matafe
03.11.04,11:40
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, možno nieko z Vás už riešil takýto problém. Zamestnanci, kt. poberali invalidný dôchodok do preskúmania invalidity neplatili odvody na IP (par. 263 zák. o soc.poist.).
Zamestnanec po preskúmaní invalidity doniesol v októbri rozhodnutie, kt. nadobudlo platnosť 31.3.2004. (Pokles schopnosti vykonávať zárobk. činnosť je 50%). Keďže pokles schopnosti je nižší než 70%, pre daného zamestnanca je potrebné dopočítať odvody na IP za predchádzajúce obdobia. Chcem sa opýtať, či tento zamestnanec má platiť odvody už od marca alebo až od apríla. Vďaka.
Luba2
04.11.04,10:15
A prečo ho priniesol až v októbri? To bolo rozhodnuté so spätnou platnosťou pol roka? Alebo na to zabudol? Mne to pripadá nejaké čudné. Veď do vydania rozhodnutia podľa nového zákona sa riadi podľa starého. Takže prečo doplácať? Alebo tomu zle rozumiem?
matafe
04.11.04,10:45
Je to naozaj divné, ale dané papiere prišli dotyčnému tiež až v októbri, hoci na komisii pre preskúmanie invalidity bol už v marci. Kolegyňa sa pustila do zisťovania ďalších informácii, takže ak budem vedieť viac k danému prípadu, dám vedieť.
Veva
05.11.04,14:06
Matafe,dnes som hovorila so soc.poisťovňou a pani mi povedala, že áno soc.poisť.nestačí časovo vystaviť doklad o prehodnotení , ale ak zamestnanec dostal toto rozhodnutie až napr. k 15.10.04 a nadobudlo právoplatnosť k tomuto dátumu tak platí od prvého dňa v danom mesiaci t.j. k 1.10.2004.