mackova
12.06.06,11:31
Mohli by ste mi poradiť, Miro je plátca DPH aj jeho mama je plátca DPH. Miro si požičal auto od mamy, ktorá ho nemá v obchodnom majetku, ale zaplatila cestnú daň.
Spíšu spolu zmluvu o nájme auta na 700,- Sk na deň. Má tam byť rozpísaná aj DPH? Ale zase je to súkromný majetok využívaný na podnikanie.
Potom mama má tento príjem z nájmu do daň. priznania DPH?
Nevznikne jej koeficient?
Jana Acsová
12.06.06,09:59
Mohli by ste mi poradiť, Miro je plátca DPH aj jeho mama je plátca DPH. Miro si požičal auto od mamy, ktorá ho nemá v obchodnom majetku, ale zaplatila cestnú daň.
Spíšu spolu zmluvu o nájme auta na 700,- Sk na deň. Má tam byť rozpísaná aj DPH? Ale zase je to súkromný majetok využívaný na podnikanie.
Potom mama má tento príjem z nájmu do daň. priznania DPH?
Nevznikne jej koeficient?Zdaniť, t.j. vystaviť riadnu faktúru (ak ju nenahrádza zmluva) s DPH.
Ak sa jedná o vozidlo kategórie M1 nájomcovi nevznikne právo na odpočítanie dane pri jeho bežnom použití ... viď § 49 ods. 7 písm. a).
mackova
12.06.06,10:11
Mohli by ste mi to trošku rozpísať, lebo asi tomu nerozumiem. Ďakujem.
neviem ako máme postupovať.
renča1
12.06.06,10:17
Mohli by ste mi to trošku rozpísať, lebo asi tomu nerozumiem. Ďakujem.
neviem ako máme postupovať.

Mama Mirovi bude faktúrovať prenájom auta s DPH. Mame vznikne daňová povinnosť , odvedie dph a Miro si môže odpočítať dph za prenájom auta,ale len v tom prípade ak auto nie je kategórii M1. Zistíte to v tech.preukaze.
mackova
12.06.06,10:23
Je to osobné auto Felicia, ale nemá ho zaradené v obchodnom majetku, aj tak Mirova mama bude musieť každý mesiac príjímať nájomné s DPH a Miro platiť s DPH?
Tuším M1 sú úžitkové vozidlá.
Milan Benka
12.06.06,10:30
Správne pochopené- 1.časť.
2.časť - viď prísp. Tweety
Tweety
12.06.06,10:38
Tuším M1 sú úžitkové vozidlá.
Tušíš zle, M1 sú OA.
renča1
12.06.06,10:47
Je to osobné auto Felicia, ale nemá ho zaradené v obchodnom majetku, aj tak Mirova mama bude musieť každý mesiac príjímať nájomné s DPH a Miro platiť s DPH?
Tuším M1 sú úžitkové vozidlá.



Nezáleží na tom, že auto nie je zaradené v obchod.majetku. Vid § 3 zákon o dph
ods.1)
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekon.činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledok tejto činnosti.
ods.2)
Ekonom.činnosťou (dalej len podnikanie) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem ….
Ak nemáš os.automobil zaradené v obchod.majetku a využívaš ho na podnikanie, tak isto máš nárok na odpočet dph při nákupe PHM.
mackova
12.06.06,10:55
Myslíte že, ozaj keď je to súkromné osobné vozidlo musí mať v zmluve s DPH?
Je to ozaj predmetom DPH? Kde by som to našla v zákone?
Tweety
12.06.06,10:57
Myslíte že, ozaj keď je to súkromné osobné vozidlo musí mať v zmluve s DPH?
Je to ozaj predmetom DPH? Kde by som to našla v zákone? Prenájom je služba a poskytnutie tejto služby podlieha zdaneniu. Pozri si od § 28, tam sú oslobodené služby, prenájom tam nie je.
Jana Acsová
12.06.06,10:58
Myslíte že, ozaj keď je to súkromné osobné vozidlo musí mať v zmluve s DPH?
Je to ozaj predmetom DPH? Kde by som to našla v zákone?Áno je to tak. Vychádza sa z § 3 ods. 2 - jedná sa o ekonomickú činnosť. Obdobne to platí aj pri prenájme nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená v obchodnom majetku. Na tento prenájom sa rovnako vzťahuje uplatnenie dane (aj keď trochu odchylne, nakoľko sa môže jednať o oslobodené dodanie). Je to však predmetom dane.
Jana Acsová
12.06.06,11:13
Ku kategóriám vozidiel:

Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do nasledujúcich kategórií:
- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky (L)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb (M)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov (N)
- prípojné vozidlá (O)
- kolesové traktory (T)
- pásové traktory (C)
- prípojné vozidlá traktorov (R)
- traktormi ťahané vymeniteľné stroje (S)
- pracovné stroje (P)
- ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií (V).

Z pohľadu dane z pridanej hodnoty majú osobitné postavenie vozidlá kategórie M a to v súvislosti s možnosťou odpočítať daň. V rámci kategórie vozidiel M sú vozidlá členené nasledovne:
- M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča,
- M2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 5000 kg,
- M3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 5000 kg.

V rámci vozidiel kategórie N sú tieto členené v závislosti od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti. V zásade sa jedná o motorové vozidlá konštruované a projektované na prepravu tovaru (bližšie viď. príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z.z.).

Viac nájdete napr. tu:
http://www.porada.sk/t16443-automobil-vo-vzahu-k-dph--teoretick-vchodisk.html