mystery28
07.03.16,20:34
Dobrý deň, chcem sa informovať - zamestnala som osobu čo bola na rodičovskom príspevku na DOVP nepravidelný príjem vo februari - bola prihlásená od 6.2. do 28.2.2016, kedy mi bola 3x vypomáhať pri rozdávaní letákov po 1 hodine. Zo socialnej poisťovne jej prišla výzva, aby sa odhlásila z poistenia, ktoré jej platí štát a že porušila zákon 227 ods.2, že sa neodhlásila z poistenia. U mňa ale zarobila len 7 euro za tie hodiny. Má právo socialna poisťovňa ju stíhať a pokutovať, keď nemala príjem za celý mesiac a v prihláške bolo uvedené, že je to nepravidelný príjem?
veronikasad
07.03.16,19:44
Pokutovať ju snáď za to SP nebude, ale obdobie trvania dohody sa jej nezapočíta do dôchodkového poistenia osoby starajúcej sa o dieťa do 6 rokov veku - nielen do 28.2., ale až do doručenia novej prihlášky na RL FO. Doporučujem čím skôr navštíviť pobočku SP s novou prihláškou na RL FO - nedá sa prihlásiť spätne.
brčko
07.03.16,20:04
Súhlas s Veronikou, nech zoberie kopiu rodného listu a podá prihlášku nanovo, čim neskôr tam pôjde, tým sa urkáti o dni, o ktoré tam prípde neskôr. Je jedno, či má vymeriavací základ. Ak je prihlásená ako zamestnanec na prac.pomer alebo dohodu a nie je prerušené poistenie, tak jej dôchodkové poistenie trvá (ak nie je jedna z výnimiek, že dôch.poistenie netrvá) a nemôže byť poistencom štátu. Odhlášku jej povolia podať aj niekolko rokov neskôr, ale prihlášku ani o den skôr, ako pride do SP.
Ešte odporúčam si urobiť kopiu prihlášky aj odhlášky, dať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založiť k zápočtovým listom do dôchodku.