kendy
12.06.06,11:14
Ahojte,
som zamestnanec, mám pružnú pracovnú dobu (príchod 6.00-9.00, odchod najskor 14.00).
Mal by mi zaplatit zamestnavatel nahradu mzdy, ak pojdem darovat krv?
Preplati mi cely den, alebo len 5 hodin?

Dakujem.
Zita4
12.06.06,09:16
Preplatí len toľko hodín, ako dlho darovanie krvi trvá.
Chobot
12.06.06,09:17
Preplatí len toľko hodín, ako dlho darovanie krvi trvá.

... plus cesta tam a späť (do zdravotníckeho zariadenia).
kendy
12.06.06,09:18
A ako bude vedieť, koľko trvalo? Veď to nemá odkiaľ zistiť...
Tweety
12.06.06,09:18
Ahojte,
som zamestnanec, mám pružnú pracovnú dobu (príchod 6.00-9.00, odchod najskor 14.00).
Mal by mi zaplatit zamestnavatel nahradu mzdy, ak pojdem darovat krv?
Preplati mi cely den, alebo len 5 hodin?

Dakujem. Podľa § 136 nepatrí za tento čas náhrada mzdy. Patrí pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas, bez náhrady mzdy. Opravujem sa, podľa § 138 samozrejmé patrí, je to iný úkon vo verejnom záujme podľa § 137.Mea culpa, mea maxima culpa.:mee: Poskytne sa mu voľno na nevyhnutne potrebný čas.
dana9
12.06.06,09:24
Podľa § 136 nepatrí za tento čas náhrada mzdy. Patrí pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas, bez náhrady mzdy.

tweety, a čo znenie § 138 ZP? Nie je o celkom moja parketa, tak si dám poradiť ;)

trošku sú v ZP nezrovnalosti:confused: :eek:

dana
kendy
12.06.06,09:24
Podľa § 136 nepatrí za tento čas náhrada mzdy. Patrí pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas, bez náhrady mzdy.

S tým nesúhlasím, podľa § 138 poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy.
Chobot
12.06.06,09:24
Podľa § 136 nepatrí za tento čas náhrada mzdy. Patrí pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas, bez náhrady mzdy.

Tweety, v § 136 je uvedené, že "... ak tento zákon ... neustanovuje inak...". A ZP v § 138 vyslovene hovorí, že "Zamestnávateľ poskytne zametnancovi pracovné voľno na nevynutne potrebný čas s náhradou mzdy na účasť na...., na darovaní krvi a aferéze, darovaní ...".

Čiže na darovanie krvi s náhradou.
dana9
12.06.06,09:26
Čo sa týky dĺžky trvania, mne sa zdá, že v prípade darovania krvi sa to berie ako celý deň, resp nevyhnutne potrebný čas je nielen samotná doba odberu krvi, ale aj nejaký čas na zotavenie, keďže je organizmus oslabený. Ale nie je to na sto %

dana:)
Chobot
12.06.06,09:27
A ako bude vedieť, koľko trvalo? Veď to nemá odkiaľ zistiť...

Jasné, že to nebude merať na minúty, ale keď Ti budú brať krv o 9:00, cesta z miesta odberu na pracovisko trvá pol hodinu, tak asi ťažko budeš tvrdiť, keď prídeš o druhej poobede, že to tak dlho trvalo. Je to na vzájomnej dôvere medzi zamestnancom a zamestnávateľom, že jeden nebude zneužívať toto voľno a druhý nebude preverovať v zdravotníckom zariadení, dokedy tam zamestnanec bol.
marmal
12.06.06,12:19
Kedze tych, co daruju krv nie je u nas tak vela, je taka dohoda vo firme, ze ak pride zamestnanec do prace, preplati sa mu len ten cas co zameskal a ked nepride vobec v ten den, tak sa mu preplati 6 hod (v tomto pripade by som preplatila len 5 hod - od 9.00 do 14.00).

Marta
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Zita4
12.06.06,12:21
V kolektívnej zmluve je možné dojednať aj voľno s náhradou mzdy na celý deň.
kendy
12.06.06,12:37
Tak som sa na to pýtala, preplatia mi celý deň.
Inak sa mi to zdá hrozne nespravodlivé, veď robíš službu verejnosti a nemáš nárok ani na oddych, preplatia ti len "potrebný čas"...
Pravdepodobne to bude v kolektívnej zmluve...
willma
12.06.06,13:40
Voľakedy mali darcovia voľno s plnou náhradou mzdy, možnosť daňového odpočtu vo výške 2000,sk za každý odber, v niektorých mestách električenku zadarmo aj v zamestnaní sa to dosť uznávalo a dnes už len dobrý pocit a jeden gastráč. Viem, lebo sama som dlhoročný darca a okrem iného 14. 6. je Deň darcov krvi takže máme taký malý svátek. Zdravím všetkých upírov...
bezradná
12.06.06,14:13
Voľakedy mali darcovia voľno s plnou náhradou mzdy, možnosť daňového odpočtu vo výške 2000,sk za každý odber, v niektorých mestách električenku zadarmo aj v zamestnaní sa to dosť uznávalo a dnes už len dobrý pocit a jeden gastráč. Viem, lebo sama som dlhoročný darca a okrem iného 14. 6. je Deň darcov krvi takže máme taký malý svátek. Zdravím všetkých upírov...
To som ani netušila, že 14.6. je dńom darcov krvi. Tak aj ja zdravím všetkých tiež darcov krvi, dlhoročných ale aj nádejných prvodarcov, ktorí sa ešte rozhodujú či to skúsiť.
willma
12.06.06,16:08
14.6.2006 14,00-18,00 hod. nám.SNP, Bratislava - Svetový deň darcov - bude tam mobilná odberová jednotka.
A navrh jedna perlička: táto akcia bola aj minulý rok. Dozvedela som sa o nej náhodou. Blúdili sme so synátorom po nákupoch a ja som mala deficit tekutín (jedno malé alebo veľké orosené by prišlo vhod). Miesto toho som skončila na lehátku a zbavovala som sa ďalšieho pollitra tekutín. Samozrejme doplnenie bolo už potom priam žiadúce.:D :D.









willma
13.06.06,06:46
Ráno som sa zobudila s myšlienkou, či som náhodou neporušila etiketu porady spropagovaním vyššie uvedeného. Ak aj áno, ospravedlňujem sa, ale napriek tomu si myslím, že pripomenutie takejto veci je vlastne odpustitelné a Richard nepošle tieto moje príspevky a následne aj mňa do koša .;)
Stina
13.06.06,07:09
Vďaka za upozornenie,že je konečne možnosť darovať krv aj v popoludňajších hodinách.
willma
13.06.06,07:44
Neni zač. A dokonca nie je potrebné ani celý deň hladovať. samozrejme dodržať určité pravidlá pred odberom je ale potrebné: veľa tekutín- nie alkoholických, nenapchať sa slaninkou ani vysmážaným rezňom. A ešte raz dokonca-dozvedela som sa že ochorenie štítnej žľazy nie je prekážkou pri darovaní-teda aspoň ja beriem L-Thyroxin a odber bol v pohode a najnovšia informácia z dnešného rána, ale neúplná-darovať sa dá aj po prekonaní jedného druhu žltačky, ale neviem ktorého.
A možno sa stretneme, chystám sa tam.