Michaela3110
07.03.16,06:09
S priateľom sa chystáme kúpiť auto v celkovej hodnote 10 000€. Z praktických dôvodov ako parkovanie v BA na rezidenčné karty, kde ja nemám trvalý pobyt, bude auto napísané na priateľa, no financovať ho budeme na polovicu s tým, že moji rodičia na seba zobrali pôžičku (časť hodnoty vozidla), ktorú my budeme splácať v pomere 2000€ (ja) a 5000€ (priateľ). Ja zvyšnú sumu 3000€ mám v hotovosti.
Je možné nejakým spôsobom ošetriť to, aby v prípade, že sa niečo stalo, zostal mne, príp. mojím rodičom stále nárok na toto vozidlo? Nejde mi ani tak o to, keby sa stalo niečo medzi nami dvoma, no človek nikdy nevie, skôr v prípade, že by sa stalo niečo jednému z nás.
Rozmýšľali sme nad spísaním dohody medzi nami dvoma s overenými podpismi, kde sa jasne napíše, že toto auto bolo financované na polovicu oboma stranami a časť prostriedkov vo výške 7000€ bola poskytnutá na základe danej pôžičky. Postačovalo by také niečo v prípade, že by došlo k nejakým nepredvídaným okolnostiam ako doklad o nároku na toto vozidlo?

Ako by ste postupovali v takomto prípade?
Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc
ivka70
07.03.16,06:55
1. Z praktických dôvodov ako parkovanie v BA ... ani nahodou by som nebrala pozicku na nieco, co nebude mojim vlastnictvom.
Parkovanie v BA nie je zavisle na znacke ci trvalom pobyte v BA.
To je dost zly dovod na taketo riesenie.
Ak sa nahodou s priatelom rozidete, ostane jemu auto, bez tarchy a tvojim rodicom dlh.
To sa naozaj oplati. :)

2. Ak to tak velmi chcete, nech tvoj priatel uzavrie s tvojimi rodicmi dohodu o pozicke na celych 7000 eur a s tebou na 3000 eur, lebo to bude hodnota auta, ktoru on bude mat.
Splacanie pozicky si osetrite v zmluvach, v pripade, ze by sa priatelovi nieco stalo, tak by dlh isiel do dedicstva rovnako ako auto a s dedicmi by ste sa mohli dohodnut na jeho vyrovnani autom.

3. Vyplyvajuc z bodu 1, to auto by malo byt napisane na toho, kto don investuje najviac, cize na tvojich rodicov, pripadne sa s nimi dohodni a napis ho na seba, tvoj priatel len z titulu TP v BA nema na aute pri kupe ziadny podiel ... neriskovala by som to.
S rodicmi uzavriete kupno-predajnu zmluvu s postupnym splacanim (tak ako budete platit im pozicku) s terminom prechodu majetku po poslednej splatke.
Michaela3110
07.03.16,08:05
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za názor a radu. Len pre upresnenie, ide o parkovanie na rezidenčné nálepky a teda TP majiteľa má na takéto parkovanie vplyv. V každom prípade je nad čím uvažovať, ide mi hlavne o mojich rodičov aby skutočne v prípade neočakávaných udalostí nezostali bez ničoho a ešte s dlhom na krku. Takže skutočne ďakujem aj za rôzne alternatívy riešenia
ivka70
07.03.16,08:15
Tak potom si zmen TP k priatelovi a auto kup ty, s tym, ze si pozicias peniaze od rodicov.