Sidswk
01.03.16,17:14
Dobrý večer, chcel by som sa poradit ohladom dedičského konania mojej starkej.Moja starká sa starala o svojho brata 7 rokov , nakoľko jeho syn bol alkoholik a jeho vnuci nemali o nho žiadny záujem tak v záveti nechal rodinný dom na moju starkú. Len že spísal záveť v ktorej vydedil svojho zosnulého syna a vnukov ale neuviedol v záveti vydedenie pravnukov . Takže vnuci ktorý boli vydedení napadli záveť cez deti a chcel by som vediet aká časť patrí mojej starkej ako pravoplatnej dedičke a kolko tým dvom pravnukom. Rodinný dom ja vyčíslený na hodnotu 29 500 euro a oni chcú aby sme im vyplatili 20 000euro čo je podľa mňa velká hlúposť a nevieme ako dalej či to riesiť cez súd ma zmysel alebo im máme dakú časť vyplatit ak ano o akú hodnotu by išlo reálne ?
viktorviktor
01.03.16,16:43
najprv musí byť závet platný, ak je platný a deti už niesú /inak by dostali polovicu/, tak vnuci by nemali dostať nič, pretože sa najskôr dedí zo závetu /v závete je zanechaný dom starkej/ a keď nie je závet tak až potom zo zákona /4 dedičské skupiny/,

Takze opravujem ohladom vnukov, ktori su neopomenutelni dedicia /vsetci potomkovia/ a dedia podla ne-plnoletosti bud cely podiel zo zakona /polovicu dedicstva/ alebo najmenej polovicu polovice majetku zo zakona
dmc
01.03.16,17:28
Pokial prebehlo (prebieha) dedicske konanie na vsetky vase otazky by mal odpovedat notar ktory vyporiada dedicstvo. Nikto z Nas nevie co bolo uvedene v zavete a ci je vobec vydedenie pravoplatne ani aky je majetok a podiely porucitela a ostatne vztahy.
Mária27
01.03.16,23:34
Zo zákona by v prvej skupine (§ 473 OZ) dedil syn; ak nededí dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

Všetci potomci sú neopomenuteľní dediči, platí na nich § 479: Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Keďže neboli ďalší potomkovia vydedení, nadobudli by zo zákona otcov/dedov podiel, teda všetko. Boli však vylúčení z dedenia poručiteľom závetom, takže podľa § 479 sa majú právo domáhať 1/2 dedičstva - inak môže byť závet (relatívne) neplatný.
ivka70
02.03.16,07:44
Oni chcu znamena, ze napadli zavet a tam si urcili tu sumu? Alebo to iba pytaju od starkej?