hankabenesova
05.03.16,22:39
Dobrý deň, môžte mi prosím poradiť? V roku 2015 som bola do 31.05.evidovaná na UP, od 01.06. som si založila živnosť a od 15.06. začala pracovať na TPP, živnosť som nezrušila. Za obdobie od 1. do 14.6. som si zaplatila odvody do ZP zo živnosti, ale žiadny príjem zo živnosti som celý rok nemala. Živnosť som si založila kvôli práci, ale nakoniec z toho nič nebolo, tak som nastúpila na TPP. Ale čo teraz s DP? Podám DP typ B, uvediem príjem zo zamestnania a príjem zo živnosti 0 a výdaje budú tie odvody do ZP za 2 týždne? Potom bo bude vlastne strata zo živnosti a kam v DP ju uviesť? Môžem vykázať stratu zo živnosti, keď ju isto v roku 2016 zruším, nakoľko z nej nemám žiaden príjem? Prosím poraďte mi, ktoré riadky v priznaní musím vypisovať. ďakujem

Alebo nebude lepšie, ak nebudem do DP tie odvody do ZP uvádzať a dám iba príjmy z TPP? Na základe čoho mi potom urobí ZP ročné zúčtovanie?

Móc ďakujem všetkým za odpovede.
Katy a R
05.03.16,22:37
mohla si zamestnávateľa požiadať o RZD - teraz je už neskoro. Môžeš si spraviť DP A - tam napíšeš poznámku, že nebol príjem z § 6 .
Ale ak chceš vykázať stratu (ak by si si ju v budúcnosti zo živnosti uplatnila??) - tak sprav DP B .
k DP je poučenie - postupuješ podľa toho!
hankabenesova
06.03.16,08:18
Zivnost tento rok isto rusim.Tak nevadi ak tie odvody nikde nevykazem?
ariadna22
06.03.16,12:28
veta živnosť tento rok isto ruším nekorešponduje so zadaním otázky.
tak či tak
ak si mala živnosť v roku 2015 aj 1 den, musíš podať priznanie na tlačive B
Katy a R
06.03.16,12:34
a prečo by musela? škoda ničiť naše lesy!
Katy a R
06.03.16,12:42
nevadí - povinné je uvádzať v DP príjmy - a tie z § 6 nemáš ;)
ariadna22
06.03.16,13:05
lebo mala živnosť
Katy a R
06.03.16,13:06
no a? - nemala z nej žiadny príjem, tak načo by ničila papier?
ariadna22
06.03.16,13:07
ak podnikala v roku a má zrušenú živnosť tak B, ak má pozatavenú tak B aj ked je to nulové, opýtaj sa na finančnej správe
Katy a R
06.03.16,14:02
adrianka - v poučení na vyplnenie DP B je toto: cit
"Daňové priznanie typ B k dani z príjmov fyzickej osoby (ďalej len "daňové priznanie typ B") podáva daňovník, ktorý má príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 5 až 8 zákona a nie sú oslobodené od dane. Daňové priznanie typ A je určené pre daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti."
a zadávateľka má zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti;) - tak načo by vypisovala 13 stranové DP, keď stačí 6 stranové ?;)
ingak
06.03.16,17:28
Teoreticky, keď by mala prerušenú živnosť a príjem do výšky oslobodenia, že nemusí podávať DP, tak nepodáva., dobre do chápem?
staffloverka
07.03.16,07:48
Musis podat DP typ B nakolko zivnostnik ma povinnost podat DP aj ked vykazuje stratu. Teda aj ked nemas prijem, zaplatila si odvody a tym je to tvoja strata.

Nemusela by si podavat DP iba keby si nedosiahla prijem, nemala stratu a nemala by si povinnost vysporiadat DPH.
kn-alka
07.03.16,07:51
Sú dve možnosti:

DP typ A - v ktorom uvedieš v poznámkach, že si nemala žiadne zdaniteľné príjmy podľa § 6
DP typ B - v ktorom uvedieš zo živnosti odvod do ZP a z podnikania budeš mať stratu.
Katy a R
07.03.16,07:54
AK vykáže stratu - tak podáva DP B. Lenže ona stratu nemusí vykázať (píše, že končí, tak by jej to bolo nanič) Výdavky predsa žiadny zákon neprikazuje uvádzať - či?.
staffloverka
07.03.16,08:00
ja som nieco podobne riesila nedavno s FS. Urcite je na to paragraf, len ho momentalne nemam cas hladat. A tam mi povedali toto co pisem.

Par.32 ods.1 Zakon o dani z prijmov
Katy a R
07.03.16,08:03
ešte raz - AK VYKÁŽE stratu - povinnosť DP B ... ale ktorý zákon prikazuje uviesť výdavky? povinne?
kn-alka
07.03.16,08:11
staffloverka - príjmy máš POVINNOSŤ uvádzať, na výdavky máš len NÁROK - nie povinnosť :)

ak nechce uplatniť výdavky, príjmy nemá, tak nemusí vykázať stratu
ingak
09.03.16,21:05
Mňa pri tom debatovaní napadol prípad, že pozastaví živnosť a potom príde príjem do 1901,67, čiže za celé obdobie nepresiahne stanovenú hranicu. Musí podať priznanie? Asi nie.
veronikasad
09.03.16,21:14
kedy potom ? aký príjem ?
ingak
09.03.16,23:19
no prípad, že je pozastavená živnosť, majetok nemá, všetko vyrovnané a napr. mu príde preplatok z ročného zúčtovania zdravot.poistenia. živnosť nebude obnovená.