kenika
01.03.16,09:12
Dobrý deň, som na rodičovskom príspevku mám od apríla ísť do práce kde som mala zmluvu na plný úvazok. Zamestnávateľ mi oznámi, že mi dá iba polovičný úvazok chcela by som vedieť koľko musím odrobiť za mesiac hodín aby sa mi to počítalo do dôchodku.
A aká je minimálna hodnota, ktorú mi musí zamestnávateľ vyplatiť za mesiac pri polovičnom úvazku.
ivka70
01.03.16,08:25
Do dochodku sa pocita, aj ked odrobis len hodinu za mesiac, problem je skor s prijmom, ktory za ten mesiac dosiahnes, lebo bude nizky.
Ak mas polovicny uvazok, minimalne musi byt vyplatena polovica minimalnej mzdy.
Ta mzda ti ovplyvni PNku, dovolenku, dochodok, podporu v nezamestnanosti a pod.

Inak nemusis suhlasit so zmenou pracovnej doby na polovicu, ty mas narok po navrate na svoje povodne pracovne miesto.
Zmena uvazku je zmenou pracvnej zmluvy, ta moze byt iurobena len s tvojim suhlasom.

Zvazovala by som, ci radsej nedostat vypoved kvoli zruseniu pracovneho miesta po navrate do prace, kedp re teba zamestnavatel pracu na plny uvazok, ako mas v zmluve nema.
Vtedy mas narok na vypovednu dobu, odstupne, dovolenku, ... a mozes sa na pol roka zaevidovat na UP a hladat si popri tom pracu.

Minimalne sa dohodni, ze najskor vycerpas dovolenku, na ktoru ti vznikol narok pocas MD a az potom sa dohodnete na zmene uvazku.
kenika
01.03.16,14:05
môžem sa spýtať ako mi ovplyvní dovolenku keby som bola na polovičnom úväzku?
Ďakujem za radu :)
kenika
01.03.16,14:06
ked budem evidovaná na úrade práce to sa mi potom neráta do dôchodku?
ivka70
01.03.16,14:13
Napr. tak, ze dnes by si dovolenku mala platenu kazdy den 8 hodin, potom kazdy den 4 hodiny.
ivka70
01.03.16,14:14
Nie, za evidovanych na UP neplati nikto dochodkove poistenie (ak si ho neplatia dobrovolne)