volej
12.06.06,12:22
Dobry den, poprosil by som Vás o pomoc pri nasledujúcom probleme.

Podla toho, čo viem zo školení by to asi malo vypadat takto. Poprosim Vas o odsúhlasenie. /účtujeme v PÚ/


Mame zmluvu zo zamestnancami, ze mozu vyuzivat sluzobne auta na súkromne účely, s tym ze si vykazuju mesacne pomer sukromnych a sluzobnych km a za súkr.km platia len hodnotu spotreby PHM, s tym ze sa im zdanuje 1% z OC auta. Auto ktore sa puziva na súkr.účel je úžitkove, z ktoreho bola odpočítana DPH na vstupe pri nakupe.

1. Robim spravne, ked pri oprave auta kratim DPH podla tohto pomeru a preuctovavam to na účet 511 - /opravy auta - dan.nakl./?



2. Prave sme kúpili nove úžitkové auto. Mari sa mi take nieco, ze mozem z neho uplatnit odpočet DPH pomerom /pomer sukr-sluz.km na aute ktore pouzival zamestnanec doteraz/ a cast z ktorej si urcime ze nemame narok na odpocet preuctujeme na 042.

Chcem sa spytat ci pri naslednych opravach auta musim kratit aj z tychto oprav DPH vypocitanym pomerom, alebo je to v poriadku, kedze som kratil DPH pri OC auta.

Dakujem za radu.
Zita5
12.06.06,10:24
Pri využívaní firemného vozidla na súkromné účely , sa kráti DPH z akéhoľvek nákladu/výdavku/ v súvislosti s používaním tohto MV .
volej
13.06.06,09:05
Ved ja s tym suhlasim, len som tam tusim /ne/napisal, ze PHM refakturujeme, takze to by som kratit nemusel. Potom uz ostavaju len opravy a povezdme drobny nakup do auta /dest.voda,umytie a pod./


Chcem sa este spytat ZITKA. Ak som teda obsataral to auto, kde mam moznost odpoctu DPH /uzitkove/, tak si mozem zoberat pomer km, ktore mal na predchadzajucom aute a podla toho mozem skratit odpocet DPH a vlastne potom nemusim davat na konca roku DDP k DPH. Dobre hovorim?

Dakujem
volej
14.06.06,09:59
este jedna otazocka:

ak skratim narok na odpocet DPH kvoli tomu, ze viem, ze ho bude zamestnanec pouzivat na súkromny účel /pomer mam z predosleho automobilu/, túto neuplatnenú DPH preúčtujem na 042 a nasledne odpisujem aj DANOVYMI ODPISMI?

Velmi pekne dakujem
Milan Benka
15.06.06,06:02
este jedna otazocka:

ak skratim narok na odpocet DPH kvoli tomu, ze viem, ze ho bude zamestnanec pouzivat na súkromny účel /pomer mam z predosleho automobilu/, túto neuplatnenú DPH preúčtujem na 042 a nasledne odpisujem aj DANOVYMI ODPISMI?

Velmi pekne dakujem

Neodpisovať, zaúčtovať do nákladov.
alušik
15.06.06,06:08
Neodpisovať, zaúčtovať do nákladov.
Na základe čoho do nákladov. Nejde o DPH na ktorú by nemal nárok... A keby aj - tak si myslím, že by to mal dať na 042 a nie náklad.:confused:
Milan Benka
15.06.06,06:31
Na základe čoho do nákladov. Nejde o DPH na ktorú by nemal nárok... A keby aj - tak si myslím, že by to mal dať na 042 a nie náklad.:confused:

§25 Z DzP
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

Myslím, že na základe aktuálneho zákona o dani z príjmu.
alušik
15.06.06,06:33
§25 Z DzP
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

Myslím, že na základe aktuálneho zákona o dani z príjmu.

Hm, ale koeficient rátajú tie spoločnosti, ktoré majú oslobodené plnenia, čo tento prípad nie je. On chce krátiť vstup dph z iného dôvodu.
Pôvodne som sa chytila písmenka c, ale teraz si to prečiarkla.
No a písmenko b) podľa mňa platí pre prípad, že zákon o dph mi neumožňuje odpočítať dph - t.j. napr. pri vozidlách kategórie M1 a kúpe ich príslušenstva.:confused:
Milan Benka
15.06.06,06:45
Hm, ale koeficient rátajú tie spoločnosti, ktoré majú oslobodené plnenia, čo tento prípad nie je. On chce krátiť vstup dph z iného dôvodu.
Pôvodne som sa chytila písmenka c, ale teraz si to prečiarkla.
No a písmenko b) podľa mňa platí pre prípad, že zákon o dph mi neumožňuje odpočítať dph - t.j. napr. pri vozidlách kategórie M1 a kúpe ich príslušenstva.:confused:

Myslím, že keď niečo nie je súčasťou vstupnej ceny, tak to tam nebudem nasilu tlačiť.