lynn
01.03.16,17:34
Som študentka denného štúdia, mám príjmy z dohôd. Podpísala som vyhlásenie a neplatila som z týchto dohôd žiadnu daň. Okrem tohto príjmu som požičala občianskemu združeniu pôžičku a v roku 2015 mi bola vrátená spolu s úrokom. Predpokladám, že podám daň. priznanie typu B a okrem príjmov zo závislej činnosti vyplním aj príjmy z kapitálového majetku VII. oddiel a chcela by som si overiť, či je správne tento úrok napísať do r.3 stl 1 a náklad si nemôžem uplatniť žiaden /myslím paušál?/. Aj keď som mala príjmy z dohôd nízke- nedosahovali môj ročný nárok 3803,33-príjmy /úrok/ z tejto pôžičky musím celé zdaniť a nevyužijem tým celé nezdan.minimum? Nebude mi vyplývať z tohto príjmu v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2015 povinnosť zaplatiť v roku 2016 aj zdravotné poistenie?.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Mila123
01.03.16,17:25
nie je nárok uplatňovať si nčzd na neaktívny (pasívny) príjem, a zaplatíš aj ZP z takého príjmu, inak nie je nárok na žiadne paušálne výdavky k takému druhu príjmov....ty si spoločník v.o.s.?
aký si mala hrubý príjem za rok 2015? t.j. spolu s dohodou
lynn
08.03.16,20:08
Ospravedlňujem sa, nemohla som hneď odpovedať. Hrubý príjem spolu: 3 812, z toho dohody 1336 a úroky 2476. Urobila som priznanie typ B, na úroky si nemôžem uplatniť NČZD, takže daň mi vypočítalo vo výške 19 % z úrokov k úhrade. Píšem tento dopyt v mene dcéry a ona je študent. Pôžičku sme /rodičia/ poskytli /v jej mene/ v roku 2011, kedy ešte bola možnosť si na úroky uplatniť NČZD / v tom čase ešte namala žiadnu prácu na dohodu/, ale pôžička bola vrátená až v roku 2015, kedy už táto možnosť nebola.
Takže dúfam, že pri daňovom priznaní som postupovala správne.
Myslím, že môžeme v roku 2016 očakávať aj v rámci ročného zúčtovania nedoplatok voči zdravotnej poisťovni. Takže sa nám úroky z pôžičky v čistom značne znížia.