Ganéša
02.03.16,20:21
Ak manželka dochova v chorobe, vystroji pohreb ,da svojho manzela spopolnit a napriek tomu urnu prevezme nevlastny syn a odmietne ho vydat na ulozenie do spolocneho hrobu, ake ma moznosti ?Co hovori na jej obranu zakon?Vsetky vydavky ohladom pohrebu,kremacie a hrobu hradila ona,napriek tomu jej je branene ho don ulozit. Ake kroky treba podniknut"
misoft
02.03.16,19:31
Možno sa mýlim, ale!
Telesné pozostatky/popol pozostalého patria tomu, kto zabezpečil/platil pohrebný obrad, alebo blízkemu príbuznému (vdovec/vdova, potomci v priamom rade). Takže nevlastný syn je až niekde na konci a nemá právo určovať, kde bude popol uložený. O tom rozhoduje ten, kto zabezpečuje a MÁ nájomnú zmluvu na hrobové miesto!
kukučka
02.03.16,19:41
Čí nevlastný syn a čí vlastný?
Ganéša
03.03.16,15:31
Nevlastny syn vdovy a vlastny syn neboheho.
arizona
03.03.16,15:43
Podla spravnosti by pozostatky mali vydat iba najblizsej osobe,v tomto pripade sa jedna o manzelku. Ak pozostaly nema ziadnu blizku osobu,tak osobe,ktora objednavala a zabezpecovala pohreb. Chybu urobil pohr.ustav
Katy a R
03.03.16,15:47
lenže vlastný syn nie je cudzia osoba.. nepochopím, ako vôbec môže vzniknúť takýto spor ! (keď už inak sa nedá - môžu si popol rozdeliť)
Katy a R
03.03.16,15:51
je to vlastný syn ... (neskôr upresnené)
Kabaka123
03.03.16,16:14
katy a R... súhlas... tiež nechápem, že ešte aj o popol sa možu ľudia sporiť... nerozumiem... ved riešenie je jednoduché... ako si ho už ponúkla Ty, nech si ho rozdelia...
misoft
03.03.16,17:02
Zo zadania to nebolo úplne jasné - čí nevlastný syn....
Ganéša
05.03.16,08:44
Čiže pri upresnení zadania aká je rada (právo)?
Katy a R
05.03.16,09:15
pozri sa tuto - § 5 https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjCw634panLAhWsCJoKHXE7DaQQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vyvlastnenie.sk%2Fpredpisy%2F zakon-o-pohrebnictve%2F&usg=AFQjCNEo0QFMV5zLoJuyf75HoWFFObCNNQ
- a tiež je tam niečo o priestupkoch - ak manželka obstarávala a platila - tak jej mali odovzdať ...
neviem, či sa chcú súdiť o ten popol??? možnože syn iba plní vôľu otca?
nepoznám situáciu - ale neboja sa toho, že ich nebožtík bude chodiť strašiť ? (to už mimo témy)
Oliwa
05.03.16,09:40
V čom je podstata problému? Existoval závet, alebo ústne želanie zosnulého, ktorým by bol vyjadril svoju poslednú vôľu?
Je ten vlastný syn zosnulého z iného mesta/obce ako manželka/vdova a jej to nevyhovuje z dôvodu obmedzenej možnosti navštevovať cintorín?
Keby išlo o spôsob - že jeden chce pochovať do hrobu a iný kremáciu - to by sa ešte dalo pochopiť ale toto? Podeliť sa o popol? Prepánajána, veď to nie je kilo múky, že odsypem si polovicu... Už len z úcty k zosnulému mi to pripadá nedôstojné...

Bez študovania zákona o pohrebníctve či občianskeho zákonníka sa obyčajným sedliackym rozumom domnievam, že pozostatky zosnulého má pohrebný ústav vydať tomu, kto pohreb vybavoval, zabezpečoval a platil. Bodka.
To akože syn prišiel a povedal "ja som syn zosnulého, vydajte mi urnu"?
arizona
05.03.16,13:09
Nie,nie je cudzia osoba. Ale ak sa jedna o podobny spor,tak sa berie manzelka ako najblizsia osoba.Ona ma pravo rozhodnut,ako sa nalozi s pozostatkami jej manzela. Nie dieta! A tym duplom,lebo vybavovala pohreb svojho manzela. takze pohr.ustav urobil chybu
kukučka
05.03.16,13:49
Ľudia, ktorí nemohli svojich blízkych pochovať lebo zomreli vo vojne, pri nešťastiach, alebo sú roky nezvestní, pravdepodobne mŕtvi trpia celý život, lebo nemajú miesto, kde by sa mohli vyplakať a zapáliť sviečku. Toto je hrozná otázka, hrozné vzťahy.
Nenávisť až za hrob? Ak syn uloží otcov popol na iné miesto ako chcete vy, pôjdete ho vyhrabať? Stretával sa otec zo synom?
misoft
05.03.16,16:40
Jednoducho - ak si platila náklady na pohreb/spopolnenie - máš o tom doklad. Kúpiš hrobové miesto (resp. uzavrieš nájomnú zmluvu) - ty máš právo ho pochovať. Za ďalsie - bola si blízka príbuzná (manželka) - rozhoduješ. Syn (ak sa až teraz začal zaujímať o to) - má právo navštevovať hrobové miesto, ktorí si ty vyprala, zaplatila....
Ale pokiaľ by on svojvoľne chcel (proti vôli toho, kto zariadil pohreb, zabezpečil uloženie ostatkov) premiestniť jeho ostatky (popol) - bisťu - tvrdo by dopadol... Poškodzovanie/hanobenie miesta posledného odpočinku - za to sú tiež sadzby..... i dva roky.... A nepomôže mu ani to, že je to popol jeho predka - budú sa pýtať, veľa pýtať... i to, či zaplatil, alebo sa aspoň podieľal na pohrebe....
Ganéša
13.03.16,05:10
Manzelke zosnuleho opakovane syn zosbuleho odmietol vydat urnu, napriek tomu, ze zariadila urnovy hrob, na ktory je jej manzel zaevidovany, platili ho roky, taktiez zaplatila pohreb, do posledneho dna v chorobe sa on starala.Ako ma dalej postupovat, pretoze je to 80 rocna osoba a na zdravotnom stave jej to nepridava.
arizona
13.03.16,05:31
Boli ste sa v krematoriu /ci pohr.ustave/ informovat,na zaklade coho vydali urnu inej osobe,ako tej, co platila a objednavala pohreb?Ja si myslim, ze oni urobili chybu, na nich by som preniesla zodpovednost,aby vec dali do poriadku! Ak si zomrely za zivota objednal hrobove miesto,moze sa to brat ako jeho vola,byt pochovany prave tam,takze by pozostali mali na to prihliadat ako na jeho volu. Pisomne vyzvite syna na vratenie s tym, ze chcete zosnuleho dostojne pochovat tam, kde si to zelal. Ak sa nedohodnete,mozete sa obratit na nejakeho advokata,ci mediatora. /vydavky na ich pracu by som nasledne ziadala preplatit od pohr.ustavu/. Dalsou moznostou je sud...
Katy a R
13.03.16,08:28
genéša - veľmi ťažko je niečo k tomuto radiť - pretože nevieme, prečo to syn robí a prečo sú tam také vzťahy. pretože normálne sa toto nedeje. Vždy najlepšie je - nejako sa dohodnúť. len tak mi napadlo, že ak si syn chce spraviť diamant z popola(je taká možnosť, stačí iba trošku), prípadne mať doma, alebo na nejaké špeci miesto "roztrúsiť" - veď ozaj sa môžu podeliť. Ale v prvom rade treba ísť do krematória - tam žiadať nápravu, pretože oni spravili chybu (aj keď tuším len priestupok).
- alebo potom - čo píše arizona - ale to jej ozaj bude ťažko ...
zákon som ti priložila vyššie...
Ganéša
14.03.16,05:39
Bolo by dobre uviest konkretny zakon, ktory pohrebnictvo porusilo, pretoze nema ziadny odovzdavajuci protokol, ani potvrdenie o prevzati urny a hlavne poverenie vdovy na prevzatie. To v tejto krajine ozaj sa rozdavaju pozostatky mrtveho ako rozky?V pohrebnictve sa majitel vyjadril, ze mu je to jedno a ze ho mozeme dat na sud.No, cista anarchia a vdova ma len oci pre plac.
Oliwa
14.03.16,05:59
Ja toto na "diamant" nevidím...
Ganéša, už Ti tu priložili link na zákon o pohrebníctve, treba si poštudovať...
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-pohrebnictve/
Je v ňom prevádzkový poriadok pohrebníctva, definované priestupky, pokuty, dozorujúci orgán - Regionálny úrad verejného zdravotníctva, na ktorý možno podať sťažnosť... Súd určite nie, tie majú teraz úplne iné starosti, a pri všetkej úcte, pri tom ako sú zavalené prípadmi, by sa 80-ročná stará pani rozsudku ani nemusela dožiť...
Ako prvý krok - ešte raz navštíviť pohrebníctvo a požiadať o vysvetlenie, resp. nahliadnutie do ich evidencie, komu a na základe čoho boli pozostatky zosnulého vydané + požiadať ich o prevádzkový poriadok. Ak odmietnu, alebo povedia, že nedajú, lebo nemajú - podať podnet na RÚVZ...