romy16
03.03.16,16:23
Firme prišlo ešte v 10/2015 Upovedomenie o exekúcii za nezaplatený leasing. Rozpísané sú na ňom položkovite - výška pohľadávky + príslušenstvo: úroky z omeškania, trovy súdneho konania, právneho zastúpenia pri exekúcii, a osobitne trovy exekúcie + DPH. Proti tomuto sa podali námietky.
Exekúcia preto ešte nebola ukončená a neprišlo nám ani vyučtovanie exekúcie. Ale boli nám zablokované peniaze na účte - resp. sú na vinkulačnom účet banky. Vo výpise z účtu je konečný stav bez týchto zablokovaných peňazí.Ako sa to má správe zaúčtovať? Mám dať celú zablokovanú sumu na účet 314? Ako je to s účtovaním do nákladov - majú sa zaúčtovať do roku 2015 alebo až po ukončení exekúcie, keď už bude jasné ako to skončí?
Consultix
04.03.16,08:43
Na zaklade upovedomenia o zacati exekucie by banka nemala strhavat peniaze z uctu, mala by ich len vinkulovat, teda obmedzit disponibilny zostatok vo vyske predpokladanej vysky exekucie. Inkaso prostriedkov z uctu je mozne len na zaklade exekucneho prikazu.
romy16
04.03.16,09:20
Banka peniaze vinkuluje (včera sme si to boli v banke overiť a je to tak), ale na výpise z banky je jasné, že peniaze z nášho účtu odišli - nie sú v účtovnom ani disponibilnom zostatku. Podľa mňa ich musím zaúčtovať 314/221 aby mi sedel zostatok na účte. A neviem ako je to s účtovaním do nákladov - či mám zaúčtovať alebo až po ukončení exekúcie?
Consultix
06.03.16,13:37
Priznam sa, ze som sa este nestretol s takymto pristupom banky, ale neviem, ci je v tomto pripade 314 ten spravny ucet, nakolko sa nejedna priamo o obchodny vztah. Mozno by som to evidoval na 378, ako pohladavku voci banke, kedze prakticky ma Vase peniaze banka. Ohladom nakladov predpokladam, ze nemate na zalade coho uctovat o nakladoch, kedze vyuctovanie bude az na konci.