Papucz
02.03.16,12:46
Dobrý deň, potrebovala by som rady skúsenejších, verím, že mi niekto pomôže. Mám taký prípad keď konateľ spoločnosti vyvíjal softvér, viac menej bez nákladov, ako súkromná osoba asi 4 roky. Teraz je ten softvér dokončený, úplný, schopný predaja, už aj predaný. Potrebujem ho zaradiť ale do účtovníctva, ale akou vstupnou cenou? Chcem to urobiť ešte do roka 2015, čiže je možné použiť reprodukčnú OC, ale ako to ohodnotím? Mám to urobiť vkladom zo súkromného užívania do podnikania? Ako dar? Alebo ako? Cenu vieme určiť približne - náklady internet, počítač, použité softvéry, všetko za tie štyri roky. Môžem tam zohľadniť aj priemernú cenu za hodinu ako prácu programátora? Je to relevantný doklad do účtovníctva? Softvér má hodnotu aj 100 000 eur, ale kto mi to ohodnotí? ďakujem za usmernenia.
Consultix
02.03.16,20:58
Ako mohla spolocnost predat nieco, k comu nemala ani vlastnicke, ani autorske, ani licencne pravo.
Ak ich vytvaral on ako FO, tak moze svoje autorske dielo napr. na zaklade licencnej zmluvy poskytnut SRO a ta moze softver zhodnocovat.
Musis si ujasnit rozdiel medzi nakladom na vyvoj a cenou softveru.
Z hladiska SRO uz nemozes riesit naklady na vyvoj, kedze SRO nebola vyvojarom SW. Ak by bola, mala by priebezne uctovat o vyrobe (o tvorbe nehmotneho majetku). Nemozes pracu, ktoru v ramci autorskej cinnosti vykonavala FO miesat do nakladov SRO.
Papucz
05.03.16,06:27
A práve preto chcem urobiť vklad zo súkromného užívania do podnikania, ten majetok dať do s.r.o., Idem postupovať s ohodnotením znalca, nič iné som nevymyslela.
Papucz
09.05.16,12:18
otváram opäť túto tému, dali sme si vypracovať znalecký posudok, jediný spoločník , jediná osoba figurujúca v sro je konateľ ktorý ako súkromný osoba vyvinul softvér, potrebujem ho zaradiť do sro, ako prevod zo súkromného užívania do podnikania, sro bude mať autorské práva na predaj daného softvéru, ako to zaúčtovať ako dar? alebo prevod zo súkromného užívania, alebo navýšenie ZI? je možné tento majetok odpisovať aj daňovo?