mondes
01.03.16,19:56
Ahojte, prosím Vás o radu. FO bola v r. 2015 SHR a od novembra sa stala SZČO. Súčasne celý rok bola aj zamestnaná. Dostala dotáciu ešte ako SHR, teda niekedy v apríli. Ako SZČO mala tiež príjmy. Ako to mám účtovať v PD? Predpokladám, že ak ide o jednu a tú istú osobu s jedných IČO-m, tak budem viesť všetko v jednom účtovníctve. Ale ako? Všetko spolu? Alebo mám nejako rozlíšiť účtovanie shr a živnostníka? Od novembra je už len živnostník. Musím nejako v peň. denníku rozlišovať príjmy a výdaje ako shr a príjmy a výdaje ako szčo? Keďže v DP to budem dávať do dvoch riadkov, tak asi aj v PD to budem musieť rozlíšiť. Poradíte mi? Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
01.03.16,19:01
Príjmy SHR, živnostníka aj zamestnanca zdaňuješ v jednom DP. Pokial ti to účtovný SW dovoľuje bolo by vhodné cez strediská viesť samostatne účtovníctvo SHR a samostatne živnosť, lebo v DP ich budeš uvádzať v samostatných riadkoch.
mondes
01.03.16,19:07
Ďakujem Veronika. Účtujem v alfe plus. Takže si vytvorím 2 strediská a účtovať všetko zvlášť. A vieš mi poradiť aj to, že ak ako SHR kúpil malotraktor niekedy v júni a od novembra túto činnosť už robí ako SZČO, môže si uplatniť odpis za celý polrok a pokračovať v odpisovaní ako SZČO? Vôbec netuším ako niektoré výdaje rozdelím.
mondes
01.03.16,19:22
Ešte doplním, totižto mám ešte jedného SHR, ktorý je aj zamestnancom. A pýtam sa, môžem SHR uplatniť paušálne výdavky? Myslím, že áno, len pre istotu. Vďaka.