evinka33
02.03.16,22:21
pozrela som si viaceré príspevky ohľadom leasingu ale sú väčšinou staršieho dátumu - chcem sa len uistiť či zaúčtujem leasing v JU správne či som náhodou neprehliadla nejakú zmenu v postupoch účtovania - prosím ak by sa mi k tomu mohol niekto vyjadriť aspoň jedným slovkom buď OK prípadne chybné účtovanie vopred moc ďakujem :
živnostník neplatiteľ DPH prevzatie predmetu leasingu 10/2015 doba trvania leasingu 44 mesiacov .. účtovanie splátok:
istina = VNZD - nákup invest. a finan.majektu
úrok, poistky, DPH = VOZD - služby

stroj zaradený do majetku v obstarávacej cene bez DPH 12.000 Eur 15.oktobra 2015 , zaradený do odpisovej skupiny 2 tj. 6 rokov a v odpisovom pláne je určené že daňové odpisy = účtovné odpisy .... tu som si nie istá ako postupovať lebo leasing trvá 44 mesiacov a odpisy vychádzajú "rozpočítať"na 72 mesiacov .. v prvom roku teda zaúčtujem odpisy vo výške 500 EUR? (12000 / 72 * 3 mesiace používania )
juzek691
03.03.16,09:14
Nemal som taký prípad, len ma zarazilo , prečo ako neplatca DPH je stroj zaradený v cene bez DPH? a prečo je DPH účtované do VOZD ako služba?
evinka33
03.03.16,19:30
v cene bez DPH preto že podľa §25 Zákona o dani z príjmov : "Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u daňovníka,ktorý obstaráva hmotný majetok formou finančného prenájmu, nie je daň z pridanej hodnoty."
a DPH som si nebola istá či teda služba alebo ostatné VOZD výdavky preto som požiadala o radu tu na Porade ...

čo sa týka odpisovania nakoniec sa mi podarilo vygoogliť informácie s postupom : https://podpora.financnasprava.sk/799309-Odpisovanie-hmotn%C3%A9ho-majetku-prenajat%C3%A9ho-formou-finan%C4%8Dn%C3%A9ho-pren%C3%A1jmu