nameless_one
01.03.16,13:39
Zdravim,

vedeli by ste mi pomoct s nasledovnym prikladom?

Som SZCO, neplatca DPH a vediem si danovu evidenciu. V januari 2016 si kupim tlaciaren za 200 eur s DPH. Nakup zaevidujem do danovej evidencie ako danovy vydaj v plnej sume (aj s DPH). V marci prekrocim zakonom stanovenu vysku obratu pre povinnu registraciu k DPH a danovy urad ma k 1. aprilu zaregistruje za platcu DPH. Kedze budem uplatnovat platbu DPH az na zaklade prijatej platby a faktury vydavam so splatnostou 90 dni, prvy krat budem mat nenulove danove priznanie k DPH pravdepodobne az v mesiaci jun.

Ak som spravne pochopil tak si mozem uplatnit odpocet DPH z tlaciarne, ktoru som kupil v roku, ked som sa stal platcom DPH. V ktorom mesiaci si mam uplatnit odpocet DPH k danej tlaciarni? Hned v prvom danovom priznani k DPH, aj ked bude dan v prvom mesiaci 0 eur? Alebo staci az v mesiaci, ked mi prvy krat vznikne nenulove danove priznanie k dph? A ako to nasledne zauctovat v danovej evidencii? Mam potom opravit sumu pri vydaji (nakup tlaciarne) na cenu bez DPH alebo mam odpocet DPH za tlaciaren zaevidovat ako prijem?

Dalsia kompliakcia by bola, ak by som tlaciaren vyuzival aj na osobne ucely a tym padom by som si ako danovy vydavok uplatnoval len 80% z nakupnej ceny... z toho som uz uplne mimo a vobec nechapem ako by som mal spravit odpocet DPH a aku vyslednu sumu by som mal zaevidovat do danovej evidencie ako vydavok.

Kazdopadne by mi velmi pomohlo aj zodpovedanie zjednoduseneho pripadu, ked sa uplatnuje cela suma ako danovy vydavok.

Dakujem.