Ada13
07.03.16,09:23
Dobrý deň prajem,
mohol by mi niekto povedať či mám právo dozvedieť sa, na koho žiadosť mesto vyrúbalo strom pred našim schodišťom? Síce bol na verejnom priestranstve, ale sadili sme ho my pred 35 rokmi. Nezavadzal, bol zdravý a na našu žiadosť o vysvetlenie nám bolo oznámené, že niekto z domu žiadal vyrúbanie. Z vchodu to susedia neboli. A ak mám právo na info tak prosila by som aj zákon a paragraf, ktorým môžem argumentovať. Je drzosť najhrubšieho zrna týmto spôsobom riešiť veci.
Ďakujem za info!
misoft
07.03.16,08:35
Žiadosť o informáciu daj tomu, kto je správca/vlastník priestoru/pozemku - ak je to mesto - mestský úrad.
I taký výrub stromov sa nemôže robiť len tak - halabala - na výrub stromov je potrebné povolenie, pokiaľ sú to stromy väčšieho vzrastu - má čo do to vravieť i životné prostredie. Na to, či ich bolo potrebné vyrúbať - musí byť i odborné vyjadrenie. Ak sa jedná o verejné priestranstvo - výrub stromov pred vydaním povolenia musí prejednať zastupiteľstvo. Zápisnice zasadnutia zastupiteľstva by mali byť dostupné i pre verejnosť.

Inak.... síce pred 35-timi rokmi sa to tak nebralo, ale zasadili ste svoj strom na cudzí pozemok bez súhlasu vlastníka pozemku.... Vlastník by to mohol považovať i za zásah do jeho vlastníckych práv.
branislavp
07.03.16,10:42
Máš právo sa dozvedieť. K informáciám sa môžeš dostať využitím zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám. V Tvojom prípade to je asi obecný, resp. mestský úrad. Podľa tohto zákona musíš jasne a zrozumiteľne položiť otázky k veci. Vygugli si, čo všetko musí takáto žiadosť obsahovať. Najlepšie je komunikovať písomne, aj podať žiadosť a v žiadosti uviesť, že si praješ poslať odpovede písomnou formou na Tvoju adresu.
ivka70
07.03.16,11:10
Dovolim si nesuhlasit. Ma pravo vediet, kto o tom rozhodol, to rozhodlo mesto, k rozhodnutiu sa mzoe dostat ,ale to ,ci niekto k tomu rozhodnutiu dal ziadost, to uz nie je informacia, ktoru by malo ci mohlo mesto zverejnit.
Jedine ak by to bolo sucastou rozghodnutia, tak sa ma sancu taku informaciu dozvediet.
Ada13
07.03.16,18:28
Ja som to presne naformulovala a zaslala mestskému úradu a mám už aj odpoveď, s ktorou nie som spokojná, lebo argumentuje hustotou porastu a 90% stromu ževraj tvorili vyholené odumreté konáre, čo je samozrejme klamstvo, tomu stromu nič nebolo. Preto nás to pobúrilo a chceme vedieť komu ten strom zavadzal. Preto ma zaujíma to, či sú nám povinný zo zákona poskytnúť nahliadnutie do spisu na koho žiadosť bol ten strom vyrúbaný a či majú zápisnicu z obhliadky miesta a pod.... Tvrdia, že niekto z domu žiadal výrub.
Ada13
07.03.16,18:29
práve tohoto sa bojím, že sa to nedozvieme a tá .....čo to spravila teraz najbližšie dá vykácať všetky stromy za domom?
ivka70
07.03.16,18:37
A co by ti pomohlo, ze by si vedela, kto o to poziadal?
Aj tak to muselo byt posudene a schvalene mestom- z coho asi aj citovali pri tvojej odpovedi, takze len ziadost to ovplyvnit nemohla.

A skor by mesto porusilo zakon, keby ti taku informaciu poskytlo.

A mozno o to nikto neziadal, len to ktosi pri obhliadke z mesta posudil.
Mária27
07.03.16,18:51
Na webe obce si nájdeš úradnú tabuľu, kde zverejnňujú aj tieto povolenia. Na stromy, ktoré nie sú chránené, sa nedáva povolenie na výrub.
Ak však napíšeš obci email, oni ti dajú konkrétnu odpoveď.
branislavp
08.03.16,00:50
Tak znovu napíš otázku iného znenia v tejto veci tak, aby Ti na to museli odpovedať. Žiadaj podrobnejšie vysvetlenie, píš pokiaľ nebudeš s odpoveďou spokojná, veď jedná sa o verejné veci.
Ada13
08.03.16,06:09
Ďakujem za odpoveď ! A Ivka bolo by to dôležité, lebo my sme združenie 6 bytov a u nás sa takéto veci doteraz nerobili a okrem toho sme sa vždy najprv poradili o tom čo a ako spraviť a fungovalo to. Zlo treba ešte v zárodku zastaviť, lebo to potom už nezastavíš. Asi tak a je to smutné, že takéto sú zákony, že zdravý strom vyrúbali na základe pochybného rozhodnutia. Preto sme nešťastný a to nielen ja, ale všetci obyvatelia.