Dr.coldrex
04.03.16,09:52
Bol som na UPSVaR opýtať sa ich pár vecí kvôli žiadosti o príspevok na prac asistenta Najprv sa tvárili ako keby som to chcel z ich vlastných peňazí a potom mi povedali veci o ktorých mám pochybnosti a to že na to aby som mohol žiadať o pracovného asistenta musím mať chránenú prac. dielňu a pracovný asistent musí byť mojim zamestnancom ktorý má vlastnú agendu a určitú časť prac. času má robiť asistenta ale nejak sa mi to nezdá lebo na nete som o tom nič nenašiel alebo som len zle pochopil???
Anik
04.03.16,11:28
Príspevok na činnosť pracovného asistenta - § 59
Úrad poskytne na základe písomnej žiadosti zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, príspevok na činnosť pracovného asistenta, ak z druhu zdravotného postihnutia a z vykonávanej pracovnej činnosti zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby vyplýva potreba pracovného asistenta. Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku je údaj o percentuálnej miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť občana so zdravotným postihnutím, charakteristika pracovnej činnosti, ktorú zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba vykonáva na pracovnom mieste, a rozsah pracovného času, zdôvodnenie potreby pracovného asistenta a charakteristika a rozsah pracovnej činnosti pracovného asistenta.

Pracovný asistent na účely tohto zákona je

zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času,
fyzická osoba, ktorá poskytuje pomoc samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti a pri vykonávaní jej osobných potrieb počas prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
Pracovný asistent musí mať 18 rokov veku a spôsobilosť na právne úkony.

Príspevok sa poskytuje mesačne najmenej vo výške 41 % a najviac vo výške 70 % celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa uzatvára dohoda, t.j. od 1. 1. 2016 je výška príspevku od 476,15 EUR do 812,94 EUR/mesiac na činnosť jedného pracovného asistenta počas trvania
pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím alebo zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, ktorí sú v priamej starostlivosti pracovného asistenta,
prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.
Príspevok sa poskytuje na základe písomnej dohody o poskytnutí príspevku uzatvorenej medzi úradom a zamestnávateľom, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, alebo medzi úradom a samostatne zárobkovo činnou osobou, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím. Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode občan so zdravotným postihnutím vykonáva prácu alebo prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, uzatvára s pracovným asistentom zmluvu o poskytovaní pomoci pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti, pričom jedno vyhotovenie zmluvy alebo jej kópiu, je povinná predložiť príslušnému úradu.
Dr.coldrex
18.03.16,13:41
Áno toto som čítal a viem že prac. asistent musí byť mojim zamestnancom len pochybujem o tom žeby mal mať ešte nejakú vlastnú agendu a asistenta by robil nejako popri a tak isto tu nikde nieje zmienené žeby som musel mať zriadenú chránenú prac. dielňu. Mám za to že na pozíciu pracovného asistenta by som mal prijať nejakého človeka a ten by robil len túto činnosť