Nella_2
01.03.16,16:35
Uplatňujem si paušálne výdavky a v apríli minulého roku mi sociálna poisťovňa vrátila na účet určitú sumu poistného na sociálne poistenie podľa § 145 zák. 461/2003. Zabudla som na túto skutočnosť a ďalej som to neriešila. Teraz pred podaním DP uvažujem, ako to zaúčtovať alebo čo s tým vlastne robiť. Účtuje sa tento príjem niekde? Alebo to mám považovať za vyriešenú vec?
Vie mi niekto poradiť, prosím?
JankaO
01.03.16,16:04
odpočítať z odvodov do SP
Nella_2
01.03.16,16:17
Čiže v DP uvediem ako skutočne zaplatené odvody na SP sumu poníženú o vrátenú sumu zo soc. poisťovne?
Mila123
01.03.16,16:17
v žiadnom prípade,!!!!!!!
ak by si sa dostala do záporu, ako by si to riešila??????
v takýchto prípadoch vrátené poistenie je príjmom, z kt. je možné uplatniť si 40% výdavkov......
Mila123
01.03.16,16:18
na Porade je x príspevkov, kde píše FS SR to, že takéto vrátenie je príjmom z podnikania
Soňa K
01.03.16,16:27
Presne tak, minulý rok som kvôli tomuto istému telefonovala s metodičkou DR. Aj keď to znie nelogicky, vrátené poistné je príjem, z ktorého si môžeš rátať paušálne výdavky.
Nella_2
01.03.16,16:33
Tak teraz som z toho zmätená - ktoré riešenie je správne? Podľa môjho sedliackeho rozumu by najjednoduchšie bolo nerobiť s tým nič. Veď mi vlastne len vrátili to, čo som omylom zaplatila naviac (zrejme som v jeden mesiac uhradila preddavok 2x, ale to neviem naisto).
Mila123
01.03.16,16:46
jedine, že by si vedela dokázať, že tento preplatok nebol výdavkom......inak neodporúčam nepriznávať
Nella_2
01.03.16,16:58
Ďakujem za rady, skúsim zajtra zavolať do SP, že za čo mi to vlastne vrátili. A potom to teda asi dám do príjmov, keď to schvaľuje aj DR.
Anik
01.03.16,17:51
Tu máš odpoveď z finančnej správy
Dobrý deň,

Odvody poistného platené do poisťovní sa u daňovníka SZČO účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, resp. ak vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona považujú za daňový výdavok v zdaňovacom období, v ktorom boli uhradené. Ak teda daňovník platil v zdaňovacom období roku 2015 odvody bezprávneho dôvodu , je možné takto uhradené odvody považovať za výdavky ovplyvňujúce základ dane v zdaňovacom období roku 2015. Ak na základe takto platených odvodov v roku 2015, sociálna poisťovňa v roku 2016 vyčísli preplatok na sociálnom poistení, tento sa považuje za zdaniteľný príjem SZČO v roku , v ktorom mu bude tento preplatok pripísaný k dobru, a to aj za predpokladu, že sa použije na platenie odvodov za rok 2016.
čo sa týka zdravotnej poisťovne, tá vykoná ročné zúčtovanie, pričom podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného, je zdravotná poisťovňa povinný daň vybrať zrážkou. Tento príjem ( preplatok z RZZD) pre daňovník predstavuje príjem, ktorý nezahŕňa do základu dane, nakoľko ide o príjem, z ktoré sa za vybratím zrážky dane daňová povinnosť považuje za vysporíadanú.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.


---
S pozdravom,
Ing. Erika Likavcová
Oddelenie služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Nella_2
02.03.16,10:05
Ďakujem. Volala som do soc. poisťovne. Môj preplatok vznikol ešte dávnejšie z dôvodu dvojitej úhrady jedného preddavku. Takže si tento preplatok zahrniem do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Ešte raz vďaka všetkým za rady.