Monka3
04.03.16,19:14
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Od 1.2015 som SZČO, ten rok som neplatila odvody do sociálnej poisťovne iba zdravotné odvody. Pracujem v Nemecku ako opatrovateľka, ale všetko odvádzam na Slovensku. Vyzerá to tento rok tak, že ak príjem za celý rok 2015 nepresiahne cca 5300€ nie som povinná platiť odvody do sociálnej. Ak tak spravím... z čoho sa mi bude počítať dôchodok. Alebo aký vplyv to bude mat neskor. Je takto niekto ? či každý z Vás platí sociálne odvody ? dakujem
Mila123
04.03.16,18:25
ak nie si poistená (dôchodkovo) , nič ti do dôchodku nepôjde.....
Anik
04.03.16,18:28
Ty ako opatrovateľka v Nemecku nemáš za rok 2015 príjem 5,148€ ?
Ak nebudeš platiť do SP odvody nebude sa ti to rátať do dôchodku, ako keby si nepracovala.
Myslím, že je dosť aj takýchh , ktorí sa snažia vyhnúť odvodom je to úplne na každého zvážení.
Neplatiť odvody znamená priamo teraz, že ak by si šla na PN čo nikto z nás nemôže predpokladať dopredu nemala by si žiadny príjem a musela by si platiť odvody na ZP napríklad.
veronikasad
04.03.16,18:32
sledujú sa tržby, nie zisk. A tržby sa spätne asi "spraviť" nedajú ...
Monka3
04.03.16,18:39
dakujem za reakciu príjem mám samozrejme vyšší, tak ako píšeš viem sa tomu vyhnut len neviem či je to rozumne, zdravotné odvody samozrejme platit budem nadalej, len zvažujem socialnu. Nevieš mi nahodou povedat ako sa momentálne vypočitava dochodok či sa beru posledné roky do uvahy alebo ako to je ?
veronikasad
04.03.16,18:40
Berie sa príjem=OMB od roku 1984
Mária27
04.03.16,18:54
Ak si nezaplatila v kalendárnom roku na dôchodkové poistenie ani cent, nebude sa ti ten rok vôbec počítať, čiže budeš mať o 1 rok odrobené menej. Priemerný osobný bod sa ti nijako neovplyvní.
Ak by si však odvádzala napr. jeden mesiac, budeš mať síce o tie dni (1/12 roka) odrobené viac, ale pokazíš si priemerný osobný mzdový bod, lebo za ten rok sa ti porovná tvoj zárobok (1 mesiac) k priemernému ročnému zárbku a vyjde ti strašne malý osobný bod - za ten rok - čo prirodzene ovplyvní priemerný.
Je to najväčší nedostatok nášho dôchodkového zákona: kto nezaplatí v roku nič, je na tom lepšie ako ten, kto zaplatí málo.
Dôchodok sa ráta: priemerný osobný mzdový bod x počet odrobených rokov x dôchodková hodnota v poslednom roku