katka00
11.06.06,20:44
Zdravým vás.
Chcem požiadať o radu podnikám v oblasti obchodu ale mám zaujímavú a výhodnú ponuku v oblasti plastových okien.
Chcela by som to zabezpečovať od kúpi až po montáž. Môžem to prevádzkovať aj keď mám len obchodnú činnosť veľkoobchod maloobchod alebo?
No a ako to mám v praxi účtovať : mám faktúru za okná, faktúru za práce – montáž.
Zákazníkovi vyfakturujem určitú sumu je to správne ? Nemusím mať ako predmet podnikania stavebné práce alebo ako? Ale to nie je voľná živnosť tak prosím ako postupovať??
Ďakujem za vaše rady a čas.
Milan Benka
12.06.06,04:17
Informujte sa na ŽU. Mnohé "stavebné práce" sa dajú vybaviť cez voľné živnosti typu: omietkárske práce, montáž sadrokartónov, a mám pocit, že existuje aj montáž plastových okien.
katka00
14.06.06,15:43
Prečo nikto viac o tom nepovie? Prosím.
Zita5
14.06.06,16:13
Prečo nikto viac o tom nepovie? Prosím.

Obchodné živnosti sú najmä:

a) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
b) pohostinská činnosť.

Rozsah oprávnenia
§ 34

(1) Podnikateľ živnosti uvedenej v § 33 písm. a) môže v rámci svojho živnostenského oprávnenia tiež

a) prenajímať tovar,
b) sprostredkúvať kúpu a predaj tovaru v jednotlivých prípadoch,
c) vykonávať na tovare drobné zmeny, ktorými tovar prispôsobuje potrebám kupujúceho,
d) vykonávať montáž tovaru dodaného zákazníkovi, ak sa môže vykonať jednoduchými operáciami bez osobitných odborných znalostí,
e) vykonávať výmenu vadných súčastí pri dodanom tovare, ak sa môže vykonať jednoduchým spôsobom bez osobitných odborných znalostí,
f) vykonávať servis dodaného tovaru za predpokladu, že na to použije odborne spôsobilé osoby,
g) prijímať objednávky na zhotovenie, spracovanie alebo úpravy tovaru, na ktorého predaj je oprávnený, a dať tieto práce vykonať oprávneným výrobcom,
h) cez sviatky, pri slávnostiach, športových podujatiach alebo pri iných podobných akciách predávať aj mimo prevádzkarne potraviny a iný tovar, ktoré sa pri týchto príležitostiach obvykle ponúkajú a ktorých predaj je predmetom jeho podnikania,
i) predávať tovar aj v pojazdných predajniach,
j) predávať tovar, ak jeho predaj nevyžaduje koncesiu, pomocou automatov obsluhovaných zákazníkom,
k) uskutočňovať podomový a zásielkový predaj. 36c

Katka hrubo vytlačené sa týka obchodnej činnosti .Avšak podľa môjho názoru , nevidím oporu v uvedenom zákone , aby si mohla na základe len obchodnej činnosti montovať plastové okná , pretože to má dočinenie so stavbárčinou .

Jediná možnosť je tá , ísť na živnostenský úrad , požiadať o informáciu, že čo chceš prevádzkovať a potom podľa výsledku jednania konať .


Na základe Tvojho ŽL plastové okná môžeš len predávať .