galienka
02.03.16,07:01
Čo znamená podmienený majetok a podmienený záväzok v poznámkach malej účtovnej jednotky za rok 2015? Opisujem tam napríklad poistený majetok alebo majetok na ktorý je zriadené záložné právo?
Dáša_
02.03.16,06:13
https://www.kpmg.com/SK/sk/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/uctovna_zavierka_2010_sk_eng.pdf

citujem:

V prílohe č. 3 bod L opatrenia MF SR č. 4455/2003-92 sa nachádza definícia podmieneného majetku a podmienených záväzkov:
1. podmienený majetok je možný majetok, ktorý vznikol v dôsledku minulých udalostí a ktorého existencia závisí od toho, či nastane alebo nenastane jedna alebo viac neistých udalostí v budúcnosti, ktorých vznik nezávisí od účtovnej jednotky,
2. podmienené záväzky sú
a) možná povinnosť, ktorá vznikla ako dôsledok minulej udalosti a ktorej existencia závisí od toho, či nastane alebo nenastane jedna alebo viac neistých udalostí v budúcnosti, ktorých vznik nezávisí od účtovnej jednotky, alebo
b) existujúca povinnosť, ktorá vznikla ako dôsledok minulej udalosti, ale ktorá sa nevykazuje v súvahe, pretože nie je pravdepodobné, že na splnenie tejto povinnosti bude potrebný úbytok ekonomických úžitkov, alebo výška tejto povinnosti sa nedá spoľahlivo oceniť, Podmienený majetok a podmienené záväzky sa nevykazujú v súvahe, ale len v poznámkach.



Priznám sa, že za 20 rokov mojej praxe som toto v poznámkach vždy preskakovala. Respektíve, nemala som nikdy takú firmu, ktorá by bola mala pre toto náplň