apo
12.06.06,12:26
Dávam do diskusie rozpor v zákone o zdravotnom poistení a zákone o dani z príjmu:

Občan, ktorý už nebude za rok 2006 mať dôvod podávať priznanie k dani z príjmu FO a vznikne mu nedoplatok na zdravotnom poistení za rok 2005 nebude si môcť o úhradu nedoplatku na ZP už nikdy znížiť svoj základ dane napriek tomu, že nedoplatok vznikol až v roku 2006 z titulu zákona, ktorý predpísal povinnosť nedoplatok vyčísliť a do konca roka aj uhradiť.

Podľa môjho názoru dochádza k porušeniu práva FO znížiť svoj základ dane o výdavky súvisiace s príjmami. Ak uplatnenie tohoto práva nie je umožnené z dôvodu, že zákon o dani z príjmu nepozná spôsob ako si o tieto dodatočné odvody znižiť základ dane a prípadný preplatok na dani žiadať späť dochádza k porušeniu práv dańovníka SR.

Domnievam sa, že o takomto porušení práv môže rozhodnúť iba Ústavný súd SR.

Aký máte na tento problém názor ostatní poraďáci?

apo
martynko
13.06.06,05:58
Môj prípad je ten istý. Skončil som v priebehu minulého roku živnosť a vyšiel teraz mi vyšiel nedoplatok do ZP cca 10 tisíc. Keby som tieto peniaze zaplatil do konca roku 2005, tak by som si ich uplatnil v DzP F.O. Bohužiaľ som tento nedoplatok zistil až v júni 2006, ale keďže už nie som živnostník...
Ale naopak, keby som mal príjem ako preplatok ZP, musím si ho dať do priznania, či už som alebo nie som podnikateľ.
Nespravodlivosť?
Nie! REALITA!!!
apo
13.06.06,07:00
Môj prípad je ten istý. Skončil som v priebehu minulého roku živnosť a vyšiel teraz mi vyšiel nedoplatok do ZP cca 10 tisíc. Keby som tieto peniaze zaplatil do konca roku 2005, tak by som si ich uplatnil v DzP F.O. Bohužiaľ som tento nedoplatok zistil až v júni 2006, ale keďže už nie som živnostník...
Ale naopak, keby som mal príjem ako preplatok ZP, musím si ho dať do priznania, či už som alebo nie som podnikateľ.
Nespravodlivosť?
Nie! REALITA!!!

Aj keď sa tento problém priamo, ani nepriamo nedotýka mojej osoby uvedomil som si, že tento problém tu je. Do konca roka čas nájsť riešenie. Prečo na túto myslím horúcu tému zatiaľ bolo málo reakcií? Dúfam, že sa diskusia rozbehne.


Tak poraďáci je možné napraviť nespravodlivosť s ročného zúčtovania ZP?

apo
Katija
13.06.06,16:33
Môj prípad je ten istý. Skončil som v priebehu minulého roku živnosť a vyšiel teraz mi vyšiel nedoplatok do ZP cca 10 tisíc. Keby som tieto peniaze zaplatil do konca roku 2005, tak by som si ich uplatnil v DzP F.O. Bohužiaľ som tento nedoplatok zistil až v júni 2006, ale keďže už nie som živnostník...
Ale naopak, keby som mal príjem ako preplatok ZP, musím si ho dať do priznania, či už som alebo nie som podnikateľ.
Nespravodlivosť?
Nie! REALITA!!!Ak sa zákonodárci nespamätajú, ja obdobnú situáciu jednej SZČO vyriešim takto:
http://www.porada.sk/showthread.php?goto=lastpost&t=27804
Myslím si, že je to možné v rámci momentálne platného zákona o DzP a správe daní. Zatiaľ tento postup ešte nikto z poraďákov nespochybnil.
apo
13.06.06,17:01
Ak sa zákonodárci nespamätajú, ja obdobnú situáciu jednej SZČO vyriešim takto:
http://www.porada.sk/showthread.php?goto=lastpost&t=27804
Myslím si, že je to možné v rámci momentálne platného zákona o DzP a správe daní. Zatiaľ tento postup ešte nikto z poraďákov nespochybnil.

Považujem takéto riešenie za možné, je ralizovateľné u SZČO nakoľko sa o tento záväzok upraví výkaz o majetku a záväzkoch a v ďalšom kroku sa o takto zaúčtovaný záväzok zníži základ dane.

Dobre vyriešili sme problém so SZČO, ale čo s osobou, ktorá zo závislej činnosti išla do dôchodku a vynikol jej problém s doplácaním do ZP.

apo
Katija
13.06.06,17:56
Považujem takéto riešenie za možné, je ralizovateľné u SZČO nakoľko sa o tento záväzok upraví výkaz o majetku a záväzkoch a v ďalšom kroku sa o takto zaúčtovaný záväzok zníži základ dane.

Dobre vyriešili sme problém so SZČO, ale čo s osobou, ktorá zo závislej činnosti išla do dôchodku a vynikol jej problém s doplácaním do ZP.
apo apo na to momentálne žiaľ neexistuje riešenie. A nie len na toto. Čo napríklad s dobrovoľne nezamestnanými osobami, ktoré doplácajú za príjmy podľa § 5 a 6. Tie sú na tom úplne najhoršie. Preddavky platené za obdobie 9-12/2005 si nemohli v DP za rok 2005 uplatniť a ak im teraz vyjde nedoplatok, tak ho zaplatia zase zo zdanených peňazi. Je tu na porade pár príspevkov o tom zo začiatku roku, keď sa všetko točilo okolo DP.
prekladateľ
14.06.06,08:29
Som SZČO a po celý rok 2005 som bol SZČO. V daňovom priznaní som si uplatnil paušálne výdavky. Pri RZZP mi vyšiel nedoplatok presahujúci 10 000 Sk, ktorý zaplatím niekedy v septembri.
Ako si môžem (a môžem si vôbec?) znížiť základ dane za r. 2005 o túto sumu?
Poznamenávam, že v decembri som bol v ZP, kde som sa pýtal, či môžem okrem bežných preddavkov zaplatiť mimoriadnu sumu, ktorou by som svoje záväzky voči ZP vyrovnal, aby som si to mohol dať do daňového priznania. A tam mi povedali, aby som nič neplatil, že "zatiaľ nie je nič jasné, čo a ako bude".