobu ich pridelovania - lebo ten špekulatívny spôsob by potom mohli uplatniť aj u SL nakupených priamo u emitenta SL.
nikula
02.03.16,18:44
chceli sme to len nejak tak urobiť, aby zam-com išla priamo hodnota v SL a nemuseli by preplácať zvyšok...

ok, tak ako by sa to účtovne dalo poriešiť, ak by sa znovu použili prijaté SL a dali by sme hodnotu 3,15?