kos11
05.03.16,10:15
Plánujem dať dlhodobejšie byt do prenájmu. Ozval sa mi syn
rodičov ktorý by mal záujem tam nasťahovať rodičov.
Mám pripravenú zmluvu o prenájme, plánujem dať na rok a prípadne opat predlžiť na ďalší rok. Možem mať problém s vyprataním bytu ak by po skončení zmluvy o prenájme títo ľudia nechceli odísť ?? respektíve nemali kde odist ? Možem ich dať vysťahovať ?
Respektíve dá sa zmluvne ošetriť kde, ku komu by mali ísť po skončení prenájmu bytu ?
Katy a R
05.03.16,09:21
Problém môže byť vždy ... zákon by mal platiť pre všetkých, ale stáva sa, že niektorí ho nedodržiavajú. Ale to ti nikto tu nevie povedať, že akí sú tvoji potencionálni nájomníci ;)
Zmluvu musíš spraviť podľa zákona.
dmc
05.03.16,13:27
Na zaciatku je potrebne si ujasnit podla akeho zakona chces byt prenajat a podla toho treba spisat zmluvu. Bud podla zakona o kratkodobon najme (co je podla mna pre prenajimatela vyhodnejsie) alebo podla obcianskeho zakonnika. Az potom sa da spekulovat co sa da do zmluvy dat a co nie.

Mate nejaku skusenost s prenajímanim ????

To kam pojdu najommnici po skonceni najmu v najomnej zmluve viac ako urcite nieje mozne zazmluvnit.
kos11
05.03.16,14:22
Ďakujem za info zmluvu som plánoval podľa zák. 685 a nasl. Občianskeho zákonníka, výhodnejšia je zmluva o krátkodobom nájme ?
dmc
05.03.16,14:40
z mojho pohladu (prenajimatela) je urcite vyhodnejsia zmluva o kratkodobom najme.

napriklad.
Podla obcianskeho zakonnika nevies ako prenajimatel dat vypoved - iba v presne vymedzenych pripadoch v zmysle ustanovenia § 711.

Podla zakona o kratkodobom najme si mozes do zmluvy dat vlastny dovod vypovde najmu ktory splna zakonne podmienky §7 odst .e)

Pri probleme s platenim za prenajom moze najomca pri Obcianskom zakonniku natahovat cas 3 + 3 mesiace...celkovo 6 mesiacov.

Pre prenajme podla zakona o kratkodobom najme sa da pri vhodnej uprave zmluvy dosiahnut moznost skoncenia najmu pri "neplateni" za cca 2 mesiace . (§6 b,c


a.t.d.

treba si to nastudovat